W piątek i sobotę w Warszawskiej Operze Kameralnej odbędą się spektakle premierowe opery "Castor et Pollux" Jeana-Philippe'a Rameau w reżyserii Dedy Cristiny Colonny ze scenografią Francesca Vitalego. Orkiestrę MACV Warszawskiej Opery Kameralnej poprowadzi Benjamin Bayl.
"Castor i Pollux" to mityczna historia braci, którzy darzą uczuciem tę samą kobietę. Pollux w imię lojalności wobec brata zagłusza swoje emocje. W wyniku intrygi zazdrosnej konkurentki Castor ginie. Braterska miłość sprawia, że na tym historia się nie kończy. To opowieść o uczuciu, które jest w stanie wyrwać się nawet śmierci.
- Moja wizja inscenizacji i choreografii "Castor et Pollux" w Warszawskiej Operze Kameralnej jest odczytaniem libretta przez pryzmat ezoterycznej astronomii, opisaniem fabuły jako osobistej podróży człowieka od targanych nim wewnętrznych sprzeczności po podbój ludzkiej świadomości, natury jako harmonii kontrastujących sił. Przedstawione postacie dramatu będą mieć swoje odpowiedniki z Wielkich Arkanach Tarota. Więcej nie zdradzam – mówi reżyser opery Deda Cristina Colonna.
"Spektakl opowiadający o bliźniaczej miłości bohaterów będzie mieć nieodkrywane dotąd odwołania – od końca całej mitycznej historii, czyli ukazania niebiańskiego upamiętnienia braci, synów Zeusa i Ledy w gwiazdozbiorze Gemini (Bliźniacy), przez głębię tajemnic horoskopu, aż do arkanów Tarota" - podano w informacji przesłanej PAP. "Poprzez postacie Dioskurów, w mitologii rzymskiej funkcjonujących jako Kastorowie, Deda Cristina Colonna chce w swej wizji ukazać cechy ludzkie na zasadach ich naturalnego kontrastu, niejednokrotnie przeciwstawiając cechy ludzkie boskim. Będzie więc miejsce na ukazanie bezgranicznej przyjaźni, ale też pustki po odejściu bliskiej osoby, radości i jej opozycyjnego bieguna – żałoby" - podano.
Francesco Vitali w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych wyjaśniał, że scenografia opiera się na multimediach mappingu, zmiksowanych z tradycyjnymi technikami teatru barokowego. Dodał, że również widownia będzie całkowicie otoczona scenografią.
W przedstawieniu wystąpią m.in. Kieran White, Hubert Walawski, Simon Robinson, Kamil Zdebel, Tosca Rousseau, Judith van Wanroij, Ingrida Gapova.
Solistom będzie towarzyszyć Orkiestra Instrumentów Dawnych MACV Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Benjamina Bayla oraz Zespół Wokalny WOK pod kierownictwem Krzysztofa Kusiela-Moroza.