EN
26.04.2023, 08:05 Wersja do druku

Warszawa. 43. odsłona Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

„Śmierć Jana Pawła II” w reż. Jakuba Skrzywanka, „Ale z naszymi umarłymi” w reż. Marcina Libera i musical „1989” w reż. Katarzyny Szyngiery - m.in. te spektakle będzie można obejrzeć podczas 43. Warszawskich Spotkań Teatralnych (WST), który odbywać się będzie od 19 do 30 maja.

fot. mat. organizatora

Inne aktualności

"43. WST przed nami, myślę, że to będzie wyjątkowy festiwal" - powiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej w Teatrze Dramatycznym wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

"Po tych ostatnich latach, w których życie teatralne w Polsce naznaczone było pandemią i kryzysami globalnymi z nią związanymi, a potem z wojną - myślę, że możemy o tym festiwalu mówić, że jest pewnym nowym otwarciem. Jest też festiwalem zaprogramowanym przez nową dyrekcję Teatru Dramatycznego i zespół programowy, ale też jest to pewien powrót do święta teatru - do tego, że pokazywane będą tutaj najważniejsze spektakle, które powstały w Polsce. Na pewno będą to przedstawienia, które będą wzbudzały dyskusje - i o to chodzi w teatrze" - oceniła.

Wiceprezydent Warszawy zwróciła uwagę, że w programie festiwalu są nie tylko przedstawienia, ale także "cała masa wydarzeń, które budują pewną wspólnotę wokół teatru. Pokazywane będą i spektakle najmłodszych twórców i twórczyń, czyli studentów szkół polskich, ale też cały nurt teatru włączającego" - wyjaśniła.

"Ten festiwal, mimo że robiony w bardzo trudnych warunkach - to trzeba powiedzieć, ponieważ decyzją wojewody Konstantego Radziwiłła, teatr działa (...) w sposób eksperymentalny - a jednak znakomicie przygotowany jest program tego festiwalu" - powiedziała Aldona Machnowska-Góra, dodając, że sądzi, iż "w sferze programu jest to jeden z najlepszych festiwali ostatnich lat".

Program 43. WST jest dziełem zespołu kuratorskiego w składzie: Agata Adamiecka-Sitek, Jan Czapliński, Dorota Kowalkowska i Monika Strzępka. Doradczyni ds. artystycznych stołecznego Teatru, Monika Strzępka zaznaczyła, że "tak zwany nurt główny nie zmienia się i to jest serce WST". "Ale serce bije z jakiegoś powodu i gdzieś pompuje krew" - zaznaczyła.

"To, co nowe - Klub Festiwalowy wraca. (...) Mamy nurt partycypacyjny, o czym już powiedziała pani prezydentka. (...) Ja bym chciała powiedzieć jeszcze o trzech rzeczach. Nasz plakat 43. WST wyhaftowała Monika Drożyńska - artystka wizualna, aktywistka, którą państwo zapewne znacie" - powiedziała doradczyni ds. artystycznych.

"To, co dla mnie jest niezwykle istotne - to jest nurt studencki. Pokazujemy przedstawienie studentek i studentów reżyserii. Chyba od wielu lat nie było takiej sytuacji, żeby młodzi twórcy i twórczynie teatru mieli tak trudną sytuację startu" - mówiła. "Czujemy się odpowiedzialni za to, żeby to przede wszystkim widzieć, żeby się wymieniać i żeby się opiekować. Ja osobiście uważam, że po prostu tam - w tym najmłodszym teatrze - bije serce teatru przyszłości" - podkreśliła Strzępka.

Zwróciła uwagę, że "WST to jest celebracja, to jest jakiś rozłożony w czasie rytuał, cała seria rytuałów". "To jest nasze wspólne święto. Spotykamy się, patrzymy na siebie, nawiązujemy relacje, pogłębiamy relacje" - wyjaśniła, dodając, że "to jest też element budowania społeczności" - mówiła Strzępka zapowiadając, że festiwal zostanie zainaugurowany 19 maja koncertem Marii Peszek na Placu Defilad.

"Chcemy się dobrze bawić, ale przede wszystkim też oglądać i rozmawiać o spektaklach, które zobaczymy podczas 43. WST. Osiem tytułów w nurcie głównym, dwa tytuły w nurcie towarzyszącym i trzy pokazy studenckie, o których wspomniała Monika Strzępka. Dwa z Krakowa i jeden z akademii Teatralnej w Warszawie" - przedstawiła program festiwalu członkini zespołu kuratorskiego Dorota Kowalkowska.

fot. mat. teatru

W głównym nurcie widzowie zobaczą: koprodukcję Teatru im. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, czyli musical o Solidarności pt. "1989" w reż. Katarzyny Szyngiery, "Śmierć Jana Pawła II" w reż. Jakuba Skrzywanka z Teatru Polskiego w Poznaniu i drugie przedstawienie w reż. Skrzywanka - "Spartakus. Miłość w czasach zarazy" z Teatru Współczesnego w Szczecinie, "Łatwe rzeczy" w reż. Anny Karasińskiej z Teatru im. Jaracza w Olsztynie i "Czas porzucenia" w reż. Weroniki Szczawińskiej (również z olsztyńskiego Teatru), "Miłą robótkę" Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana z Teatru im. Fredry w Gnieźnie, "Ale z naszymi umarłymi" w reż. Marcina Libera z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach oraz "Niewolnicę Isaurę" w reż. Martyny Majewskiej z Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Jako spektakle towarzyszące pokazane zostaną "Dotyk za dotyk. Dansing" w choreografii Katarzyny Sikory z Teatru Współczesnego w Szczecinie i "Kolorowe sny" w reż. Szymona Adamczaka i Wojtka Rodaka z Teatru Polskiego w Poznaniu.

Wśród trzech propozycji studenckich znalazły się: "Gej w wielkim mieście" Filipa Pawlika i Krzysztofa Wysłoucha oraz "Orfeusz" w reż. Anny Obszańskiej (oba z Akademii Sztuk Teatralnych im. Wyspiańskiego w Krakowie), a także "Minuta w ciemności" w reż. Ewy Galicy z warszawskiej Akademii Teatralnej.

Tradycyjnie organizatorzy festiwalu zaproszą widzów na spotkania z twórcami, które odbywać się będą po przedstawieniach (według ścieżki karnetowej) w foyer Sceny im. Gustawa Holoubka. Zaplanowano także trzy debaty oraz warsztaty, zajęcia jogi, silent disco, slam dramaturgiczny (w ramach Klubu Festiwalowego).

Szczegółowy program 43. WST dostępny jest na stronie: www.warszawskie.org.

Na Facebooku festiwalowym (www.facebook.com/WarszawskieSpotkaniaTeatralne) oraz na kanale YouTube teatru udostępniono spot festiwalu.

Warszawskie Spotkania Teatralne realizowane są dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy. Ich organizatorem jest stołeczny Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka.

Źródło:

PAP