EN

4.11.2022, 08:37 Wersja do druku

Warszawa. „Miliard widzów” - wystawa w 75. rocznicę powstania Studia Filmów Rysunkowych

Inne aktualności

Polacy kochają filmy Studia Filmów Rysunkowych - „Bolek i Lolek”, „Reksio” i wiele innych tytułów to klasyka polskiej animacji – mówił w czwartek Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński na otwarciu wystawy 75. rocznicę powstania bielskiej wytwórni.

Wystawę "Miliard widzów, czyli historia i dorobek Studia Filmów Rysunkowych" otwarto w pasażu Centrum Praskiego Koneser. Opowiada ona o najważniejszych twórcach animacji z Bielska-Białej oraz historii narysowanych przez nich postaci. Wicepremier Piotr Gliński powiedział na wernisażu, że powstające tam filmy kształtowały wiele pokoleń Polaków. Jak dodał, promowaniu ma służyć powstająca obok bielskiego studia inwestycja. "W tej chwili realizujemy piękną inwestycję - Centrum Bajki i Animacji. To będzie wielowymiarowa instytucja, która ma animować, bawić, edukować. Mam nadzieję, że jesienią przyszłego roku będzie można je otworzyć" – powiedział.

Minister kultury przypomniał, że przez kilka lat bielska wytwórnia była zagrożona likwidacją i dopiero przekształcenie jej pod koniec 2015 r. w instytucję kultury zapewniło dalszy rozwój studia. "Teraz bielska wytwórnia wróciła do produkcji filmów, czyli tego, co jest dla niej najważniejsze i mam nadzieję, że niedługo dorówna dawnym twórcom, takim jak Nehrebecki [Władysław – twórca postaci Bolka i Lolka – przyp. PAP], którzy stworzyli coś, co kochały kolejne pokolenia Polaków" – powiedział wicepremier Gliński. Podkreślił, że mecenat państwa ma "wspierać takie inicjatywy, które idą w dobrym kierunku, kultura musi być wspierana". Jako istotne wsparcie dla SFR wymienił współpracę z Telewizją Polską, która ma emitować powstające w wytwórni filmy dla najmłodszych.

Maciej Chmiel, dyrektor SFR, przekazał wicepremierowi Glińskiemu egzemplarz sygnalny płyty winylowej "The best of Studio Filmów Rysunkowych" zbierającą muzykę z filmów produkowanych w Bielsku-Białej. Powiedział, że jej wydanie nie byłoby możliwe bez wsparcia MKiDN, które sfinansowało digitalizację zbiorów fonograficznych SFR. Z okazji 75 lat wytwórni powstał także album fotograficzny o SFR "Mit, magia, geniusz miejsca".

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. W bielskiej wytwórni powstawały przede wszystkim seriale dla najmłodszej widowni m.in. o przygodach Błękitnego Rycerzyka, Misia Kudłatka, Reksia, Bolka i Lolka, Baltazara Gąbki, Lisa Leona czy Pampaliniego. Z bielskim studio współpracowali wybitni polscy twórcy plastyczni, literaccy i muzyczni m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. W lutym 2022 r. rozpoczęła się budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, które powstanie przy bielskim Studio Filmów Rysunkowych.