EN

9.10.2020, 15:46 Wersja do druku

Warszawa. Minister kultury złożył życzenia Wiesławowi Gołasowi z okazji 90. urodzin

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński złożył życzenia aktorowi Wiesławowi Gołasowi z okazji 90. urodzin. Szczególnie w komedii i kabarecie Pańskie kreacje do dziś zachwycają oryginalnością, energią i niepowtarzalnym urokiem - podkreślił w liście do artysty.

mat. Filmu Polskiego

Jak zaznaczył Gliński, role teatralne, filmowe, telewizyjne, radiowe i estradowe Wiesława Gołasa "złożyły się na imponującą galerię, bez której kultura polska XX wieku byłaby niewyobrażalnie uboższa". "Szczególnie w komedii filmowej i kabarecie Pańskie kreacje do dziś zachwycają oryginalnością, energią i niepowtarzalnym urokiem. Któż nie pamięta Pana brawurowych występów w Dzięciole Jerzego Gruzy, Poszukiwanym, poszukiwanej Stanisława Barei, Szabli od komendanta Jana Jakuba Kolskiego czy w popularnych do dzisiaj serialach" - czytamy w liście.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zwrócił uwagę, że skecze i piosenki Kabaretu Dudek i Kabaretu Starszych Panów, wykonywane przez Wiesława Gołasa, "pozostają perłami humoru", a "dopełnieniem tej palety są role dramatyczne, nieraz głęboko tragiczne i przejmujące".

"Podobną rozpiętość przejawiają Pańskie kreacje teatralne, powstałe na deskach Teatru Dramatycznego i Teatru Polskiego w Warszawie. Wśród nich szczególne znaczenie ma postać Fredrowskiego Papkina, w którego wcielał się Pan kilkakrotnie, a którego tragikomiczny wdzięk jest szczególnie bliski Pańskiemu emploi" - napisał Gliński.

Wicepremier wspomniał także o patriotycznym zaangażowaniu Wiesława Gołasa i jego "czynnej walce z okupantem podczas drugiej wojny światowej, najpierw w Szarych Szeregach, a następnie Armii Krajowej". "W dniu dziewięćdziesiątych urodzin oprócz życzeń zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności, proszę przyjąć również podziękowania za nieoceniony wkład w rozwój kultury polskiej" - podsumował.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka