25, 26, 27, 28 listopada TR Warszawa zaprasza na spektakl "Męczennicy" w reżyserii Grzegorza Jarzyny z udziałem Piotra Głowackiego, Matusza Górskiego, Natalii Kality, Marty Malikowskiej, Sebastiana Pawlaka, Tomasza Tyndyka, Justyny Wasilewskiej i Mirosława Zbrojewicza.
SPOTKANIE Z TWÓRCAMI I TWÓRCZYNIAMI "MĘCZENNIKÓW"
26 listopada br., zaraz po zakończeniu spektaklu (ok. godziny 21.10) odbędzie się spotkanie twórców i twórczyń przedstawienia z publicznością. W rozmowie, którą poprowadzi Roman Pawłowski, kurator, dramaturg, pełnomocnik dyrektorki TR Warszawa ds. programowych wezmą udział m.in.: Piotr Głowacki, Mateusz Górski, Grzegorz Jarzyna, Marta Malikowska, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk i Mirosław Zbrojewicz.
Szkoła religijna czy neutralna światopoglądowo? Religia – sprawa prywatna czy publiczna? Nauka – oparta na rozumie czy na wierze? To pytania, które stawiają twórcy i twórczynie przedstawienia "Męczennicy”. Problemy poruszone w dramacie Mariusa von Mayenburga nabierają dzisiaj nowej aktualności w związku z polityką obecnego ministra edukacji i nauki, który ideologizuje szkolnictwo i próbuje narzucić zasady jednej, dominującej religii. Jakie mogą być konsekwencje religijnej wojny w szkolnej klasie? Co się dzieje, gdy wiara zamienia się w dogmatyzm? Kiedy idealistyczne pobudki prowadzą do religijnego fanatyzmu?
Dla widzek i widzów, którzy nie mogą być tego dnia obecni w TR Warszawa/Marszałkowska 8 zaplanowaliśmy streaming spotkania na Facebooku TR Warszawa. Podczas spotkania zarówno publiczność obecna na miejscu, jak i zgromadzona przed ekranami będzie mogła zadawać pytania i dzielić się swoimi opiniami z twórcami i twórczyniami przestawienia.
Dla grup zorganizowanych ze szkół ponadpodstawowych przygotowaliśmy warsztaty wprowadzające do spektaklu (prosimy o kontakt z zespołem edukacji: [email protected]).
MĘCZENNICY
Europa żyje w strachu, po raz pierwszy od czasów totalitaryzmów. Czego się boimy? Innego, który przyjdzie i zniszczy nasze wartości, styl życia i bezpieczeństwo. Radykalnych ruchów religijnych, które chcą kontrolować życie jednostek i całych społeczeństw. Kryzysu ekonomicznego, który uderza w rodziny i całe wspólnoty, podważając poczucie stabilności. Odpowiedzią na lęki jest zwrot w stronę zasad wiary. To one mają zapewnić stały fundament, na którym można budować życie wśród ruchomych piasków. Oddzielić dobre od złego, moralne od niemoralnego. Co jednak, gdy wiara zamienia się w dogmatyzm? Kiedy staje się mieczem, który przecina człowieka, rodzinę, wspólnotę? Kiedy idealistyczne pobudki prowadzą do religijnego fanatyzmu? „Nie bój się” – mówi Lidka, bohaterka spektaklu Grzegorza Jarzyny. Uczennica gimnazjum szuka w Biblii odpowiedzi na pytanie o swoje lęki, o to kim jest i po co żyje. Nagła zmiana jej zainteresowań i zachowania, budzi niepokój ojca, jest niezrozumiała dla rówieśników i nauczycieli. Ale dla Lidki opinia otoczenia się nie liczy. Jest jeden cel i jedna prawda, dla których trzeba poświęcić wszystko. Spektakl Grzegorza Jarzyny podejmuje próbę analizy mechanizmu strachu i fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach, gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my?
Reżyserem, autorem adaptacji dramatu Mariusa von Mayenburga w przekładzie Elżbiety Ogrodowskiej-Jesionek oraz autorem opracowania muzycznego jest Grzegorz Jarzyna. Scenografię stworzyła Monika Pormale, kostiumy – Anna Axer Fijałkowska, wideo – Robert Mleczko, światła – Felice Ross, muzykę – Michał Lis i Piotr Lis, opracowanie muzyczne spektaklu – Piotr Domiński, dramaturgię – Roman Pawłowski. Asystentem reżysera był Paweł Kulka, a cytaty z Biblii konsultował prof. Tadeusz Bartoś. Premiera spektaklu miała miejsce 14 marca 2015 roku w TR Warszawa/Marszałkowska 8. Obsadę premierową współtworzyli: Roma Gąsiorowska, Aleksandra Konieczna, Cezary Kosiński, Rafał Maćkowiak, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska. W pokazach wyjazdowych w Chinach w ramach TR ON TOUR w spektaklu zagrali Sandra Korzeniak i Michał Żurawski, który zagrał także w pokazie wyjazdowym w Kazachstanie w ramach TR ON TOUR. W spektaklach granych na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 grał także Jan Dravnel (dublura).
W spektaklach 25-28 listopada br. zagrają: Piotr Głowacki, Matusz Górski, Natalia Kalita, Marta Malikowska, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska i Mirosław Zbrojewicz.
TR ON TOUR: MĘCZENNICY
Od swojej premiery w 2015 roku spektakl prezentowany był w wielu miastach w Polsce i na świecie - w ramach pokazów gościnnych i programów międzynarodowych festiwali, a także jako część programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego TEATR POLSKA. Spektakl TR Warszawa "Męczennicy" zobaczyła polska i międzynarodowa publiczność m.in. w Astanie, Harbinie, Jarocinie, Katowicach, Koninie, Krakowie, Krotoszynie, Suwałkach i Tianjin.