EN

25.06.2020, 17:33 Wersja do druku

Warszawa. Prapremiera "Zamkniętych" w Teatrze ME/ST

26 czerwca o godz. 20.00 odbędzie się prapremiera spektaklu internetowego "Zamknięci" w inscenizacji Magdaleny Engelmajer.

mat. teatru

"ZAMKNIĘCI" to kompilacja różnorodnych postaw, opinii oraz przemyśleń dotyczących ogólnoświatowej sytuacji, jaka spotkała ludzkość w 2020 roku. Spektakl wykracza poza temat pandemii pokazując w szerszym kontekście sytuację człowieka i to, w jakim momencie znajduje się obecnie ludzkość.

Spektakl "ZAMKNIĘCI" jest nową formą wyrazu twórców TEATRU ME/ST. Mimo braku żywego kontaktu z aktorami, widz będzie miał możliwość intensywnego odczuwania obecność aktorów, tak aby mógł poczuć emocje zbliżone do pokazu na żywo. Twórcom spektaklu internetowego zależało na tym, aby przy użyciu innych środków pozostawić cechy charakterystyczne dla spektakli TEATRU ME/ST. Temat zamknięcia został pokazany z ośmiu różnych, zaskakujących perspektyw. W sztuce to co ważne i dramatyczne, miesza się ze specyficznym poczuciem humoru, które pozwala zdystansować się do tego co wydarzyło się między marcem a czerwcem. Spektaklowi towarzyszy nastrojowa muzyka, a całość została zmontowana w dynamiczny, wielobarwny 45 minutowy film.

Praca nad spektaklem poprzedzona była akcją społecznościową KWARANTANNA, która polegała na dzieleniu się odczuciami dotyczącymi czasu pandemicznej izolacji.

Aktorzy biorący udział w przedstawieniu zostali wyłonieni z castingu online w ramach działań pod nazwą: "NIEZALEŻNI / PROFESJONALNI / TWÓRCZY". Zadanie polegało na przesłaniu nagrania dotyczącego ich własnych odczuć związanych z kwarantanną. Po wspólnej analizie tematu i ujęciu w szerszym kontekście, aktorzy nagrywali swoje monologi w domach, stając się współautorami warstwy dramaturgicznej sztuki.

Sama praca aktorska była niezwykle interesująca, ponieważ budowanie roli polegało na stworzeniu postaci, przy wykorzystaniu środków charakterystycznych dla bohaterów filmu dokumentalnego. Aktorzy filtrowali przez siebie i swoją wrażliwość zaproponowane problemy i tematy, a następnie improwizowali tak, aby uzyskać jak najwyższy stopień autentyczności i wiarygodności. Dzięki temu spektakl "ZAMKNIĘCI" stał się ciekawym doświadczeniem twórczym zarówno dla występujących w nim aktorów jak i pomysłodawców projektu.

Link do spektaklu dostępny będzie w dzień pokazu na www.mestteatr.pl oraz fanpage'u TEATRU ME/ST. Pokaz jest bezpłatny.

Działalność TEATRU ME/ST współfinansuje m.st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne