EN

15.12.2020, 19:45 Wersja do druku

Warszawa. Najlepsze zdjęcia sezonu 2019/2020 w polskim teatrze. Przemysław Jendroska z głównymi nagrodami w obu kategoriach!

15 grudnia 2020 w Instytucie Teatralnym rozstrzygnięto VI edycję Konkursu Fotografii Teatralnej. Tegorocznym zwycięzcą został Przemysław Jendroska, któremu Jury przyznało I miejsce zarówno w kategorii „Teatralne zdjęcie sezonu”, jak i w kategorii „Zestaw dokumentacyjny z przedstawienia”.

"Czy pan się uważa za artystę", fot. Przemysław Jendroska

Po raz pierwszy w historii Konkursu Fotografii Teatralnej dwie główne nagrody powędrowały do jednego fotografa. Pierwszą nagrodę w kategorii A (Teatralne zdjęcie sezonu) i 10 tys. zł Jury w składzie: Jarosław Cymerman, Maciej Drygas, Łukasz Gaweł, Barbara Hanicka i Andrzej Świetlik jednomyślnie przyznało Przemysławowi Jendrosce za zdjęcie "Wrócił" z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Swój wybór grono jurorów uargumentowało tak: „za zapisany w ujęciu strach patrzącego i uchwycenie tego, co niewypowiedziane”. W kategorii B (Zestaw dokumentacyjny z przedstawienia) wygraną przyniósł Jendrosce zestaw ze spektaklu „Czy pan się uważa za artystę?” w reżyserii Anny Augustynowicz również z Teatru Śląskiego. – Nie ma w tym zestawie niepotrzebnego zdjęcia, nagradzamy autora za wnikliwą obserwację i umiejętność budowania struktury dramaturgicznej w zestawie – wyjaśniała w imieniu jurorów Barbara Hanicka.

Joanna Biernacka-Płoska, koordynatorka Konkursu i prowadząca finał, przyznała, że członkowie Jury byli bardzo zaskoczeni, gdy okazało się, że autor zdjęcia wyróżnionego pierwszą nagrodą w kategorii A, jest jednocześnie autorem zestawu, który zdobył najwyższe wyróżnienie w kategorii B. – To namacalny dowód na wielkość fotografa, który potrafił swoją wrażliwość i rzemiosło oddać na usługi innych twórców, zachowując przy tym niepowtarzalny język i styl – dodała.

"Wrócił", fot. Przemysław Jendroska

Inne aktualności

II nagroda w kategorii A (i 5 tys. zł) powędrowała do Sylwii Jabłońskiej za zdjęcie „Wyzwolenie” z Grupy Spektaklowej GS Zakrzewo „za pełną ekspresji galerię postaci i piękny kadr ekspresji ludzkiego ciała w teatralnej przestrzeni”, natomiast III nagroda (i 3 tys. zł) „za teatralność i plastyczność ujęcia oraz za doskonałą umiejętność wyboru sytuacji i zatrzymania magii teatru w kadrze oszczędnymi środkami” przyznana została Dawidowi Stube za zdjęcie „Sztandar” z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

Jury przyznało także dwa honorowe Wyróżnienia: Annie Orzyłowskiej za zdjęcie zatytułowane „Możesz tylko patrzeć” z Teatru Odwróconego w Krakowie oraz Przemysławowi Wojtasiowi za fotografię „Zawisłość” z Teatru WARSawy w Warszawie.

W gronie finalistów w kategorii A znaleźli się także Jeremi Astaszow, Marianna Kulesza, Karolina Nowaczyk, Grzegorz Nowak oraz Małgorzata Wakuluk.

W kategorii B wyróżnienie (1 tys. zł) otrzymał Karol Budrewicz za zestaw ze spektaklu „Nowy Dekameron” (opieka reżyserska Jacek Głomb, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy). Dwie równorzędne, trzecie nagrody w wysokości 3 tys. zł każda otrzymali Tobiasz Papuczys i Dawid Stube. Przygotowany przez Papuczysa zestaw ze spektaklu „Leśni. Apokryf” (reżyseria Marta Streker, Teatr Polski we Wrocławiu) to – jak podkreślili jurorzy – „umiejętne połączenie dokumentacji ze spektaklu z budowaniem metafory”. Stube w swoim zestawie ze spektaklu „I tak nikt mi nie uwierzy” (reżyseria Wiktor Rubin, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie) ujął Jury „fantastycznym wykorzystaniem fotografii, różnorodnością i dynamiką fotografowania oraz twórczym przełożeniem materii zastanej na scenie na język teatru”. Z kolei „za poszukiwania i różnorodność spojrzenia oraz odwagę eksperymentowania” doceniona została Małgorzata Wakuluk (zestaw ze spektaklu „Incognito” w reżyserii Kamili Straszyńskiej, Teatr WARSawy w Warszawie). Jury przyznało Wakuluk II miejsce i 5 tys. zł.

Wśród finalistów kategorii B znaleźli się także Iwona Bandzarewicz, Przemysław Konefał, Grzegorz Krzysztofik oraz Maurycy Stankiewicz.

W dniu finału ogłoszono start kolejnej – VII – edycji Konkursu Fotografii Teatralnej. Więcej szczegółów na stronie: www.instytut-teatralny.pl

***

Do tegorocznej edycji KFT zgłosiło się 63 fotografów, którzy zechcieli podzielić się swoimi pracami wykonanymi między 1 września 2019 a 31 sierpnia 2020. Wśród fotografów znaleźli się zarówno artyści od lat fotografujący polski teatr, jak i debiutanci. Fotografie zostały wykonane w 29 miejscowościach.

Konkurs Fotografii Teatralnej, który spotyka ze sobą najważniejsze i najciekawsze prace fotograficzne odsłaniające polskie życie teatralne, organizowany jest od 2015 roku. Ma charakter otwarty. Każdy uczestnik może zgłosić prace w dwóch kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu” (kategoria A) oraz „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia”, którego premiera odbyła się w danym sezonie (kategoria B).

Źródło:

Materiał własny