EN
27.03.2021, 13:27 Wersja do druku

Warszawa. Nagrody Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego

Inne aktualności

Laureatem Nagrody PO ITI im. S. I. Witkiewicza "za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie” został hiszpański historyk i krytyk teatru prof. José Gabriel López Antunano, Nagrodzono też aktorkę Annę Zubrzycki i 25. tom "Dzieł zebranych" S. I. Witkiewicza.

Jak co roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca, PO ITI przyznaje swoje nagrody.

"Laureatem Nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza dla cudzoziemca +za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie+ został jednomyślnie wybrany przez Jury (Lech Sokół, Barbara Osterloff, Agnieszka Koecher-Hensel, Jarosław Cymerman, Konrad Szczebiot) hiszpański historyk i krytyk teatru, profesor José Gabriel López Antunano, doktor filologii romańskiej" - napisano w informacji PO ITI przesłanej PAP.

Wyjaśniono, że José Gabriel López Antunano jest profesorem zwyczajnym dramaturgii i nauk o teatrze na Wyższej Szkole Sztuki Dramatycznej Kastylii i Leon w Valladolid (od 2006 r.); dyrektorem i wykładowcą sztuk teatralnych na Uniwersytecie Międzynarodowym de La Rioja (od 2014 r.) oraz wykładowcą teatru i sztuk scenicznych oraz członkiem komisji akademickiej programu doktorskiego studiów teatralnych Instytutu Teatru Madryckiego (Instituto de Teatro Madrid - ITEM) Uniwersytetu Complutense w Madrycie (od 2013 r.).

"Jest też członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (od 2003 r.) oraz Stowarzyszenia Dyrektorów Sceny Hiszpańskiej (Asociación de Directores de Escena de Espana - ADE). W latach 2004-10 był konsultantem Międzynarodowego Festiwalu Kontakt w Toruniu, jest stałym bywalcem Międzynarodowego Festiwalu DIALOG we Wrocławiu, a w latach 2015-16 współpracował przy realizacji spektaklu Opery Wrocławskiej +Hiszpańska noc z Carmen. Zarzuela Show+. Z jego inicjatywy zrodziła się interesująca polsko-hiszpańska koprodukcja pt. +Córki powietrza. Sen Balladyny+ w reżyserii Ignacio Garcii na podstawie utworów Juliusza Słowackiego oraz Pedro Calderona de la Barca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, która miała światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Klasycznego w Almagro w 2019 r." - czytamy o laureacie.

Wyjaśniono, że "jest autorem wielu tekstów analitycznych i krytycznych publikowanych na łamach najważniejszych hiszpańskich pism teatralnych (m.in. +Revista ADE+, +Primer Acto+, +Assaig de Teatre+). "Zwieńczeniem tej wieloletniej pracy jest ostatnia książka pt. +La escena del siglo XXI+ (+Scena XXI wieku+) Wydawnictwa Editorial Asociación Directores de Escena (2017 r.), w której trzy rozdziały autor poświęcił polskim artystom - Krystianowi Lupie, Krzysztofowi Warlikowskiemu i Janowi Klacie" - podkreślono w przesłanej informacji.

Przypomniano, że Nagroda im. S. I. Witkiewicza "to corocznie przyznawane odznaczenie dla cudzoziemca za zasługi w promowaniu polskiego teatru na świecie". "Po raz pierwszy nagrodę Witkacego Zarząd PO ITI przyznał w 1983 r. Kandydatów zgłaszają wybitne osobistości polskiej kultury, a laureata wyłania specjalna komisja, w której skład wchodzą teatrolodzy oraz przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego, a także przedstawiciele Zarządu PO ITI" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Laureatką Nagrody dla Polaka/Polki "za osiągnięcia w popularyzowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie" została wybitna aktorka, edukatorka i działaczka społeczna Anna Zubrzycki.

"Anna Zubrzycki, urodzona w Anglii, wychowana w Australii, po ukończeniu studiów aktorskich i podróży studyjnej po Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie (w Nowym Jorku) uczestniczyła w warsztatach Ryszarda Cieślaka, przyjechała na stypendium do Polski - ojczyzny rodziców" - napisano w informacji PO ITI.

"Poznała metody pracy Józefa Szajny, Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego. Następnie dołączyła do Ośrodka Praktyk Teatralnych +Gardzienice+, w którym pracowała przez 17 lat, tworząc niezapomniane kreacje, m.in. Izoldy Starszej w spektaklu +Carmina Burana+ (redakcja +Teatru+ przyznała jej za tę role nagrodę najlepszej aktorki 1991 r.)" - czytamy o laureatce.

Jak przypomniano, "w 1996 r. z Grzegorzem Bralem założyła Teatr Pieśń Kozła, skupiający aktorów z Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Norwegii i Polski". "W 2004 r. Teatr ten uhonorowano trzema nagrodami na festiwalu Fringe First w Edynburgu za spektakl +Kroniki - lamentacje+. Pod przewodnictwem Anny Zubrzyckiej zespół rozwinął gardzienicki trening aktorski w nowym, oryginalnym kierunku, co spotkało się z uznaniem przede wszystkim za granicą. Prowadzono warsztaty sztuki aktorskiej w wielu krajach Europy, Azji i obu Ameryk, a nawet dwukrotnie z zespołem Royal Shakespeare Company" - wyjaśniono.

Podkreślono, że Szkoła Teatralna Manchester Metropolitan University uczyniła Teatr Pieśń Kozła swoim podyplomowym Wydziałem Sztuki Aktorskiej z siedzibą we Wrocławiu. "Anna Zubrzycki była kierownikiem tej szkoły w latach 2004–12. Aktorka była też pomysłodawczynią i współorganizatorką Brave Festival we Wrocławiu" - napisano.

Przypomniano, że w Teatrze Pieśń Kozła "stworzyła m.in. dwie niezwykłe kreacje szekspirowskie - Lady Macbeth w +Macbeth'cie+ i Błazna w +Pieśniach Leara+".

"Od wielu lat Anna Zubrzycki łączy pracę artystyczną z aktywnością społeczną. Prowadzi +Anna Zubrzycki Studio+ i +Fundację Voices+. Prowadzi wykłady, pokazy i sesje warsztatowe poświęcone technikom wokalnym, aktorskim oraz emisji głosu. Praktykuje też medytację uważności" - czytamy o laureatce.

Zaznaczono, że w "Fundacji Voices" realizuje cykliczny projekt "Błaźnice" w ramach rezydencji we wrocławskim Muzeum Teatru. "W roku 2021 trzecia edycja projektu pt. +Błaźnice. Rzeka+ to wielowątkowy program podejmujący złożony problem obecności i twórczej aktywności kobiet w pracach zespołów artystycznych. Planowana debata pt. +Myślę, czuję, decyduję+ poświęcona będzie wymianie wiedzy i doświadczeń związanych z występowaniem praktyk mobbingu i dyskryminacji w instytucjach artystycznych" - czytamy w przesłanej informacji.

Sekcja Krytyków PO ITI za "Teatralną Książkę Roku 2020" uznała 25. tom "Dzieł zebranych" Stanisława Ignacego Witkiewicza, zawierający w dwóch woluminach pełną bibliografię jego pism ("Bibliografia S. I. Witkiewicza 1885–1989", opracowali Janusz Degler i Tomasz Pawlak, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2020, stron 891; "Bibliografia S. I. Witkiewicza 1990– 2019", opracował Przemysław Pawlak, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2020, stron 1069).

"Jest to ostatni tom edycji Dzieł zebranych tego Autora, rozpoczętej 30 lat temu przez PIW. Stanisław Ignacy Witkiewicz, jako jeden z nielicznych naszych klasyków, doczekał się wydania wszystkich swoich dzieł literackich, estetycznych, teoretycznych, publicystycznych i filozoficznych. Ten imponujący, ostatni tom jest ukoronowaniem wieloletniej pracy najwybitniejszych polskich witkacologów" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Polski Ośrodek ITI istnieje od 1958 r. Od 1983 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przyznaje nagrody za popularyzowanie polskiej kultury teatralnej na świecie. Zarząd przyznaje cudzoziemcowi Nagrodę im. S. I. Witkiewicza, a Sekcja Krytyki – Polakowi. Wybiera także Teatralną Książkę minionego roku.

W 2013 r. do Stowarzyszenia dołączyła duża grupa młodych artystów: reżyserów, aktorów, scenografów, dramaturgów, którzy kontynuują wieloletnią tradycję oraz wprowadzają innowacyjne projekty artystyczne i edukacyjne. PO ITI prowadzi szereg projektów artystycznych, społecznych i naukowych. Należą do nich: spektakle, czytania performatywne, warsztaty, wystawy, koncerty itp. Obecnie prezesem PO ITI jest Karolina Kirsz.

Źródło:

PAP

Autor:

Grzegorz