EN

22.04.2021, 18:24 Wersja do druku

Warszawa. Pogrzeb aktorki Wiesławy Mazurkiewicz-Lutkiewicz - 29 kwietnia

mat. Związku Artystów Scen Polskich

Uroczystości pogrzebowe zmarłej 20 kwietnia wybitnej aktorki Wiesławy Mazurkiewicz-Lutkiewicz odbędą się 29 kwietnia w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie, skąd nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego w alei Zasłużonych - poinformowała rodzina zmarłej artystki.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 29 kwietnia o godz. 13.

"Zamiast kwiatów prosimy o symboliczna ofiarę na rzecz Domu Aktora Weterana w Skolimowie" - napisała rodzina w nekrologu.

Artystka zmarła 20 kwietnia. Miała 95 lat.

Wiesława Mazurkiewicz urodziła się 25 marca 1926 r. w Łodzi. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera. W latach 1951-60 i 1961-63 występowała w Teatrze Nowym w Łodzi założonym przez Kazimierza Dejmka i Janusza Warmińskiego. W latach 1960-61 występowała w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Od 1963 r. swoją karierę związała z Warszawą. W latach 1963-69 pracowała w Teatrze Powszechnym, który przez część tego okresu był połączony z Teatrem Narodowym pod dyrekcją Adama Hanuszkiewicza. W latach 1973-77 występowała na deskach Teatru Rozmaitości. Następnie powróciła do Teatru Powszechnego, gdzie pracowała do 2007 r.

Swoje ostatnie role grała w spektaklach Krystyny Jandy w Och-Teatrze i Teatrze Polonia. Publiczność mogła obejrzeć ją w "Grubych rybach" Michała Bałuckiego w 2009 r. i "Pocztówkach z Europy" Michaela McKeevera.

Mazurkiewicz była głównie aktorką teatralną, choć grała również w filmach, m.in. w: "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego, "Potopie" Jerzego Hoffmana, "Hydrozagadce" Andrzeja Kondratiuka, "Faraonie" Jerzego Kawalerowicza i "Rewizji osobistej" Andrzeja Kostenki.

Jej głos był dobrze znany fanom filmowej serii o Harrym Potterze - dubbingowała profesor Minerwę McGonagall.

W 2016 r. aktorka odznaczona została Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Źródło:

PAP