Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na pokazy spektakli w ramach cyklu NOWY CYRK. 24 listopada zaprezentujemy na naszej scenie „The Trick”, a 2 i 3 grudnia „w koloŻe”. Bilety są dostępne na stronie Instytutu.
HARMONOGRAM
24 listopada, godz. 19.00 | Rotowski & Słomka – „The Trick”
„The Trick” to forma teatralna, będąca połączeniem spektaklu, pokazu iluzji, stand-upu, tańca, ruchu, sztuk cyrkowych i muzyki. Dwóch artystów wyjawia podstawowe zasady iluzji, stosowane przez iluzjonistów od wieków. Zasady te mają jednak zastosowanie nie tylko w sztuce iluzji ale także w technikach manipulacyjnych stosowanych przez polityków, media i przywódców religijnych. Każda z zasad zostanie zdemaskowana i ukazana w praktyce. Jednak artyści, pomimo ujawnienia większość sekretów, postarają się zaskoczyć widzów w najmniej spodziewanych momentach. Niektóre zagadki pozostaną bez rozwiązania a niektóre pytania bez odpowiedzi.
Bawiąc się formą i stylami, przeniesiemy się równocześnie za kulisy powstawania magicznego spektaklu jak i poznamy mechanizmy powstawania największych manipulacji społecznych. Na ile trik powstaje w dłoniach iluzjonisty a na ile w głowach widzów? Jak można umiejętnie oszukiwać nasze zmysły? Czy łatwiej jest zwodzić oko czy mózg? Jak kontrolować uwagę i usypiać czujność?
Stając naprzeciw wszystkim iluzjonistom, na własne ryzyko, Wojciech Rotowski i Roman Słomka odkryją niedostępne wcześniej tajemnice świata iluzji. W spektaklu nie zabraknie scen kabaretowych i muzycznych a decydujące momenty pozostaną w rękach widza. Przynajmniej tak będzie mu się wydawać…
Umiejętność demaskowania sztuczek może przydać się znacznie częściej niż podczas oglądania pokazu iluzjonisty. Wiedza o ich działaniu i zasadach, otwiera oczy na manipulacyjne pułapki jakie czekają na nas każdego dnia. Co zrobić aby nie wpadać w te pułapki? Odpowiedzią jest ,,The Trick”.
scenariusz, reżyseria: Wojciech Rotowski, Roman Słomka
muzyka: Wojciech Rotowski, Jacek Winkiel
czas trwania: 50 minut
odbiorcy: 7+
Wojciech Rotowski
Debiutował w Teatrze Rampa w 2003 roku, od 2006 roku jest związany ze sztuką iluzji a od roku 2012 ze sztukami cyrkowymi, pantomimą i teatrem ruchu (Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej, Warszawskie Centrum Pantomimy). Odtwórca ról w spektaklach Warszawskich teatrów: TM Roma, Rampa, Capitol, Palladium, Dramatyczny, Teatr Mimo a także Teatr Variete w Krakowie, Teatr A3, Teatr Derevo. Twórca pierwszego w Polsce fabularnego spektaklu iluzji ,,Czarodziej” (Teatr Palladium) oraz spektaklu teatru fizycznego ,,Aranea”. Na stałe związany także z serialem ,,Na Wspólnej” (TVN). Konsultant i wykonawca efektów iluzjonistycznych, pirotechnicznych i linowych w teatrach (m.in. Komedia, Palladium, Och Teatr, TM Roma, Rampa, Studio, Teatr Osterwy w Lublinie, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Variete w Krakowie, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Teatr Muzyczny w Gdyni, Teatr Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Mimo) a także przy produkcjach filmowych, koncertach i teledyskach (m.in. dla M. Szumowskiej, teledyski dla Voo Voo, Poparzeni Kawą Trzy, Kaen, Julia Wieniawa, White 2115, Kinny Zimmer, Paluch, Kriss Sheridan, Cool Plants). Założyciel grupy ,,Magic Crew”, tworzącej pokazy iluzji, sztuk cyrkowych i pirotechniki. Absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej na kierunku Reżyserii oraz Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi na kierunku Realizacji Obrazu Filmowego. Dyplomowany iluzjonista (ZASP, KKI), certyfikowany pirotechnik (WITU), inspektor ppoż (SGSP) i twórca teatralnych i filmowych alpinistycznych systemów linowych (PSA). Absolwent szkoły muzycznej na saksofonie. Wraz ze spektaklami teatru formy, pantomimy i komedii fizycznej (,,Marcel” i ,,Gogol” reż. L. Menard, ,,Once” reż. A. Adasinsky, ,,W Niemym Kinie” reż. B. Ostapczuk) wystąpił podczas wielu festiwali w Polsce i na świecie (m. in. w Portugalii, na Litwie i w Czechach).
Roman Słomka
Aktor (PWST Kraków Wydział teatru tańca w Bytomiu), artysta wszechstronnie utalentowany (taniec, break dance, akrobatyka, żonglerka, iluzja, śpiew). W swojej twórczości, w oryginalny sposób, łączy różne dziedziny sztuki, przyciągając szerokie grono odbiorców. Jego kreacje docenione zostały m.in. w programie ,,Mam Talent” (TVN), gdzie swoimi pokazami dostał się do półfinału, zyskując uznanie publiczności i jurorów. Konsultant iluzji teatralnej i filmowej między innymi ,,Mistrz i Małgorzata” w Teatrze Ludowym, „Akademia Pana Kleksa” Teatr Proscenium, oraz tworzył iluzje do teledysków Pawła Domagały. Jeden z najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych artystów ulicznych w Polsce. Twórca ,,Laboratorium rozwoju artystycznego” – program warsztatowy dla młodych artystów. Kierując się myślą „nie ma rzeczy niemożliwych” zaraża swoją pasją i zamiłowaniem do występów przed żywą publicznością, organizując szkolenia i warsztaty twórcze dla młodych artystów.
2 grudnia, godz. 16.00 oraz godz. 18.00 | Fundacja Sztukmistrze – „w koloŻe”
3 grudnia, godz. 14.00 oraz godz. 16:00 | Fundacja Sztukmistrze – „w koloŻe”
Co jest cięższe – kilogram ołowiu, czy kilogram kota? Co to znaczy, że znak znaczy? Czemu wilk tak wyje w księżycową noc? W te i inne egzystencjalne pułapki wpadają żonglerzy o filozoficznych tendencjach. Ich pokaz to żonglerska uczta, w której liczbę rekwizytów przewyższa tylko liczba podchwytliwych pytań i zagadek zadawanych publiczności, za odpowiedzi na które – a jakże! – czekają nagrody.
Marcin Borkowski, Mateusz Kownacki, Krzysztof Pacholik i Artur Perskawiec to najjaśniejsze gwiazdy żonglerskiej konstelacji Fundacji Sztukmistrze. Łącznie trzykrotnie nagradzani na Wschodnioeuropejskim Konkursie Etiud Cyrkowych CYRKULACJE, współtworzyli nowocyrkowe przedstawienia „9.811”, „Bracia Brwi” czy „Duet KuMy”. W kolejnej odsłonie swojego kwartetu zapraszają widzów do humorystycznej podróży w głąb nieskrępowanej, dziecięcej ciekawości świata, wzdłuż najbardziej wysublimowanych technik żonglerskich.
obsada: Marcin Borkowski, Mateusz Kownacki, Krzysztof Pacholik, Artur Perskawiec
czas trwania: 35 minut
odbiorcy: 5+
***
Od 2021 roku proponujemy w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego cykl prezentacji NOWY CYRK, pracując na rzecz widoczności współczesnego cyrku artystycznego.
Cyrk współczesny – zwłaszcza polski – pozostaje wciąż „światem do odkrycia”. Przez wiele lat niezależne zespoły, wywodzące się ze środowiska kuglarzy i artystów ulicznych, szukały dla siebie miejsca na polskiej scenie. Dziś są to profesjonalne kompanie wchodzące na europejski rynek sztuk performatywnych. Nowy cyrk proponuje nowy styl widowiska, który czasem odwołuje się do historycznych skojarzeń, częściej natomiast spogląda w stronę teatru tańca, teatru plastycznego, teatru przedmiotu i performansu.
Instytut Teatralny od wielu lat dąży do zbliżenia światów teatralnego i cyrkowego, produkując familijne spektakle wystawiane w namiocie cyrkowym, oferując warsztaty dla dzieci w niewielkich miejscowościach, często pozbawionych sceny teatralnej, pogłębiając współpracę z lokalnymi ośrodkami kultury.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.