EN

17.03.2021, 11:01 Wersja do druku

Pomorskie Sztormy 2020. O nich było w minionym roku głośno

Trwa głosowanie w plebiscycie Pomorskie Sztormy 2020. Nasi czytelnicy wybierają laureatów w kategoriach: wydarzenie roku w kulturze, sportowiec roku, inwestycja roku oraz pomorska EUROinspiracja. Głosować można na stronie www.pomorskiesztormy.pl albo wysyłając na adres redakcji kupony publikowane codziennie (do 29 marca) na łamach "Wyborczej Trójmiasto".

W pozostałych kategoriach zwycięzców wskażą kapituły złożone z ekspertów. One wyłoniły też nominowanych, których w tym tygodniu kolejno prezentujemy na naszych łamach. Wczoraj opisywaliśmy sportowców, jutro skupimy się na dokonaniach biznesowych, a dziś poznamy nominowanych w kategoriach kulturalnych.

Dodajmy, że w kulturalnej kapitule plebiscytu zasiedli: dyrektorki instytucji kultury Aleksandra Szymańska (Instytut Kultury Miejskiej) i Joanna Cichocka-Gula (Art Inkubator Goyki 3), producentka wydarzeń kulturalnych i członkini stowarzyszenia halo.kultura Marta Ożóg-Orzegowska, wicedyrektorka Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Beata Jaworowska oraz dziennikarze i dziennikarki działu kultura: Przemysław Gulda i Małgorzata Muraszko.

Rok 2020, chociaż trudny dla życia kulturalnego, które przez połowę roku odbywało się w internecie, był bardzo owocny dla kultury. Po raz pierwszy w kategoriach "Człowiek Roku" i "Odkrycie Roku" jest po 11 nominowanych.

Człowiek Roku

Marta Frej – od roku gdynianka z wyboru. Ilustratorka, autorka memów i grafik odnoszących się do sytuacji społeczno-politycznej w kraju.

Dorota Karaś i Marek Sterlingow – dziennikarze, autorzy biograficznego reportażu o Annie Walentynowicz “Walentynowicz. Anna szuka raju”.

Natalia Koralewska i Jakub Knera – animatorzy kultury, twórcy Instytutu Langfuhr poświęconego Wrzeszczowi i propagującego wiedzę o tej dzielnicy, twórcy marki Zatoka z autorskimi pamiątkami z Trójmiasta, organizatorzy wydarzeń kulturalnych popularyzujących Wrzeszcz.  

Anna Kądziela-Grubman i Michał Grubman – organizatorzy wydarzeń filmowych w całym Trójmieście. W pandemicznym roku udało im się zorganizować międzynarodowy festiwal filmowy, pokazy kina samochodowego i plenerowego, a także festiwale filmowe w formie online.  

Krystian Kujda i Grzegorz Fortuna – właściciele firmy dystrybuującej filmy Velvet Spoon, organizatorzy Octopus Film Festival, który udało się zorganizować w trudnych warunkach pandemicznych.

Mariusz Waras – malarz, grafik, twórca murali i instalacji artystycznych. Swoją sztuką trafnie komentuje sytuację społeczno-polityczną w Polsce.

Marek Rogala – od blisko 13 lat, za pomocą robionych ręcznie “kwadratów kulturalnych”, poleca wydarzenia kulturalne z Trójmiasta. W czasie lockdownów regularnie polecał wydarzenia online w kraju i za granicą.

Bartosz Paduch – reżyser i scenarzysta z Gdańska, autor dokumentu o legendarnym składzie hip-hopowym Molesta Ewenement – “Skandal. Ewenement Molesty”.

Maciej Salamon – malarz i muzyk z Sopotu, który w czasie pandemii stworzył “firmę portretową”. Jej działanie zwieńczyła wystawa w oddziale prestiżowej warszawskiej Zachęty.  

Iwona Berent – konserwatorka zabytków, kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Przez lata nadzorowała prace projektowe, konserwatorskie i adaptacyjne w kościele św. Jana w Gdańsku.  

Anna Królikiewicz – artystka wizualna, malarka, rzeźbiarka, która sztukę łączy z jedzeniem. W trudnym artystycznym roku brała udział w kilku wystawach zbiorowych w kraju, a także w wystawie wirtualnej “Gdańsk 2020”. Współtworzyła trwający dobę projekt artystyczny “The Dark Side of The Sun”.

Odkrycie Roku

Justyna Wicenty – absolwentka historii sztuki, animatorka kultury i kuratorka projektów filmowych. Autorka intymnej książki “Kołysanka z huraganem” opowiadającej o stracie dziecka. To jej literacki debiut.

Wojciech Stachura – aktor, lalkarz, artysta związany z gdańskim Teatrem Miniatura. W pandemii współtworzył serial online „Papety: z ostatniej chwili”, a w grudniu premierę miał monodram “Beton” jego pomysłu.

Filip Ignatowicz – artysta wizualny i intermedialny, reżyser, autor oprawy wizualnej koncertów. Autor krótkometrażowego filmu fabularnego “Nowy Bronx” i multimedialnego projektu “artUNBOXING”.  

Radosław Młynarczyk – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim, odkrywca i edytor młodzieńczej powieści Marka Hłaski "Wilk" oraz tomu juweniliów pisarza "Najlepsze lata naszego życia". Autor biografii "Hłasko. Proletariacki książę", która ukazała się w 2020 roku w Wydawnictwie Czarne.

Szymon Sutor – kompozytor, aranżer, dyrygent. Łączy jazz z muzyką poważną. Laureat Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku – Jazz za album „Jazz Septet & String Orchestra” z autorskimi kompozycjami. Laureat Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy.

Tomasz Mikołajski i Marcin Szulc – promotorzy i muzycy, twórcy niezależnej wytwórni płytowej Coastline Northern Cuts. W zeszłym roku nakładem ich wytwórni ukazało się sześć wydawnictw z zakresu szeroko rozumianej muzyki alternatywnej, co jest ładnym wynikiem jak na niezależne wydawnictwo.

Marta Płusa – graficzka, ilustratorka, tatuatorka. Twórczyni autorskich projektów dla ogólnopolskich marek, m.in. Port Morski w Gdyni, Łomża, Coffee Lab, TYGLE Food & Wine czy Hansa Wear.

Alfah Femmes – trójmiejski zespół indierockowy. Ich długogrająca płyta wydana pod koniec 2020 roku, “No Need To Die”, to ciekawy, nowoczesny i nieoglądający się na mody debiutancki album.

Monika Kaźmierczak – miejska carillonistka w Gdańsku, popularyzatorka carillonu, którego obecność w Gdańsku ma bardzo długą tradycję sięgającą XVI wieku. W czasie głębokiego lockdownu jej carillonowe koncerty były jedyną formą obcowania z muzyką "na żywo".

Joanna Duda – pianistka, członkini wielu okołojazzowych projektów muzycznych. W 2020 roku zadebiutowała jako kompozytorka ścieżki dźwiękowej do filmowej produkcji Netfliksa “Erotica 2022”.

Piotr Szymon Mańczak – artysta wizualny, kurator, edukator. Twórca Galerii Ul, pisma artystycznego “Dyskurs lokalny” oraz autor filmów edukacyjnych o sztuce dla Gdańskiego Archipelagu Kultury.

POMORSKIE SZTORMY - KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAGŁOSOWAĆ

Tytuł oryginalny

Pomorskie Sztormy 2020. O nich było w minionym roku głośno. Prezentujemy nominowanych w kategorii kultura

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.