EN

18.08.2021, 08:48 Wersja do druku

Warszawa. Polska premiera dokumentalnych spektakli o konsekwencjach górnictwa w Biennale Warszawa

Inne aktualności

O miejscu, w którym kiedyś wydobywano węgiel, najwięcej mogą powiedzieć rzeki, a tajemnicę koltanu w Twoim telefonie znają kruszycielki rudy z obozu górniczego w Demokratycznej Republice Konga. Jakie są społeczne i ekologiczne konsekwencje górnictwa i jak zmienia się krajobraz po znikających kopalniach? Czy nowoczesność wszędzie wygląda tak samo? W Warszawie odbędzie się polska premiera spektakli z serii Landscapes & Bodies, które badają konsekwencje ekstraktywizmu, czyli modelu rozwoju opartego na masowej eksploatacji zasobów naturalnych. Spektakle Złoto i węgiel oraz Woda i koltan gramy 9 do 12 września.

Spektakle zrealizował międzynarodowy kolektyw artystyczny Kötter / Israel / Limberg we współpracy z polskimi twórcami, performerami i badaczami oraz lokalnymi pracownikami kopalń z Indonezji, Demokratycznej Republiki Konga, Niemiec i Papui. Warszawskie pokazy odbędą się w Studiu Tęcza, które mieści się na terenie Instytutu Chemii Przemysłowej, gdzie opracowuje się próbki paliw polskiego koncernu naftowego.

Seria studiów przypadku poświęcona pozyskiwanym zasobom podzielona została na dwie części: Złoto i węgiel oraz Woda i koltan. Podczas każdego spektaklu publiczność przechodzi przez dwanaście pokoi, gdzie poznaje historie wydobycia z różnych szerokości geograficznych. Każde pomieszczenie to inna historia, każdy spektakl to podróż po innym krajobrazie. Opowieściom performerów i performerek towarzyszą materiały audio i filmy dokumentalne w technologii wideo 360°, pozwalające widzom zobaczyć rozsiane po całym świecie tereny wydobycia.

Złoto i węgiel przenosi nas na dawne złoża i obszary konfliktów zbrojnych toczących się na terenach pozyskiwania różnych surowców. W miejscu odkrywek powstają sztuczne jeziora, a nad nimi wyrastają nowoczesne osiedla. Hałdy stają się miejscem ucieczki i spotkań, etos górniczy zastępuje zasada deweloperskiej atrakcji. Złoto wydobywane na terenach okupowanych przez indonezyjskie wojsko jest źródłem bogactwa i wojny. Konflikt wokół złóż pogłębia się wraz z konfliktem zbrojnym, czyniąc wojnę domową stałym elementem ekstraktywistycznych strategii politycznych.

Jaki jest związek między surowcami i masakrami? Robotnice pracujące przy wydobyciu koltanu wiedzą, ile krwi kosztuje minerał niezbędny do tworzenia nowoczesnych technologii. Historie z Wody i koltanu rozciągają się między kopalniami w Demokratycznej Republice Konga i dolinami niemieckich rzek, woda jest bowiem organicznie związana z każdym rodzajem wydobycia naturalnych zasobów. W Zagłębiu Ruhry nie ma już kopalń, ale pompy nadal pracują. O tym, jaka jest jej przyszłość, opowiadają europejskiej publiczności Kongijczycy oraz rzeki, które niegdyś były ściekami.

Projekt Landscapes & Bodies ma charakter dokumentalny i odwołuje się do doświadczeń pracowników i pracownic kopalń oraz ludności zamieszkującej tereny, gdzie wydobywa się złoża. Wywiady wykorzystane w materiałach wideo i wystąpieniach performerów powstały podczas badań przeprowadzonych przez zespół artystyczny. Autorem filmów dokumentalnych użytych w spektaklach jest reżyser Daniel Kötter, który w swojej twórczości zajmuje się dynamikąurbanizacji i przemian krajobrazu. Równolegle do pokazów spektakli w ramach Biennale Warszawa na 18. festiwalu Millennium Docs Against Gravity będzie można obejrzeć jego film W dolinie Addis Abeby opowiadający o szybkiej modernizacji globalnego Południa na tle tamtejszych wojen domowych.

Dyrekcja artystyczna: Kötter / Israel / Limberg
Filmy 360°: Daniel Kötter
Scenografia i kostiumy: Elisa Limberg
Dramaturgia: Anna Ptak, Sarah Israel
Dźwięk: Paul Hauptmeier i Martin Recker, Marcin Lenarczyk
Współpraca producencka: Melanie Albrecht

Biennale Warszawa:

Produkcja: Marta Michalak, Ela Petruk
Identyfikacja wizualna: Zofia Kofta
Tekst, tłumaczenia i redakcja: Monika Borys, Klementyna Dec, Aleksandra Szkudłapska, Jarosław Sobczak, Justyna Chmielewska
Komunikacja i PR: Agnieszka Tiutiunik
Koordynacja działań promocyjnych: Maria Nóżka
Koordynacja pracy promotorów i promotorek oraz sprzedaży biletów: Klara Duniec

Złoto i węgiel z serii Landscapes & Bodies
9 września 2021 (czwartek), godz. 19:00
10 września 2021 (piątek), 19:00
11 września 2021 (sobota), 11:00

Woda i koltan z seriiLandscapes & Bodies
11 września 2021 (sobota), 19:00
12 września 2021 (niedziela), 11:00
12 września 2021 (niedziela), 16:30

Bilety na jeden spektakl:
40 PLN (bilet normalny), 30 PLN (bilet ulgowy)
Bilety na dwa spektakle:
60 PLN (bilety normalne), 40 PLN (bilety ulgowe)

Bilety do nabycia przez stronę internetową Biennale Warszawa lub w aplikacji GoOut. Spektakle grane w Studio Tęcza przy ul. Rydygiera 8 (wejście od ul. Anny German 12).

Scenografia składa się z 12 połączonych ze sobą pomieszczeń. W części z nich wyświetlane są filmy 360°, oglądane w okularach VR, w innych mają miejsce performanse na żywo lub odtwarzane są nagrania audio. Publiczność wchodzi do instalacji w kilkuosobowych grupach, w dziesięciominutowych odstępach. Czas trwania pokazu w każdym z pomieszczeń to około dziesięć minut. Całkowity czas projekcji wynosi 120 minut. Bilety sprzedawane są na sloty w odstępach co pół godziny.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne