EN

10.05.2021, 19:15 Wersja do druku

Warszawa. Ogłoszono listę laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga 2021

Poznaliśmy czternastu Laureatów 46. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” - poinformował w poniedziałek Instytut Muzyki i Tańca. Po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną "dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji".

mat. organizatora

Inne aktualności

Nagroda powstała z myślą o muzykach, twórcach sztuk wizualnych, autorach pisarstwa ludowego, badaczach, animatorach i innym osobach, w sposób szczególny przyczyniającym się do podtrzymywania i upowszechniania kultury ludowej w Polsce.

W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną "dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji". Uhonorowano nią Barbarę Wandzel, twórczynię dekoracji z bibuły i papieru, charakterystycznych dla regionu żywieckiego. Jej kandydaturę wskazała mistrzyni i wieloletnia nauczycielka młodszych pokoleń w tej dziedzinie - Maria Grzegorek.

Nagroda główna "Za zasługi dla kultury ludowej" została podzielona na siedem kategorii.

Laureatami w dziedzinie plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego zostali w tym roku: śpiewaczka i twórczyni sztuk plastycznych Wanda Majtyka, skrzypek i trębacz Henryk Marszał, malarka i rzeźbiarka Stanisława Mąka, artystka specjalizująca się w kurpiowskich wycinankach Genowefa Pabich oraz tkaczka z Podlasia Bernarda Rość.Tytuł "Mistrza Tradycji" przyznano Marii Grzegorek, rozpowszechniającej znaną dawniej w Żywcu i okolicach sztukę tworzenia kwiatów, wieńców i ozdób choinkowych z bibuły i papieru. Od ponad trzydziestu lat Maria Grzegorek prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, jest też poetką i znaną w swoim regionie gawędziarką.

W kategorii "Pisarstwo ludowe" nagrodzono Andrzeja Dziedzinę Wiwera, autora utworów poetyckich i prozatorskich pisanych gwarą szczawnicką.

Maria Brylak-Załuska i Jolanta Danak-Gajda zostały docenione w kategorii "badacze, naukowcy i animatorzy".

Za najlepszą kapelę ludową uznano w tym roku Orkiestrę Dętą ze Zdziłowic, a za najlepsze zespoły folklorystyczne - Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Blinowianki" z Roztocza Zachodniego oraz Zespół "Gościszowianie" z województwa dolnośląskiego.

W kategorii stworzonej z myślą o instytucjach i organizacjach zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej uhonorowano Fundację "Dziedzictwo Nasze" z Węgorzewa.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 1 lipca 2021 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Wówczas zostanie też ogłoszony laureat tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej. Jest on przyznawany samorządowcom, którzy w mijającym roku w szczególny sposób troszczyli się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Nagroda, której patronem jest XIX-wieczny etnograf, folklorysta i kompozytor, Oskar Kolberg jest najstarszym i najważniejszym wyróżnieniem dla osób przyczyniających się do szerzenia i podtrzymywania kultury tradycyjnej w Polsce. Jej organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs oraz gala realizowane są przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Źródło:

PAP