EN

13.10.2020, 16:14 Wersja do druku

Warszawa. Nabór internetowych pomysłów na Festiwal Sztuk Wizualnych "Relacje"

mat. organizatora

Inne aktualności

Mazowiecki Instytut Kultury (MIK) - organizator Festiwalu Sztuk Wizualnych "Relacje" - ogłosił nabór zgłoszeń typu open call na wirtualne, interaktywne przedsięwzięcie artystyczne. Zgłoszenia można nadsyłać poprzez formularz na stronie www.relacjeonline.pl do 31 października.

"Ruszyła kolejna edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych +Relacje+. W tym roku, ze względu na stan epidemii, ma ona charakter interdyscyplinarnego, wirtualnego projektu, który otwiera się na wyzwania współczesnej sztuki sieciowej" - poinformował PAP Radosław Lubiak z działu marketingu i promocji MIK.

Jak wyjaśnił, MIK, który jest organizatorem festiwalu, ogłosił nabór zgłoszeń typu open call na wirtualne, interaktywne przedsięwzięcie artystyczne. "Mogą się do niego zgłaszać internetowi twórcy, performerzy, projektanci gier komputerowych, programów, aplikacji, eksperymentalni muzycy, artyści sztuk wizualnych działający w środowisku cyfrowym, animatorzy kultury wykorzystujący Internet w swoich działaniach" - czytamy w przesłanej informacji.

"Liczymy na to, że zgłaszane aplikacje będą nie tylko czerpać z całej tradycji sztuki nowych mediów, ale także zaproszą odbiorców do refleksji związanej z podstawowymi wartościami życia społecznego i realnością ich zaistnienia w środowisku cyfrowym, w świecie, w którym mamy zupełnie inne możliwości konstruowania własnej tożsamości" - napisali w przesłanej PAP informacji organizatorzy.

Jak wyjaśnili, sytuacja pandemii "spowodowała, że oparta na internecie technologia, będąc pośrednikiem w naszych wzajemnych relacjach, stała się elementem koniecznym, podtrzymującym międzyludzkie więzi".

"Widząc obecne przewartościowania w świecie cyfrowym, organizatorzy i kuratorzy +Relacji+ wyłonili trzy najważniejsze ich zdaniem obszary, bez których rzeczywistość wirtualna ulega dehumanizacji. Są to: relacja, komunikacja, empatia" - czytamy w informacji o festiwalu.

"Te trzy hasła określają spektrum tematyczne projektu, ale także prowokują do pogłębionej refleksji dotyczącej budowania realnej przestrzeni komunikacji czy możliwości identyfikacji z innym w świecie cyfrowym" - wyjaśniono na stronie MIK.

Organizatorzy festiwalu "Relacje" oczekują na zgłoszenia "projektów opartych na mechanice gier cyfrowych, projektów narracyjnych, wirtualnych działań performatywnych, opartych na zasadzie +tu i teraz+, procesie angażującym artystę bezpośrednio, przez cały czas trwania zdarzenia". Jak dodano, "proponowane rozwiązania mogą mieć charakter hybrydowy, nieoczywisty, w pełni korzystający z możliwości technicznych, sieciowych i interaktywnych".

Organizatorzy i kuratorzy "Relacji" zaznaczyli, że nie stosują żadnych ograniczeń branżowych. "Pod uwagę brane będą przede wszystkim projekty artystyczne nowe, ciekawe i niekonwencjonalne" - podkreślono.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 października poprzez formularz, dostępny pod adresem: www.relacjeonline.pl.

"Warunkiem koniecznym dla projektu jest jego dostępność dla przeciętnego użytkownika Internetu" - podkreślono na stronie MIK.

Kuratorami festiwalu "Relacje" są Małgorzata Miśkowiec i Karol Szafraniec, a koordynatorem - Milena Stryjewska.

Festiwal Sztuk Wizualnych "Relacje" prezentował w ubiegłych latach sztukę interaktywną w przestrzeni galerii sztuki. "Koncentrowaliśmy się na działaniach artystycznych, w których zachwianiu ulega tradycyjny podział na nadawcę i odbiorcę. Interesowała nas - wtedy i teraz - sztuka, z którą można wejść w relację, pobudzająca przez to do głębszych więzi z otoczeniem, innymi osobami, a także refleksji nad sobą" - czytamy na stronie festiwalu.

"Jesteśmy przekonani, że sztuka, w której znaczącą rolę odgrywa technologia, poszerza dotychczasowe możliwości interakcji z obiektem i czyni z odbiorcy - użytkownika, uczestnika i... współtwórcę" - dodali organizatorzy imprezy.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne