Logo
Aktualności

Warszawa. „Monolog wewnętrzny” w Komunie Warszawa

8.04.2025, 19:30 Wersja do druku

„Monolog wewnętrzny” w reż. Wojtka Zemilskiego w Komunie Warszawa w niedzielę 13.04.2025 o godzinie 19.00.

fot. PatMic / mat. teatru

"Scena jest prawie pusta. Z tylnej ściany pomieszczenia zrobiono ekran, po boku umieszczono stanowisko odpowiedzialnego za dźwięk Jacka Mazurkiewicza, a na środku pozostała wolna przestrzeń dla performera. Zajął ją Wojtek Ziemilski. Jednak na scenie jest znacznie więcej aktorów – dosłownie miliardy. W słuchawkach słyszymy dźwięki z mikrofonu przyłożonego do brzucha reżysera. Światło pojedynczego reflektora oświetla więc nie artystę, ale żywiciela miliardów żyjących w nim bakterii – właściwych bohaterów tego spektaklu."
Katarzyna Niedurny, "Dwutygodnik"

"Leżę na scenie i rozmawiam ze swoim jelitem. Przykładam mikrofon do brzucha i nasłuchuję, co «mówi do mnie» moja mikrobiota. Próbuję zrozumieć, jak możemy się dogadać. A jednocześnie niekoniecznie wierzę, że ktoś mi odpowiada. Waham się między antropomorfizacją bakterii a obawą, że to kompletnie bez sensu. Choć kiedy mówię do tego, co jest w moich jelitach, nie zwracam się do abstrakcji – do boga, duszy czy samopoczucia. Mówię do bardzo konkretnej grupy żywych istot, z której każda ma swój charakter, swoje preferencje i potrzeby, każda istotnie wpływa na moje funkcjonowanie. Warto z nimi negocjować. Szkoda tylko, że nie ma żadnych, znanych nam, ludzkich sposobów na skuteczną komunikację."
Wojtek Ziemilski

"Z pozoru prosta, minimalistyczna pod względem inscenizacyjnym, a jednocześnie nader głęboka i wielowymiarowa opowieść o człowieku, teatrze i świecie. Ziemilski w tym „monologu na 38 bilionów głosów plus jeden” mówi o tym, jak bardzo człowiek zależy od bakterii, podważa więc ludzkie przekonanie o własnej podmiotowości i pełnej możliwości decydowania o sobie, poszerzając zarazem granice postulatu włączania różnych istot nieludzkich w procesy twórcze."
Gulda poleca

tekst, reżyseria, wykonanie: Wojtek Ziemilski
research, współpraca dramaturgiczna: Jowita Mazurkiewicz
research, devising: Sean Palmer
dźwięk: Jacek Mazurkiewicz
produkcja: Olga Kozińska
kurator: Tomasz Plata

Konsultacje naukowe: prof. dr hab. n. med. Piotr Albrecht, dr Nicolas Gold

Przed rozpoczęciem spektaklu widzowie otrzymują słuchawki, przez które odbierany jest tekst i warstwa dźwiękowa.

Czas trwania: 55 minut

Źródło:

Materiał nadesłany

Sprawdź także