EN
26.10.2021, 10:15 Wersja do druku

Warszawa. Nabór zgłoszeń do Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora - do 15 listopada

Inne aktualności

Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, która od 1999 r. przyznaje Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora, poinformowała, że w tym roku zgłoszenia kandydatów do nagrody można nadsyłać do 15 listopada.

Przypomniano, że "na przestrzeni ponad dwudziestu lat nagrodę otrzymywali twórcy, animatorzy, wyróżniane nią były nieprzeciętne inicjatywy". "Lista laureatów nagrody obejmuje szeroki przekrój pod kątem osobowości, działalności oraz rozpoznawalności. To osoby, które swym twórczym działaniem budują dziedzictwo kulturowe naszego kraju" - napisano w informacji przesłanej PAP.

Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się, m.in.: brytyjski historyk prof. Norman Davies, Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, prof. Jerzy Limon, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Anda Rottenberg i Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.

"Ze względu na pandemię posiedzenie Kapituły Nagrody w 2020 r. nie odbyło się. W związku z tym, w tym roku Kapituła zadecyduje o przyznaniu dwóch Nagród, za lata 2020 i 2021" - wyjaśniono.

Zdobywcy nagrody otrzymają po 50 tys. zł.

"Po raz pierwszy w ponad dwudziestoletniej historii nagrody przyznajemy dwa wyróżnienia, każde o wartości 50 tyś zł. Czas lockdownu był wyzwaniem dla wszystkich, w tym również dla środowiska kultury. Tą nagrodą w sposób szczególny honorujemy twórców, dziękujemy za ich pracę włożoną w tworzenie kultury. Dzięki twórcom i ich zaangażowaniu udało się łatwiej przetrwać ten wyczerpujący okres izolacji" - powiedziała Dorota Szostek-Rustecka z fundacji Citi Handlowy. Przypomniano, że "na przestrzeni ponad dwudziestu lat Nagrodę otrzymywali twórcy, animatorzy, wyróżniane nią były nieprzeciętne inicjatywy". "Lista laureatów nagrody obejmuje szeroki przekrój pod kątem osobowości, działalności oraz rozpoznawalności. To osoby, które swym twórczym działaniem budują dziedzictwo kulturowe naszego kraju" - napisano w informacji przesłanej PAP.

Zaznaczyła, że "wszyscy mocno odczuliśmy brak żywego dostępu do kultury". "Mamy świadomość jednak, że w tym czasie – na przekór okolicznościom – powstały ważne inicjatywy z obszaru ochrony dziedzictwa kulturowego. Zwracamy się do producentów, kuratorów i instytucji z zaproszeniem do nadsyłania także takich zgłoszeń" - zaapelowała Szostek-Rustecka przypominając, że "nagroda przyznawana jest za szczególne osiągnięcia dokonane w minionym roku kalendarzowym lub w ciągu ostatnich kilku lat za uwzględnianie dziedzictwa kulturowego w inicjatywach związanych z szeroko pojętym życiem społecznym i kulturowym".

Zgłoszeń kandydatów do nagrody dokonują członkowie Kapituły, laureaci poprzednich edycji nagrody oraz instytucje kultury, lub też, z ich rekomendacją, osoby fizyczne, a także instytucje: państwowe, samorządowe lub pozarządowe działające w obszarze kultury.

Podkreślono, że "nagroda jest jedną z licznych inicjatyw, dzięki którym bank Citi Handlowy kontynuuje dzieło swego założyciela, Leopolda Kronenberga – finansisty i przedsiębiorcy, mecenasa kultury i filantropa, który swoimi działaniami wspierał wiele dziedzin życia społecznego i kulturalnego".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne