EN
20.10.2021, 09:03 Wersja do druku

Warszawa. Polska premiera spektaklu "Tańcz"

Polska premiera spektaklu „Tańcz” odbędzie się 26 października w Warszawie podczas Międzynarodowego Festiwal Sztuki Mimu. Zapraszamy na godz. 19.00 do Ursynowskiego Centrum Kultury (ul. Indiry Gandhi 9).

fot. M. Zakrzewski/ mat. organizatora

Spektakl „Tańcz” to rezultat pracy międzynarodowego zespołu artystów z Polski (Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka) i Norwegii (Studium Actoris). Wyprodukowany został w ramach projektu „Next Stop – Art Close to People / Następna Stacja – Sztuka Blisko Ludzi”.

Oparty jest na nokturnach Fryderyka Chopina, ale przepisanych na popularne tanga. Stanowić ma także epitafium dla wielkiej postaci sceny - Piny Bausch. Pojawiają się w nim cytaty z różnych kompozytorów, nawiązania do milongi. Muzyczną oprawę przygotował zespół Targanescu, który umiejętnie przekształcając klasyczne utwory na taneczne brzmienia, dał pokaz swojej wirtuozerii i wyczucia. Muzyka i rytm są w tym spektaklu jednymi z głównych bohaterów, tym bardziej, że nie pada w nim ani jedno słowo.

Ponieważ jak mówi reżyser, Dariusz Skibiński ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka”: w tańcu się nie rozmawia. Przedstawienie opowiada o sali balowej, gdzie tańczy się milongi, czyli tanga. Na sali tej każdy przeobraża się w tego kim chciałby być, co często jest bardzo odległe od tego kim jest w zwykłym życiu. Na scenie obserwujemy przeobrażenia 8 postaci. Choreografię opracowali: Tomasz Ssak Sikora, Ewa Kołosowska i Edyta Jaroszewicz.

Oszczędna scenografia (autorstwa Dariusza Skibińskiego i Ann-Karin Myklebostad) oparta jestgłównie na grze luster i zwielokrotnionych odbiciach, które oddają atmosferę milongi. Za kostiumy -tak ważne na każdym balu - odpowiada Ann-Karin Myklebostad z Norwegii.

Norweska premiera zaplanowana jest na 11 listopada w Fredrikstad.

Spektakl trwa ok. 60 min.

***

„Next Stop – Art Close to People / Następna Stacja – Sztuka Blisko Ludzi” Dofinansowanie na projekt udzielone zostało w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014 – 2021.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Źródło:

Materiał nadesłany