EN

22.02.2022, 09:28 Wersja do druku

Warszawa. Pokazy spektaklu „Obraz/y uczuć” z Teatru Ludowego w Krakowie w ramach 13. Festiwalu Nowe Epifanie

3 i 4 marca o godzinie 19.00 w ramach 13. Festiwalu Nowe Epifanie na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędą się gościnne pokazy spektaklu „Obraz/y uczuć” w reżyserii Krzysztofa Popiołka. Projekt teatralny „Obraz/y uczuć” powstał we współpracy Teatru Ludowego w Krakowie z Festiwalem Nowe Epifanie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.

fot. mat. teatru

TEATR LUDOWY W KRAKOWIE: OBRAZ/Y UCZUĆ W REŻ. KRZYSZTOFA POPIOŁKA

Po jednej stronie współczesnego sporu toczącego się wokół wiary, pojawiają się narracje o profanacjach, bluźnierstwie i obrażaniu uczuć religijnych. Po drugiej – zarzuty o powierzchowność praktyk religijnych, kłamstwo i hipokryzję. Dlaczego to tak wygląda? Jakie argumenty mają niewysłuchane strony? Potrzeba nam platformy dialogu, która umożliwiłaby nowe spojrzenie. Jednocześnie kiedy słyszy się pytanie: „Czy chciałby Pan/chciałaby Pani porozmawiać o Jezusie?” – reakcją jest zażenowanie. Ale może „rozmawiać o Jezusie” to rozmawiać o tym, gdzie znaleźliśmy się z naszym humanizmem w XXI wieku, obojętnie czy określamy siebie jako wierzący, postwierzący, niewierzący czy ateiści? Gdzie jest nasze chrześcijaństwo, kiedy na naszej granicy umierają ludzie? Największą zniewagą, jaką możemy popełnić w stosunku do wiary, to wyobrażać sobie, że kiedykolwiek mogłaby potrzebować pomocy państwa. Że może istnieć coś takiego jak zbrodnia przeciwko religii. Im bardziej religia potrzebuje policji, tym bardziej ujawnia swoją słabość, swoją fałszywość. I nikomu nie wolno się z tego śmiać. Pod groźbą art. 196 kk.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

Reżyserem spektaklu jest Krzysztof Popiołek, za koncepcję dramaturgiczną odpowiada Weronika Murek, zaś muzykę skomponował Bartosz Dziadosz.

Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy: Wojciech Lato, Robert Ratuszny, Iwona Sitkowska oraz Ryszard Starosta. Projekt teatralny "Obraz/y uczuć" powstał we współpracy Teatru Ludowego w Krakowie z Festiwalem Nowe Epifanie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.

FESTIWAL NOWE EPIFANIE

Festiwal Nowe Epifanie to organizowany od 2008 roku interdyscyplinarny festiwal odbywający się w Warszawie w czasie Wielkiego Postu. Do 2016 roku festiwal znany był pod nazwą "Gorzkie Żale". W ramach wydarzenia prezentowane są spektakle teatralne, wystawy, pokazy filmowe oraz spotkania i dyskusje podejmujące tematykę religijną w nowoczesny sposób. Organizatorem festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Tematem przewodnim 13. Interdyscyplinarnego Festiwalu Wielkopostnego Nowe Epifanie jest postać Jezusa. Tegoroczne wydarzenie odbywać będzie się pod hasłem “Czemuś mnie opuścił?”. Są to jedne z ostatnich słów Jezusa według ewangelii Marka i Mateusza. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, dziś w czasach pandemii, to zdanie zdaje się nabierać nowego znaczenia: Czy to naprawdę są ostatnie słowa, które może powiedzieć umierający Bóg? Dziś okrzyk Jezusa wydaje się być szczególnie przejmujący, gdy tak wielu ludzi umiera samotnie na oddziałach covidowych, na granicach, a świat zbroi się na wojnę. A może jest to pytanie, które powinniśmy zadać w pierwszej kolejności samym sobie? Moment na krzyżu to dla Jezusa zarówno bolesny koniec, jak i początek. W jakim stopniu mamy dostęp do samych siebie? Czy idziemy własną drogą? Czy przypadkiem samych siebie nie opuściliśmy? Te i inne pytania będą przewijać się przez festiwalowe wydarzenia. Niemniej odpowiedzi szukać będziemy musieli we własnym wnętrzu.

13. Festiwal Nowe Epifanie organizowany jest w Warszawie między 2 marca a 10 kwietnia br. Oprócz spektaklu “Obraz/y uczuć” w reżyserii Krzysztofa Popiołka prezentowanego gościnnie w TR Warszawa, w programie tegorocznego festiwalu znalazły się m.in. takie spektakle jak: “Umiłowanie” w reżyserii Michała Zdunika z Teatru Rampa, “Pasolini. Sny przed końcem” w reżyserii Judyty Berłowskiej z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, “W siebie wstąpienie” w reżyserii Marty Streker z Teatru Układ Formalny w koprodukcji z Muzeum Pana Tadeusza, czy “Jezus” w reżyserii Olgi Ciężkowskiej (reżyserki wyróżnionej w ramach nagrody Debiut TR 2021) z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Organizatorzy festiwalu zapraszają publiczność także na koncerty, pokazy filmowe, dyskusje oraz spotkania z twórcami i twórczyniami. Dyrektorem festiwalu jest Paweł Dobrowolski. Festiwal współtworzą: Maciej Omylak (zastępca dyrektora), Łukasz Kozak (kurator – muzyka dawna), Monika Kucia (kuratorka – kulinaria), Sonia Wronkowska (kuratorka – muzyka dawna), Dawid Zalesky (kurator – sztuki wizualne). Więcej o wydarzeniu przeczytać można na stronie Festiwalu Nowe Epifanie.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne