EN

17.11.2020, 14:22 Wersja do druku

Warszawa. Ogłoszono laureatów konkursu „Pod pretekstem” na sztukę teatralną

Inne aktualności

Znamy laureatów konkursu „Pod pretekstem” na pełnospektaklową sztukę teatralną. Pierwszą nagrodę za utwór „Król w środku nocy” jury przyznało Robertowi Urbańskiemu – poinformowało we wtorek na Twitterze Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

"Czas pandemii sprawił, że w życiu kulturalnym całego kraju pojawiły się ograniczenia, szybko uderzające w twórców i placówki kulturalne, uniemożliwiające im działalność – odwoływane są koncerty, występy, spektakle teatralne. Mając to na uwadze i wiedząc, że czas pandemii może być wykorzystany dla stworzenia wysokiej jakości repertuaru dla otwartych w przyszłości teatrów, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ogłosiło konkurs zamknięty na sceniczny utwór dramatyczny, nadając mu wieloznaczny tytuł Pod pretekstem" - czytamy na stronie ZAiKS-u.

Wyjaśniono, że do udziału w konkursie "zaproszono na wniosek sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych – 39 twórców, których prace oceniało pięcioosobowe jury w składzie: Krystyna Janda, Michał Komar, Paweł Łysak, Eustachy Rylski i Maciej Wojtyszko (przewodniczący)".

"Znakomity poziom 29 nadesłanych prac sprawił, że wybór najlepszych okazał się dla jurorów trudnym, ale i niezwykle emocjonującym i ekscytującym zadaniem" - podkreślono w werdykcie jury.

Laureatem I nagrody za utwór "Król w środku nocy" został Robert Urbański. Druga nagroda za utwór "Point de reveries, messieurs!" trafiła do Wojciecha A. Dróżdża, a dwie III nagrody przyznano Waldemarowi Śmigasiewiczowi za "Drugą wersję strachu" i Małgorzacie Sikorskiej-Miszczuk za "Pisarza".

Ponadto jury przyznało osiem wyróżnień za utwory: "Katyń. Teoria barw" dla Julii Holewińskiej, "Temperatura pokojowa" dla Anny Wakulik, "Czas zero" dla Łukasza Chotkowskiego, "Róża Zimmermann" dla Krystyny Jakóbczyk, "Święto pożegnań" dla Wawrzyńca Kostrzewskiego, "Porachunki" dla Piotra Domalewskiego, "Za wolno" dla Szymona Jachimka i za "Chaszcze" dla Anny Herbut.

Łączna pula nagród wyniosła 100 tys. zł.

"Gratulując wszystkim uczestnikom pragniemy wyrazić przekonanie, że konkursy organizowane przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyczyniają się, zwłaszcza w tym trudnym dla całego społeczeństwa okresie, do podtrzymania działalności twórczej" - napisano na stronie ZAiKS-u.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne