Inne aktualności
-
Kielce. Przedstawiono nazwiska w konkursie na dyrektora Teatru Żeromskiego 04.04.2025 19:51
- Kraków. Rozpoczyna się cykl Krakowskich Nocy, na początek – Noc Kin Studyjnych 04.04.2025 17:11
-
Warszawa. Ministra kultury przyjęła rekomendację komisji ws. kandydatury Borisa Kudlički na dyr. TW-ON 04.04.2025 17:05
- Bytom. Khambatta Dance Company w Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK 04.04.2025 16:48
- Rzeszów. Teatr Maska z prawie półmilionowym wsparciem na poprawę dostępności jego oferty 04.04.2025 16:16
- Katowice. „MonsterS. Mordercze pieśni” z Teatru Rozrywki w Chorzowie – gościnnie w Śląskim 04.04.2025 15:22
- Zielona Góra. Najpiękniejsze sceny muzyczne ze spektakli Jana Szurmieja w Lubuskim Teatrze 04.04.2025 14:00
- Łódź. Z karmą do teatru. Off-Północna dla schroniska zwierząt 04.04.2025 13:56
- Warszawa. Ministra kultury zapowiada kolejne kroki w sprawie Stowarzyszenia Filmowców Polskich 04.04.2025 13:41
- Szczecin. Teatr Polski zaprasza na sobotnią premierę „Kopenhagi” w reż. Adama Opatowicza 04.04.2025 13:39
- Warszawa. Rusza 24. edycja Nagrody im. C.K. Norwida 04.04.2025 13:27
- Warszawa. Ministra kultury: w latach 2019-2023 PISF wypłacił ponad 5 mln zł nienależnego dofinansowania 04.04.2025 13:15
- Warszawa. 200. premiera Teatru Współczesnego. „Historia miłosna” w reżyserii Wojciecha Malajkata 04.04.2025 12:11
- Olsztyn. Wiosna i lato w Teatrze Jaracza 04.04.2025 10:53
Podczas tegorocznego Festiwalu Chopin i jego Europa zabrzmi muzyka Bacha, Chopina i jemu współczesnych. Ale jesteśmy w przededniu Konkursu Chopinowskiego, dlatego też w nie zabraknie występów uczestników poprzednich edycji tego konkursu – powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Leszczyński.
Jak poinformował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który jest organizatorem wydarzenia, tegoroczny XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa odbędzie się w dniach 20 sierpnia – 6 września.
Podczas tegorocznego festiwalu zaplanowano 29 koncertów. "Wydarzenie będzie się odbywać w wyjątkowym czasie, ponieważ jesienią odbędzie się w Warszawie kolejna edycja wielkiego Konkursu Chopinowskiego. W związku z tym festiwal może wyglądać trochę skromniej w porównaniu z poprzednimi latami, ale to nie oznacza, że nie będzie obfitował w rzeczy wyjątkowe" – powiedział w rozmowie z PAP Stanisław Leszczyński dyrektor artystyczny festiwalu Chopin i jego Europa
W tym roku hasło festiwalu brzmi "Zacznijmy od Bacha". "Muzyka Bacha miała dla Chopina ogromne znaczenie. Sam Chopin swoim uczniom rekomendował Bachowski utwór Das Wohltemperierte Klavier" – powiedział Leszczyński. "Ten utwór zabrzmi zresztą w czasie festiwalu" – dodał. "Będzie więc muzyka Bacha, ale będziemy również patrzeć w przyszłość, na Konkurs Chopinowski. Dlatego też w trakcie festiwalu wystąpią zwycięzcy i laureaci poprzednich edycji, a także osoby, które może nie znalazły się w gronie zwycięzców, ale na zawsze wpisały się w historię tego konkursu" – powiedział Leszczyński.
Podczas festiwalu nie zabraknie również utworów innych kompozytorów. Melomani usłyszą także dzieła m.in. Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Karola Szymanowskiego, Feliksa Janiewicza, Joachima Kaczkowskiego i Andrzeja Czajkowskiego.
Festiwal rozpocznie się nadzwyczajnym koncertem w Bazylice św. Krzyża. W jego trakcie skrzypek Fabio Biondi wykona utwory Johanna Sebastiana Bacha.
Wśród artystów, którzy wystąpią podczas tegorocznego festiwalu jest również m.in. klawesynista Władysław Kłosiewicz. Będzie go można usłyszeć podczas dwóch recitali - 25 i 29 sierpnia na Zamku Królewskim - w czasie których artysta wykona Das Wohltemperierte Klavier Bacha. 26 września podczas koncertu symfonicznego melomani będą mogli posłuchać także m.in. Dang Thai Sona i Sophii Liu wraz z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Podczas koncertu zabrzmią dwa koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina.
Z kolei 30 sierpnia z recitalem fortepianowym wystąpi Piotr Anderszewski. Pianista wykona: 7 Fantazji op.116, 3 Intermezzi op. 117, 6 Klavierstücke op. 118, 4 Klavierstücke op. 119 Johannesa Brahmsa. Dzień później podczas koncertu kameralnego melomani będą mogli usłyszeć Bruce’a Liu oraz Apollon Musagete Quartett. W programie koncertu znalazły się: I Kwartet fortepianowy g-moll KV 478 Wolfganga Amadeusa Mozarta, Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 Roberta Schumanna oraz Medytacja nad chorałem staroczeskim "Św. Wacław" op. 35a Josefa Suka.
W dwóch recitalach fortepianowych wystąpi również Yulianna Avdeeva – 1 września wykona Preludia i Fugi op. 87 (tom I), zaś dzień później Preludia i Fugi op. 87 (tom II) Dmitrija Szostakowicza. Z kolei 5 września pianistka wystąpi razem z altowiolistą Krzysztofem Chorzelskim w koncercie kameralnym. W jego trakcie muzycy wykonają Sonatę na violę da gamba G-dur BWV 1027 Bacha, Sonatę na altówkę i fortepian Rebecki Clarke oraz Sonatę na altówkę i fortepian Andrzeja Czajkowskiego.
Przed warszawską publicznością wystąpi także Eric Lu. Podczas recitalu 3 września pianista wykona Polonez-Fantazję As-dur op. 61, Sonatę b-moll op. 35 i Sonatę h-moll op. 58. W czasie festiwalu wystąpi także Kate Liu. Jej koncert zaplanowano na 4 września.
Tego samego dnia w czasie koncertu symfonicznego wystąpią Chouchane Siranossian (skrzypce), Tomasz Ritter (fortepian historyczny), {oh!} Orkiestra i Martyna Pastuszka (skrzypce, kierownictwo. W programie znalazły się jedna z Symfonii Wolfanga Amadeusa Mozarta, I Koncert skrzypcowy op.8 Joachima Kaczkowskiego oraz I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena.
W ostatnim dniu festiwalu wystąpi Ivo Pogorelića. Pianista podczas recitalu wykona Sonata nr 8 c-moll op. 13 "Patetyczną" Ludwiga van Beethoven oraz Nokturn Es-dur op. 55/2, Mazurki op. 59, Sonata b-moll op. 35 Fryderyka Chopina.
Festiwal zakończy nadzwyczajny recital w Bazylice św. Krzyża, podczas którego zabrzmi muzyka Johanna Sebastiana Bacha w wykonaniu wiolonczelisty Roela Dieltiensa.
Podczas festiwalu zaplanowano także występy polskich uczestników XIX Konkursu Chopinowskiego przed sercem Chopina w Bazylice św. Krzyża. Pełen program festiwalu jest dostępny na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Festiwal Chopin i jego Europa od lat gromadzi w Warszawie wielotysięczną publiczność, w tym melomanów z kraju i zagranicy, przyjeżdżających specjalnie na to wydarzenie. Swoich miłośników i słuchaczy festiwal ma na całym świecie – także tych, którzy nie mogą być w sierpniu w Polsce. Dzięki stałej współpracy Instytutu z Programem 2 Polskiego Radia koncerty festiwalowe docierają do publiczności w kilkudziesięciu krajach – wydarzenia w ramach festiwalu nadawane są na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stanowią również cieszącą się niezmiennie wielkim zainteresowaniem i uznaniem ofertę dla stacji Europejskiej Unii Nadawców EBU. Wybrane koncerty dostępne są także on-line, w streamingu na żywo oraz vod na kanale youtube Instytutu.