EN

12.07.2023, 14:42 Wersja do druku

Warszawa. Michał Zadara przygotowuje spektakl w ramach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Inne aktualności

„Miłość istnieje zawsze” to motyw przewodni obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski powiedział w środę podczas konferencji prasowej w siedzibie Muzeum, że tegoroczna oprawa graficzna rocznicy składa się z dwóch rodzajów zdjęć. Jak wyjaśnił, "są to zdjęcia młodych ludzi połączonych uczuciami w czasie Powstania warszawskiego oraz współczesne zdjęcia inspirowane tamtymi".

Ołdakowski dodał, że jednym z pierwszych wydarzeń, które odbywają się z okazji Powstania Warszawskiego jest spotkanie z autorką książki "Jacy byli, jacy jesteśmy" Justyną Dżbik-Kluge. Rozmowę poprowadzi Miłka Skalska. "Książka Jacy byli? Jacy jesteśmy? opowiada o Powstańcach Warszawskich głosami ich bliskich – dzieci, wnuków i prawnuków, którzy wzięli udział w inicjatywie Muzeum Powstania Warszawskiego Korzenie pamięci, a także dziennikarek i dziennikarzy, którzy przeprowadzali z nimi wywiady. Dzięki temu możemy poznać bohaterów i bohaterki Powstania Warszawskiego z dotąd nieznanej, prywatnej strony, skłaniającej do refleksji nad naszymi własnymi rodzinnymi historiami" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Dyrektor Ołdakowski powiedział też, że jednym z wydarzeń, które będzie miało miejsce przed obchodami Powstania Warszawskiego jest gra na terenie Miejskich Zakładów Autobusowych.

Z okazji rocznicy zespół Sorry Boys nagrał płytę "Moje serce w Warszawie". Zespół zrealizował osiem utworów do tekstów m.in. Zuzanny Ginczanki, Miuosha i Pabla Nerudy. Na płycie znajdzie się też piosenka ze słowwami wokalistki zespołu Beli Komoszyńskiej. Tekst ten składa się z treści listów dziadka współzałożyciela Sorry Boys Piotra Blaka. Jego dziadek Jan Kluczewski ps. Krawczyk był żołnierzem Kompanii "Koszta" i wraz z kuzynami swojej żony Danki (Jackiem i Witkiem Gosławskimi) zginął 6 września 1944 r. podczas bombardowania kamienicy przy ul. Moniuszki 7. Jan miał wówczas 24 lata. Opowieść Danki o zmarłym mężu i czasie Powstania zaczyna i kończy utwór. Wspomnienia te nagrała kilka lat przed swoją śmiercią. Dożyła 97 lat. Na płycie można usłyszeć też głosy żyjących uczestniczek powstania. Repertuar z płyty artyści wykonają też w czasie koncertu 21 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Na zajęciach dla dzieci, które odbędą się w MPW 29 lipca, opowiemy o tym, czym byli młodzi pocztowcy i pozwolimy naśladować ich działania, po to, aby dzieci zrozumiały na czym polegało zadanie pocztowca w warunkach powstania" - poinformował.

Ołdakowski zwrócił uwagę, że "jak co roku bardzo ważne jest spotkanie z harcerzami". Zlot harcerski pt. Ramię w ramię" odbędzie się 29 lipca. W programie oprócz udziału w obchodach 79. rocznicy Powstania Warszawskiego jest m.in. msza św., spotkanie przy harcerskiej watrze, gra miejsca, warsztaty artystyczne.

Dyrektor MPW poinformował, że "1 sierpnia o godzinie W w większości miejsc pamięci, tam gdzie są tablice upamiętniające wydarzenia Powstania Warszawskiego, warty wolontariuszy będą rozdawać pamiątkowe kotwiczki, znaczki". Również 1 sierpnia, jak co roku odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek. 1 sierpnia o północy odbędzie się premiera spektaklu teatralnego "Cisza" w reżyserii Michała Zadary w sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystąpią w nim Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak i Mariusz Zaniewski.

"3 sierpnia otwieramy w przestrzeni wystaw czasowych MPW ekspozycję Podróż bohaterek" - powiedział dyrektor. Jak wyjaśnił, tematem wystawy jest, "Warszawa powstańcza widziana oczami twórczyń, które chcą pokazać perspektywę kobiecą".

Poinformował, że 5 sierpnia odbędzie się Marsz Pamięci ku czci cywilnych ofiar powstania. W trakcie marszu będą wyczytywane ich nazwiska. Uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy rozpocznie się na skwerze Pamięci na rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności. Z kolei 6 sierpnia odbędzie się Masa Powstańcza - przejazd rowerami szlakiem II Obwodu Żoliborz.

Dyrektor Ołdakowski zaprosił też do udziału w 5. konkursie fotograficznym Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnicy muszą uwiecznić na zdjęciu wszystko, co dotyczy upamiętnienia Powstania Warszawskiego.

Przy MPW działa centrum informacyjne obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego od 26 lipca do 2 sierpnia.

Szczegóły można znaleźć pod adresem https://www.1944.pl/artykul/program-obchodow-79.-rocznicy-powstania-warszaw,5397.html

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne