Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego uruchamia II cykl programu bezpłatnej, interwencyjnej pomocy psychologicznej dla artystów, pracowników i współpracowników teatrów mierzących się ze skutkami pandemii COVID-19.
Psycholożki i terapeutki zaproszone do współpracy będą nadal świadczyć pomoc w formule online. Osoby, które odczuwają potrzebę takiego wsparcia, zapraszamy do przesłania zgłoszeń na adres [email protected]
I cykl programu trwał od 18 stycznia do 9 kwietnia. W tym czasie odbyło się 165 spotkań, a pomoc otrzymało ponad 50 osób, które deklarowały, że pandemia COVID-19 w negatywny sposób wpłynęła na ich zdrowie i komfort psychiczny.
Choć wszyscy mamy nadzieję, że sytuacja, z którą się dziś mierzymy będzie w najbliższych tygodniach i miesiącach ulegała odczuwalnej poprawie, to jednak pozostajemy świadomi, że może ona nadal pozostawiać ślad i zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, lęku, depresji czy bezsenności. Dlatego zdecydowaliśmy o uruchomieniu II cyklu programu, który potrwa od 4 maja do końca sierpnia 2021.
Pomoc psychologiczna jest bezpłatna i udzielana online za pośrednictwem komunikatora ZOOM. Komfort osób, które zdecydują się wysłać swoje zgłoszenie jest dla nas najważniejszy, dlatego deklarujemy dołożenie wszelkich starań, aby zapewnić Państwu bezpieczne warunki do pracy, w tym pełną anonimowość.
Każda osoba objęta wsparciem może wziąć udział maksymalnie w trzech sesjach. Spotkania z psycholożkami trwają 45-minut.
Udział w sesji pomocy psychologicznej jest możliwy po wcześniejszym zapisaniu się i zarezerwowaniu spotkania. Zapisy prowadzone są pod adresem: [email protected] przez cały czas trwania cyklu. To istotna zmiana w porównaniu z pierwszą odsłoną naszego programu. Zapisując się na spotkanie, należy zaakceptować regulamin oraz wypełnić otrzymany formularz, który będzie podstawą do ustalenia terminu konsultacji.
Program bezpłatnej pomocy psychologicznej jest naszą odpowiedzią na potrzeby środowiska teatralnego, zgłaszane między innymi przez przedstawicieli związków i stowarzyszeń zawodowych podczas posiedzeń Zespołu Eksperckiego przy Instytucie Teatralnym. Wpisuje się on także w inne, podejmowane przez Instytut inicjatywy mające na celu wsparcie twórców oraz pracowników wykonujących zawody związane z działalnością teatralną w problemach związanych z kryzysem pandemii.
Pomocy psychologicznej udzielać będą:
dr Agnieszka Rosińska, psycholog kliniczna, psycholog zdrowia, psychoterapeutka;
Anna Szapert, doktorantka na Uniwersytecie SWPS, terapeutka, trenerka, edukatorka;
Agnieszka Wierzejska, psycholog, terapeuta, dyplomowany logopeda.
***
DR AGNIESZKA ROSIŃSKA
Jest psychologiem klinicznym, psychologiem zdrowia i psychoterapeutką. Udziela pomocy psychologicznej i wsparcia rozwojowego od 1992 roku. Od 1994 roku wykłada w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Jako psychoterapeutka pomaga osobom dorosłym, które potrzebują wsparcia by rozwiązać swoje problemy, zmniejszyć poczucie cierpienia, osamotnienia, poradzić sobie z kryzysem zawodowym, rodzinnym, stresem, wypaleniem, depresją czy smutkiem i bezradnością. Problemy, w których pomaga dotyczą między innymi kryzysów życiowych (w tym zawodowych) i ich konsekwencji, stresu i silnej potrzeby poradzenia sobie z dotkliwym napięciem psychicznym i fizycznym, stanów depresyjnych, smutku, beznadziejności, bezradności, poczucia osłabienia sił życiowych i lęku przed codziennymi aktywnościami oraz przed tym, co przyniesie przyszłość, wypalenia zawodowego.
ANNA SZAPERT
Pracuje jako terapeutka, trenerka i edukatorka. Współtworzy kolektyw edukacyjny Future Simple oraz program "Zawód Artystka - ćwiczenia z pracą". Jest doktorantką na Uniwersytecie SWPS.
Pomaga osobom indywidualnym oraz prowadzą grupową w różnorodnych organizacjach. Towarzyszy w poszukiwaniu nowych kierunków rozwoju, wzmacnianiu wewnętrznych zasobów, projektuje i prowadzi procesy szkoleniowe. Pracuje z osobami doświadczającymi kryzysów osobistych i trudności relacyjnych. Szczególnie lubię pracę z artystami i instytucjami kultury. Interesuje się psychologią twórczości i poszukiwaniem sposobów wspierania twórców i twórczyń. Ukończyła szereg szkoleń coachingowych i psychoterapeutycznych (m.in. certyfikat coacha MLC, artcoacha Norman Bennet, szkolenia Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu, Roczny Kurs Terapii Gestalt dla Profesjonalistów, I i II stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach).
AGNIESZKA WIERZEJSKA
Psycholog, terapeuta, dyplomowany logopeda. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dorosłymi, młodzieżą, dziećmi i z rodzinami.
Ukończyła Studium Terapii Rodzin przy Instytucie Psychoneurologii i wiele szkoleń z dziedziny psychoterapii i pomocy psychologicznej. W pracy integruje różne podejścia terapeutyczne, ze szczególnym uwzględnieniem terapii systemowej, ericksonowskiej i humanistycznej. Ukończyła kurs dotyczący pracy z traumą – terapię EMDR. Jest autorką książki dla dzieci „Dzieci ze Skolimowa”. Doświadczenia zdobywała w Poradni Zdrowia Psychicznego „Synapsis”, na oddziale Nerwic i Depresji w Komorowie, w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz prowadząc własną praktykę.