EN

1.09.2020, 09:26 Wersja do druku

Będzie Nagroda im. Kazimierza Kutza. "Im więcej Kutza na Śląsku, tym lepiej"

fot. mat. teatru

- Proponuję twórcom kultury z całego Śląska spotkanie w Teatrze Śląskim, żeby pogadać, jak możemy, my artyści, twórczo wykorzystać dziedzictwo Kazimierza Kutza - mówi Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, który jest pomysłodawcą Nagrody im. Kazimierza Kutza.

Marta Odziomek: To pan stoi za inicjatywą, aby wręczać Nagrodę im. Kazimierza Kutza. Kto jeszcze będzie ją  organizował?

Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego: Pomysł na nagrodę im. Kazimierza Kutza narodził się w 2019 roku. Przedstawiłem go miastu Katowice, prezydent Marcin Krupa wyraził zainteresowanie tą inicjatywą. Do współpracy zachęciłem też Uniwersytet Śląski, rozmawiając na ten temat z prof. Ryszardem Koziołkiem, dziś już rektorem tej uczelni, i z Krystyną Doktorowicz, dziekanem Szkoły Filmowej UŚ. Partnerem nagrody ma być Silesia Film. Rozmawiałem również z żoną Kazimierza Kutza, Iwoną Świętochowską-Kutz, która ucieszyła się na myśl o takiej nagrodzie i wyraziła chęć zasiadania w jej kapitule.
 Jak przebiegają przygotowania do nagrody?  

- Dopinamy szczegóły. Władze Katowic zgodziły się ją finansować – ustaliliśmy bowiem, że będzie to nagroda pieniężna. Być może do budżetu nagrody dołoży się też Województwo Śląskie. Zapytamy o to. Chcielibyśmy, by laureaci byli również nagradzani statuetką zaprojektowaną przez Erwina Sówkę. Sówka zaprojektował mural poświęcony Kutzowi i jest jednym z ostatnich wielkich Ślązaków
Kto może liczyć na Nagrodę im. Kazimierza Kutza?

- Nagroda im. Kazimierza Kutza będzie się składać tak naprawdę z trzech równorzędnych nagród wręczanych co roku trzem laureatom w trzech dziedzinach, w których Kazimierz Kutz był najbardziej aktywny. Czyli: sztuka (film, teatr, sztuki plastyczne, literatura), polityka społeczna (pamiętajmy, że Kazimierz Kutz był politykiem, któremu na sercu leżały sprawy zwykłych ludzi), zaś trzecią jest Śląsk jako miejsce, które przez całe życie stymulowało go do istnienia, zarówno jako artystę, jak i człowieka, a przede wszystkim miejsce, które promował przez całe życie. W tej kategorii nagradzane będą osoby promujące Śląsk w Polsce i na świecie.    
A kto będzie przyznawał nagrodę i kiedy?

- Kapituła kilkunastu zacnych osobowości z całej Polski będzie co roku wybierała trzy osoby nagradzane w trzech kategoriach: Sztuka, Polityka Społeczna i Ambasador Śląska. Nagroda wręczana będzie zawsze w lutym, w okolicach urodzin jej patrona, w Teatrze Śląskim. Pierwsza edycja odbędzie się 16 lutego, w 92. rocznicę urodzin Kazimierza Kutza.  

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Będzie Nagroda im. Kazimierza Kutza. "Im więcej Kutza na Śląsku, tym lepiej"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.