EN
4.04.2022, 16:53 Wersja do druku

Warszawa. Poetycka historia o przemijaniu ponownie na scenie Teatru Baj

W dniach 6 -13 kwietnia 2022, Teatr Baj zaprasza widzów na spektakl „Gęś, Śmierć i Tulipan” w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza. Inspiracją do stworzenia scenariusza sztuki była książka o tym samym tytule autorstwa Wolfa Erlbrucha. Spektakl został wielokrotnie nagradzany na Festiwalach i uznany przez licznych recenzentów w Polsce, doceniony w Argentynie, uhonorowany ATESTEM Polskiego Ośrodka ASSITEJ – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego.

Spektakl, w którym życie i śmierć opowiedziane jest lalkami, może stanowić wyjście naprzeciw wyjątkowo poważnej i coraz bardziej skomplikowanej rzeczywistości. Teatr Baj, prezentując spektakl dla młodzieży i dorosłych dotyka tematu straty w sposób subtelny i delikatny. Tematu, którego nie możemy unikać i udawać, że go nie ma, zwłaszcza kiedy ku zaskoczeniu pojawia się czas bolesny i nieprzewidywalny, na który nikt nie jest przygotowany.

Historia tytułowej Gęsi, która stopniowa odkrywa realia kruchości swojego życia, jest w rzeczywistości uniwersalną przypowieścią o życiu każdego z nas. Twórcy, idąc w ślad za autorem książkowego pierwowzoru, snują opowieść o nieuniknionej perspektywie w sposób pełen szacunku, nie sięgając ani razu po widowiskowe i skrótowe rozwiązania dramaturgiczne. Nieśpiesznie prowadzona narracja pozwala w skupieniu głęboko zanurzyć się w ostatniej, niezwykle emocjonalnej podróży bohaterki spektaklu. Wyjątkową atmosferę tworzy nie tylko poważny temat, ale także nastrojowa muzyka, minimalistyczna oszczędność tekstu i melancholijna scenografia. Spektakl to artystyczne zaproszenie dla wyobraźni młodego widza. Celem twórców jest wyruszenie we wspólnej podróży, w trakcie której widzowie otrzymują poetycką lekcję na temat nierozerwalności życia i śmierci.

Przedstawienie Marcina Jarnuszkiewicza, jednogłośnie uznane przez krytyków jako mistrzowskie animacyjnie i interpretacyjnie, zostanie zaprezentowane na początku kwietnia, przedświątecznie, na odnowionej scenie Teatru Baj.

Oferta i informacje dla szkół:

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 10 roku życia. Po spektaklu stwarzamy możliwość wzięcia udziału (w cenie biletu na spektakl) w spotkaniu specjalnym, które odbędzie się po każdym spektaklu prezentowanym w dzień powszedni dla uczniów i nauczycieli. W spotkaniu wezmą udział aktorzy grający w przedstawieniu oraz psycholog - Justyna Święcicka, która jest również autorką materiałów edukacyjnych przygotowanych do spektaklu.

Chętnym nauczycielom przekażemy, przygotowane specjalnie do tej sztuki, przez psycholożkę, scenariusze lekcji, które będzie można zrealizować w dogodnym czasie i miejscu. Tematyka scenariusza proponowanych lekcji dotyczy emocji oraz różnego typu poczuciom strat oraz tematom, które dorosłym często wydają się zbyt trudne, by podjąć je z dziećmi.

Opis spektaklu:

Pewnego dnia Gęś spotyka Śmierć. Nie… Pewnego dnia Gęś zauważa Śmierć, która przecież towarzyszyła jej od zawsze, od dnia narodzin. Jak teraz zmieni się jej świat? Czy życie ze Śmiercią u boku aż tak bardzo będzie różniło się od dotychczasowego?

Reżyser Marcin Jarnuszkiewicz, zainspirowany książką niemieckiego autora Wolfa Erlbrucha „Gęś, śmierć i tulipan”, przedstawia prostą historię spotkania Gęsi i Śmierci w niezwykle poetycki sposób.

Muzyka i obrazy stają się ważniejsze niż słowa, które padają rzadko: najważniejsze wydarza się pomiędzy i ponad nimi. Ten spektakl jest zaproszeniem do wzruszeń i przemyśleń.


premiera: 12 października 2013

Twórcy:
autor: Wolf Erlbruch
tytuł oryginału: „Ente, Tod und Tulpe”

tłumaczenie: Łukasz Żebrowski
reżyseria i scenografia: Marcin Jarnuszkiewicz
muzyka: Mateusz Dębski

asystenci reżysera: Marta Mielcarek, Marcin Marcinowicz

Obsada:
Elżbieta Bielińska – Gęś
Małgorzata Suzuki – Śmierć
Robert Płuszka – Towarzysz Podróży

Najbliższe spektakle:
6 kwietnia 2022, godz. 10:00
7 kwietnia 2022, godz. 10:00
8 kwietnia 2022, godz. 10:00
9 kwietnia 2022, godz. 17:00
10 kwietnia 2022, godz. 17:00
12 kwietnia 2022, godz. 10:00
13 kwietnia 2022, godz. 10:00

Fragmenty recenzji:

„Trudno jest dobrać odpowiednie słowa, którymi dałoby się opisać i choć po części oddać atmosferę przedstawienia "Gęś, Śmierć i Tulipan" w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza w warszawskim Baju, jest to bowiem spektakl niebywale subtelny, wypełniony głęboką myślą filozoficzną i budowany na poetyckich obrazach, którym towarzyszą przepiękna, ilustracyjna muzyka oraz skromna i niezwykle precyzyjna animacja. (...) Spektakl Marcina Jarnuszkiewicza wzrusza prostotą i spokojem, oczarowuje kunsztem animacji i pomysłów inscenizacyjnych, a co najważniejsze, zmusza do refleksji nad kruchością i ulotnością życia. (...) uniwersalizm przedstawienia i lalki są tylko pretekstem i świadomie wybraną formą, dzięki którym twórcy chcą przekazać odbiorcom prawdy o życiu i śmierci.(...) Warto zatem, by na "Gęś, Śmierć i Tulipan" przyszła młodzież gimnazjalna i licealna, o dorosłej widowni nie wspominając, bo takiej propozycji (lalkowej!) w Warszawie jeszcze nie było.” / „Piękno życia i śmierci”, Karol Suszczyński, Teatr dla Was /

„Na scenie spowitej całkowitą ciemnością spotykają się Gęś i Śmierć – lalki zbudowane z dbałością o szczegóły, "poruszające się z niezwykłą precyzją, same w sobie będące już satysfakcjonującym narzędziem komunikacji z widzem. Tym, co w warszawskim przedstawieniu zachwyca, jest z pewnością jego niepowtarzalna atmosfera. Scena, w której ironiczna postać Śmierci bez empatii uświadamia dobroduszną Gęś, że będzie musiała opuścić ukochany staw, jest na wskroś przejmująca. Tym bardziej, że całą historię spaja rola narratora – siedzącego przy starym biurku bajarza, który z perspektywy obserwatora przybliża widzom didaskalia dramatu. Okrytą mrokiem scenografię co jakiś czas rozjaśnia ruchoma instalacja, będąca nośnikiem informacji o aurze panującej w tej opowieści – na scenie pojawiają się kępy trawy, zaczyna wiać wiatr czy padać deszcz.

Historii o umierającej Gęsi wysłuchuje się z uważnie nadstawionymi uszami – dialogi Gęsi i Śmierci dotykają najważniejszej kwestii – zrozumienia, dlaczego odchodzimy i że czeka to każdego bez wyjątku.” / Karolina Obszyńska / E-Fika

Nagrody i Wyróżnienia
- Nagroda specjalna dla Teatru Baj na 9. Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” (Rzeszów, 2017)
- III nagroda na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek (Opole, 2015)
- Nagroda dla Elżbiety Bielińskiej i Małgorzaty Suzuki im. prof. Władysława Jaremy przyznana przez ZASP oraz dla Mateusza Dębskiego za muzykę na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek (Opole, 2015)
- GRAND PRIX „ZŁOCISTY” na XIX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak” (Warszawa, 2015)
- Uhonorowanie ATESTEM Polskiego Ośrodka ASSITEJ – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego (Warszawa, 2015)
- GRAND PRIX oraz Nagroda Śląskiego Oddziału ZASP dla Elżbiety Bielińskiej i Małgorzaty Suzuki na 12. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice-Dzieciom” (Katowice, 2015)
- Nagroda za muzykę dla Mateusza Dębskiego na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” (Toruń, 2015)
- III nagroda na IV Festiwalu Teatralna Karuzela (Łódź, 2014)
- Nagroda dla Marcina Jarnuszkiewicza na XXV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WALIZKA (Łomża, 2014).

Źródło:

Materiał nadesłany