EN

31.05.2021, 17:39 Wersja do druku

Warszawa. "Mironlandia" w Instytucie Teatralnym

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 12 czerwca (sobota) o godz. 19:00 na spektakl „Mironlandia” w reżyserii Aleksandry Skorupy i Pameli Leończyk. Pokaz odbędzie się w ramach konkursu The Best Off. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia, które można pobrać ze strony www Instytutu oraz za pośrednictwem serwisu GoOut.net.

mat. teatru

Inne aktualności

Autorzy spektaklu „Mironlandia” przyglądają się temu, jak wyglądało codzienne życie podczas Powstania Warszawskiego. Zadają pytania, czy była wówczas przestrzeń na rzeczy zwykłe – codzienne konflikty, ekscytacje, zwątpienia i nadzieje? Jak wyglądała zabawa? I czym mogą stać się wojenne gry? W spektaklu widzimy indywidualne problemy bohaterów na tle Powstania, historie społeczności polskiej i żydowskiej, historie dorosłych i dzieci, kobiet i mężczyzn, zderzenie opowieści Powstańców z literaturą Mirona Białoszewskiego.

1 sierpnia we wtorek 1944 roku było niesłonecznie, mokro, nie było za bardzo ciepło. W południe chyba wyszedłem na Chłodną (moja ulica wtedy, numer 40) i pamiętam, że było dużo tramwajów, samochodów, ludzi i że zaraz po wyjściu na rogu Żelaznej uświadomiłem sobie datę - 1 sierpnia - i pomyślałem sobie chyba słowami: “1 sierpnia - święto słoneczników”. - A na jakim skojarzeniu słoneczniki? Bo, że wtedy kwitną i nawet przekwitają, bo dojrzewają… I to, że byłem wtedy bardziej naiwny i sentymentalny, niewycwaniony, po czemu i czasy były, naiwne, pierwotne, nieco beztroskie, romantyczne, podziemne, wojenne, więc… Ale ten żółty kolor musiał w czymś być - światło tej niepogody z dobijaniem słońca na tramwajach czerwonych, jak to w Warszawie.

Miron Białoszewski, „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”

„Mironlandia” przedstawia wojnę jako moment, w którym kategorie zła i dobra w końcu określone są wyraźnie, a wspólny wróg daje możliwość solidaryzacji. Buduje siłę i więzi, o które człowiek wcześniej by się nie posądzał. Ludzie są razem, blisko, niezależnie od wszystkiego, co dzieliło ich do tej pory.

Spektakl to utopijna opowieść, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością, a postaci fikcyjne z autentycznymi uczestnikami Powstania Warszawskiego. „Mironlandia” jest pretekstem do rozmowy o tym, czym było bohaterstwo kiedyś i czym jest dziś.

Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności i zorganizowane zgodnie z obowiązującą w IT dyscypliną sanitarną (PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT). Bezpłatne zaproszenia na spektakl można pobrać na stronie www Instytutu Teatralnego oraz w serwisie GoOut.net. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom Instytutu i ograniczoną liczbę miejsc na widowni, uprzejmie prosimy o przemyślane pobieranie zaproszeń oraz o przybycie kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem przedstawienia w celu wypełnienia formularza kontaktowego COVID-19.

„Mironlandia”: 12 czerwca o godz. 19:00

Reżyseria: Aleksandra Skorupa / Pamela Leończyk

Scenografia/Muzyka/Światło: Tomasz Schaefer

Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk

Make-up: Zuzanna Dudek

Produkcja: Aleksandra Skorupa/ Marta Seredyńska - Fundacja Rezonanse Kultury

Występują: Kamila Banasiak / Sylwia Boroń / Sebastian Dudała / Maciej Dmochowski oraz Powstańcy Warszawscy z Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Nowolipie 22

Scenariusz na podstawie: „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, „Miron. Wspomnienia o poecie” Hanny Kirchner, „Wycieczki do Egiptu” Mirona Białoszewskiego oraz „Sierpniowych dziewcząt ‘44” Patrycji Bukalskiej.

Źródło:

Materiał własny