EN

1.09.2020, 11:03 Wersja do druku

Warszawa. MKiDN ogłosiło konsultacje społeczne ws. Funduszu Wsparcia Kultury

Inne aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło konsultacje społeczne dot. przygotowywanego rozporządzenia ws. Funduszu Wsparcia Kultury. Jego wartość wyniesie 400 mln zł, które trafią do samorządowych instytucji kultury, NGO-sów i przedsiębiorców prowadzących działalność kulturalną.

"Celem powoływanego na początku sierpnia Funduszu jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia w sektorze kultury. Rekompensata będzie dotyczyła utraconych z powodu epidemii SARS-CoV-2 przychodów w okresie od 12 marca do 30 grudnia br." - czytamy w informacji opublikowanej na stronie MKiDN.

Jak wyjaśniono, konsultacje potrwają do 3 września br., a uwagi można przesyłać drogą elektroniczną w wersji edytowalnej na adresy mailowe - [email protected] i [email protected].

Przypomniano, że o wypłatę świadczeń w ramach Funduszu Wsparcia Kultury (FWK) mogą ubiegać się "podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca". W tej kategorii samorządowe instytucje kultury mogą ubiegać się o wypłaty w wymiarze do 40 proc. utraconych przychodów z działalności statutowej oraz dodatkowej, zrealizowanych w analogicznym okresie roku 2019, a przedsiębiorcy (w tym firmy zajmujące się organizacją koncertów) i NGO-sy w wymiarze do 50 proc. przychodów utraconych ze sprzedaży biletów zrealizowanych w analogicznym okresie roku 2019.

Zwrócono uwagę, że zapowiadając powołanie FWK, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, zaznaczył, że "czas epidemii podkreślił ogromną rolę i znaczenie kultury w życiu społecznym". "Wspierając twórców, dbamy, by mogła się dalej rozwijać. Na całym świecie mądre państwa pomagają swoim przedsiębiorcom – pomagają ludziom, którzy utracili możliwości zysku w związku z pandemią i polskie państwo także to robi" – wyjaśnił.

"Nabór wniosków do Funduszu zostanie uruchomiony niezwłocznie po opublikowaniu Rozporządzenia Rady Ministrów, które określi szczegółowo warunki przyznawania wsparcia" - czytamy na stronie MKiDN.

Operatorami FWK będą Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Wnioski będzie można składać bezpośrednio w tych dwóch instytucjach, a wypłata rekompensat nastąpi do 30 dni od złożenia wniosku.

Jak wyjaśniono, "środki pomocowe otrzymane z FWK będą mogły zostać przeznaczone na cele statutowe, operacyjne – instytucji, firm i NGO-sów, czyli na bieżącą działalność artystyczną, eksploatację spektakli, przygotowanie premier, itd. (przyszli beneficjenci nie muszą zgłaszać projektów celowych)". "W procesie oceny wniosków kluczowe będą dane finansowe oraz te, które podkreślą starania wnioskodawcy o utrzymanie działalności artystycznej i zatrudnienia" - napisano na stronie MKiDN.

Więcej informacji znaleźć można na stronie: gov.pl.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne