EN
10.11.2021, 14:25 Wersja do druku

Warszawa. Laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021 poznamy 14 listopada

Laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021 poznamy 14 listopada. Uroczysta gala wręczenia nagrody polskiego środowiska muzycznego odbędzie się o godz. 19 na antenie TVP Kultura, TVP Kultura 2 oraz na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

fot. mat. organizatora

Statuetki zostaną wręczone w czterech kategoriach: Nagroda Honorowa, Odkrycie Roku, Osobowość Roku oraz Wydarzenie Roku. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

"Po raz drugi w jedenastoletniej historii nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej na uroczystą galę zapraszamy Państwa przed ekrany telewizorów i komputerów. W tym roku zaprezentujemy swego rodzaju kalejdoskop muzyki klasycznej i jazzowej w nowych wykonaniach i aranżacjach" – powiedziała Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, cytowana w informacji przesłanej PAP.

Jak poinformowano, w programie wydarzenia, nad którym kierownictwo muzyczne objął Paweł Tomaszewski, znajdą się utwory wielkich artystów, którzy odeszli przed laty, jak i tych, których pożegnaliśmy niedawno. Zabrzmią one w interpretacjach artystów, którzy wielokrotnie byli wyróżniani przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach swoich działań i programów.

Muzycznym wspomnieniem Wojciecha Karolaka będzie przywołanie repertuaru legendarnego tria Time Killers (Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak, Czesław Bartkowski) w wykonaniu Macieja Sikały na saksofonie, Pawła Tomaszewskiego na organach Hammonda, Roberta Kubiszyna na kontrabasie i Pawła Dobrowolskiego na perkusji. Z kolei Alicja Szemplińska interpretacją przeboju "Jeszcze w zielone gramy" przypomni postaci Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza i Wojciecha Młynarskiego.

Podczas gali nie zabraknie również muzyki kameralnej w wykonaniu Polish Violin Duo, zwycięzców I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, którzy zaprezentują "Suitę na dwoje skrzypiec" Michała Spisaka. Z kolei flecistka Marianna Żołnacz, laureatka nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017, wystąpi z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń, uczestniczki prowadzonego przez NIMiT programu Dyrygent – rezydent. W ich wykonaniu będzie można usłyszeć suitę "Colas Breugnon" Tadeusza Bairda. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 70. urodzin Andrzeja Krzanowskiego jego "Taniec góralski" w nowej aranżacji zaprezentuje akordeonista Marcin Wyrostek.

Nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej środowisko muzyczne przyznaje swoim najwybitniejszym przedstawicielom od 2011 roku. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej. Nagroda jest przyznawana twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym za dokonania w minionym sezonie artystycznym, z wyłączeniem Nagrody honorowej przyznawanej za całokształt działalności.

Do Koryfeusza Muzyki Polskiej 2021 w kategorii Osobowość roku nominowani zostali Łukasz Długosz – "za inspirowanie kompozytorów, promocję nowej muzyki polskiej oraz liczne prawykonania w sezonie artystycznym 2020/2021"; Adam Kruszewski – "za wybitną kreację tytułowego Hioba w prapremierze opery Krzesimira Dębskiego w Polskiej Operze Królewskiej. Nominowano również Aleksandra Nowaka – "za szereg prawykonań w sezonie artystycznym 2020/2021, ze szczególnym uwzględnieniem prawykonania utworu lo firgai. Maska przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu". Martynę Pastuszkę nominowano za "nową jakość na polskiej scenie muzyki dawnej oraz utrzymywanie światowego poziomu artystycznego {oh!} Orkiestry Historycznej", a Adama Struga doceniono za "popularyzatorską działalność radiową i telewizyjną w zakresie muzyki tradycyjnej oraz sukces filmu dokumentalnego Agonia (reż. Tomasz Knittel) na Międzynarodowym Festiwalu Złota Praga (Golden Prague)".

W kategorii Wydarzenie roku nominowany został Festiwal Sacrum Profanum za "kreowanie nowego obrazu dźwiękowej sztuki mediów z nietypowym wykorzystaniem najnowszej technologii oraz atrakcyjną formułę prezentacji koncertów muzyki współczesnej w internecie". Natomiast Polski Paryż. Kisielewski - Palester – Regamey nominowano za "znakomite wykonanie przez Meccore String Quartet kwartetów smyczkowych Konstantego Regameya, Romana Palestra i Stefana Kisielewskiego, kompozytorów związanych z paryskim miesięcznikiem Kultura".

W tej kategorii nominowano również premierę spektaklu "Virtuoso" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Komisja doceniła "przedstawienie w atrakcyjny dla szerokiej publiczności sposób fascynującego życiorysu Ignacego Jana Paderewskiego w formie polsko-amerykańskiej produkcji musicalowej". Nominowano także premierę spektaklu "Don Carlos" w Teatrze Wielkim w Łodzi za "muzyczną stronę inscenizowanej wersji koncertowej opery Giuseppe Verdiego pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva w wyjątkowej obsadzie solistów". Nominację otrzymało także wydanie książki Danuty Gwizdalanki "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim". Doceniono "intrygującą i wnikliwą monografię Karola Szymanowskiego, poddającą analizie osobowość kompozytora, za wzbudzenie zainteresowania nie tylko portretem wybitnego artysty, ale i człowieka".

Z kolei w kategorii Odkrycie roku nominowani zostali Michał Balas – za zdobycie Grand Prix i tytułu "Indywidualność wiolonczelowa 2021" na I Konkursie Wiolonczelowym im. Dominika Połońskiego w Łodzi; Maniucha Bikont – za występy w ostatnim sezonie artystycznym, które "należały do niezwykłych, zaskakujących i całkowicie nowatorskich"; Kinga Głyk – "za wirtuozerię gry na gitarze basowej, osiągnięcie sukcesu na europejskich scenach i kontynuowanie tradycji wybitnych jazzowych basistek"; Adam Kośmieja – "za nagrania płytowe muzyki współczesnych polskich kompozytorów: Kazimierza Serockiego, Tadeusza Wieleckiego i Elżbiety Sikory" i Krystian Ochman – "za zachwycenie publiczności telewizyjnej śpiewem operowym, a tym samym promowanie muzyki poważnej wśród osób, które nie mają okazji spotykać się z nią na co dzień".

Ze względu na charakter Nagrody honorowej nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas gali wręczenia nagród, ale kandydatury zostaną poddane głosowaniu Kolegium Elektorów, którego członkami są przedstawiciele krajowych organizacji i instytucji muzycznych, przedstawiciele mediów oraz wszyscy dotychczasowi laureaci wyróżnienia.

Organizatorem nagrody jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Źródło:

PAP