EN

3.11.2020, 13:32 Wersja do druku

Warszawa. MKiDN wnioskuje o objęcie artystów nową Tarczą Antykryzysową

Inne aktualności

W związku z drugą falą pandemii koronawirusa COVID-19 minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński 15 października wystąpił do ministra rozwoju, pracy i technologii o objęcie środowisk twórczych wsparciem w ramach nowej Tarczy Antykryzysowej - poinformował we wtorek resort kultury.

"W związku z drugą falą pandemii koronawirusa COVID-19 i ograniczeniami w funkcjonowaniu instytucji kultury, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu już 15 października wystąpił do ministra rozwoju, pracy i technologii o objęcie środowisk twórczych wsparciem w ramach nowej Tarczy Antykryzysowej" - napisano w komunikacie MKiDN.

Wicepremier Gliński zwrócił się m.in. "o przywrócenie postojowego dla twórców i artystów wykonujących prace artystyczne i twórcze na podstawie umów cywilnoprawnych oraz refundację składek zdrowotnych i zapewnienie dostępu do opieki medycznej artystom pozostającym w trudnej sytuacji zawodowej i finansowej".

"Minister kultury zwrócił się także do MRPiT o analizę możliwości ufundowania mikro-etatów finansowanych ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju na zatrudnienie w ramach instytucji kultury oraz ustanowienia mechanizmu cyklicznych zasiłków dla twórców pozostających w trudnej sytuacji finansowej na skutek epidemii COVID-19" - przekazał resort kultury.

MKiDN poinformowało jednocześnie, że zakończone zostały prace legislacyjne związane z przeznaczeniem dodatkowych środków (25 mln zł) na wsparcie finansowe dla twórców i artystów w postaci pomocy socjalnej. "Nowe regulacje wejdą w życie w środę. MKiDN niezwłocznie uruchomi wypłatę świadczeń z tego tytułu. Dotychczas na wsparcie socjalne dla twórców i artystów MKiDN przeznaczyło już prawie 20 mln zł, a całkowita wartość wsparcia dla sektora kultury szacowana jest na ponad 6 mld zł" - podkreślono.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne