EN
25.02.2022, 17:57 Wersja do druku

Warszawa. MKiDN: Monitorujemy sytuację i wspieramy ukraińskie instytucje kultury

Inne aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje:

Bezpośrednie kontakty ministrów

W związku z licznymi publicznymi apelami i pytaniami, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński od kilku tygodni pozostaje w bezpośrednim kontakcie z ministrem kultury i polityki informacyjnej Ukrainy, Ołeksandrem Tkaczenką. Także dzisiaj i w ciągu ostatnich kilku dni obaj ministrowie komunikowali się ze sobą.

Wicepremier Gliński planował na piątek wizytę w Kijowie w celu podpisania deklaracji o współpracy w kulturze w ramach Trójkąta Lubelskiego. Niestety, z oczywistych względów w czwartek wizyta ta została odwołana.

Monitorowanie zagrożeń dla kultury

W środę, 23 lutego, przy MKiDN został powołany specjalny zespół zadaniowy, który monitoruje i analizuje sytuację w zakresie zagrożeń dla kultury i dziedzictwa związanych z agresją Rosji na Ukrainę.

Jednocześnie instytucje kultury oraz inne instytucje nadzorowane przez MKiDN, m.in. muzea, instytuty, archiwa, biblioteki pozostają w bezpośrednim kontakcie i wspierają w obecnej sytuacji instytucje ukraińskie.

MKiDN zaznacza, że w związku z charakterem tych działań i względami bezpieczeństwa nie będzie prezentowało szczegółowych informacji na ich temat.

Wsparcie stypendialne

MKiDN podkreśla również, że twórcy z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Ukrainy i Białorusi, są objęci wieloma programami stypendialnymi ze strony państwa polskiego – m.in. w ramach programów Narodowego Centrum Kultury oraz programów Instytutu Książki. Programy te będą – z uwagi na obecną sytuację – nadal wspierane i rozwijane.

Priorytetem jest pomoc w Ukrainie

Jednocześnie MKiDN zwraca uwagę, że w chwili, gdy Ukraina walczy zbrojnie o swoją niepodległość, priorytetem polskiego rządu jest pomoc dla Ukrainy na jej terytorium w związku z toczącymi się walkami i bohaterskim oporem Ukraińców. Dlatego najważniejsza teraz jest pomoc bezpośrednia oraz solidarny nacisk wszystkich ludzi dobrej woli na opinię publiczną świata zachodniego, by zmusiła niektóre rządy państw zachodnich do zastosowania rzeczywiście skutecznych środków nacisku wobec Federacji Rosyjskiej.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne