EN

17.01.2022, 13:35 Wersja do druku

Warszawa. Najlepsze realizacje polskich sztuk współczesnych - finał 27. OKnWPSW

27 stycznia poznamy laureatów 27. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Ogłoszenie wyników odbędzie się w formule online – o godzinie 12.00 zapraszamy wszystkie osoby, którym bliskie jest współczesne życie teatralne, twórców i przedstawicieli teatrów na stronę internetową Instytutu Teatralnego (instytut-teatralny.pl), fanpage IT na Facebooku oraz na nasz kanał YouTube.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Do 27. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej przyjęto 98 spektakli. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 członkowie Komisji nie mieli możliwości obejrzenia i dokonania oceny 14 zakwalifikowanych wcześniej przedstawień. Podlegały jej zatem 84 realizacje sceniczne polskiego dramatu współczesnego.

W czwartek 27 stycznia o godz. 12.00 poznamy zwycięskie tytuły i ich twórców. Jury, które w tym roku tworzyli Kalina Zalewska (przewodnicząca), Maryla Zielińska, Artur Grabowski, Paweł Sakowicz i Rafał Turowski, przyzna nagrody w kategoriach indywidualnych oraz zespołowych. Dowiemy się między innymi, kto otrzyma indywidualną nagrodę aktorską czy nagrodę za reżyserię oraz do kogo trafi nagroda im. Jana Świderskiego, ufundowana przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich.

Swoje nagrody, jak co roku, przyzna także wskazująca wcześniej finałowe spektakle Komisja Artystyczna.

Z powodu ograniczeń i ryzyk w związku z COVID-19 uroczyste wręczenie nagród laureatom 27. edycji OKnWPSW odbędzie się w Instytucie Teatralnym latem 2022 i połączone zostanie z finałem 28. edycji Konkursu.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Jacek Sieradzki, Anna Jazgarska, Justyna Landorf, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Barbara Pitak-Piaskowska i Paweł Stangret, którzy współtworzyli Komisję Artystyczną, do finału 27. OKnWPSW zakwalifikowali 12 spektakli. W tym gronie znalazły się:

Bieguni, koprodukcja Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie;

Darwin albo dzieci ewolucji z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, filia w Białymstoku;

I tak nikt mi nie uwierzy z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie;

Inni ludzie Doroty Masłowskiej z Fundacji Dziesięciu Talentów na rzecz Teatru BARAKAH w Krakowie;

Klątwa rodziny Kennedych z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach;

Kluk z Teatru Animacji w Poznaniu;

Krzycz. Byle ciszej z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu;

Lem vs. P. K. Dick z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie;

NIECH PRAWO BĘDZIE Z WAMI (albo co warto wiedzieć o konstytucji na wypadek rządów złodziei, furiatów i fundamentalistów) z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu;

Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979 z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie;

Żeby umarło przede mną z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie;

Życie intymne Jarosława z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. 

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne