EN
17.03.2021, 14:29 Wersja do druku

Warszawa. Monika Kucia i Lena Piękniewska na Festiwalu Nowe Epifanie

21 marca o godz. 19.00 odbędzie się premiera wydarzenia "To tylko sen" Moniki Kuci i Leny Piękniewskiej na 12. Festiwalu Nowe Epifanie. Dostęp VOD przez 48 godzin od momentu publikacji.

fot. mat. organizatora

Rejestracja filmowa kulinarno-artystycznego wydarzenia, które podejmuje temat żegnania się z Ziemią.

Wyspa ta jest pełna dźwięków,
Głosów i słodkich pieśni, które cieszą,
Nie szkodząc wcale. Czasem strun tysiąca
Brzęk słyszę wokół siebie; czasem głosy,
Które, choć ze snu bym powstał długiego,
Ukołysałyby mnie znów.
William Shakespeare, „Burza”, akt III, sc. 2, tłum. Maciej Słomczyński

Piękna młoda kobieta jest myta, ubierana i szykowana do trumny. Rytuałowi towarzyszy muzyka, kwiaty, rośliny, przyroda, ale też dotyk i wspomnienie. Kto jest Ostatnim Skazańcem? My – ludzkość. Jaki będzie nasz Ostatni Posiłek? Co sobie podarujemy?

Kuchnia to podróż, wieczna migracja. W tobołkach wędrowców przewożone są sekrety kulinarne, nasiona, pamięć przodków. Twórcy „To tylko sen” przedstawią w Arce Pamięci produkty, które w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat mogą zniknąć – takie jak banany, kawa, czekolada, awokado, ciecierzyca. Zachęcają, by cieszyć się nimi póki są oraz zastanowić jak chcemy się z nimi i z Ziemią pożegnać.

Autorki: Monika Kucia, Lena Piękniewska

Z udziałem Antoniny Wiatrowskiej

Rejestracja filmowa: Franciszek Kempa/Delord

Czas trwania nagrania: 45minut

Podziękowanie dla Elżbiety Wojnowskiej i Wojciecha Chmielewskiego za udostępnienie miejsca na terenie Niepublicznego Przedszkola „Bruzdowa 22C”, Wilanów (Kępa Zawadowska)

***

„Któż zdoła się ostać?” to hasło 12. edycji interdyscyplinarnego Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy. Tegoroczna edycja ma formułę online. Festiwal rozpoczął się 17 lutego i potrwa do 28 marca. W programie: dziewięć premier teatralnych, cykl koncertów muzyki dawnej, warsztaty i wydarzenie kulinarne.

Bilety i spektakle dostępne przez platformę e-Wejściówki w cenach do wyboru wg uznania od 5 zł do 15 zł.
Pełny program festiwalu znajdziecie na stronie noweepifanie.pl

***
Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytucja Kultury m.st. Warszawy
Partnerzy: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, Teatr Miejski w Gliwicach, Teatr Współczesny w Szczecinie, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Stowarzyszenie Potem-O-Tem, Fundacja na Marginesie, Fundacja Przestrzeń Filmowa, Fundacja Teatr Rzeczy, Teatr Soho, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, e-Wejściówki, Muzeum Ewolucji, Instytut Teatralny, Ruch Muzyczny
Patroni medialni: Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info, Cojestgrane24.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne