EN

21.06.2021, 10:15 Wersja do druku

Warszawa. Kto zdobędzie Statuetki Norwidowskie?

W tym roku zbiegły się dwa ważne jubileusze – 200. rocznica urodzin Cypriana Norwida i 20-lecie Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Przyznanie tegorocznych Statuetek Norwidowskich będzie w związku z tym szczególnym wydarzeniem. Znamy już nazwiska nominowanych do XX edycji tego wyróżnienia oraz laureata Nagrody „Dzieło Życia”.

fot. mat. organizatora

Literackie Dzieło Życia

Statuetkę Nagrody „Dzieło Życia”, przyznawaną za całokształt twórczości, odbierze w tym roku pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser, dramaturg i publicysta Józef Hen – autor ponad 30 książek, 32 scenariuszy filmowych i teatralnych oraz czterech seriali telewizyjnych.

Wybitny pisarz, nestor polskiego pisarstwa, obecny w naszej kulturze literackiej od roku 1947. To są potężne czasy, potężny okres życia i wiele pokoleń towarzyszyło jego pisarstwu, a on tym pokoleniom. Do dzisiaj bardzo aktywny jako pisarz, we wszystkich dziedzinach właściwie, od noweli przez powieści, utwory biograficzne, m.in. o Tadeuszu Boyu, Stanisławie Auguście. Mnóstwo tego napisał, nie mówiąc już o dramatach, scenariuszach filmowych, a nawet felietonach. Jest to pisarz wszechstronny, niesłychanie wrażliwy i ciągle, jak powiedział członek Kapituły Marek Wawrzkiewicz, coraz lepiej pisze (…). Jesteśmy zachwyceni, że tę nagrodę możemy w tak godne ręce przekazać – powiedział członek Kapituły Nagrody „Dzieło Życia” Tomasz Miłkowski.

Tomasz Miłkowski - członek Kapituły Nagrody „Dzieło Życia”

Literatura

W kategorii Literatura nominacje do nagrody otrzymali autorzy wydanej w zeszłym roku prozy: Joanna Bator za książkę „Gorzko, gorzko”, Piotr Bratkowski za powieść „Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli” i Maria Karpińska za zbiór opowiadań „Żywopłoty”.

Marek Wawrzkiewicz - przewodniczący Kapituły Literackiej

Muzyka

Kapituła Muzyczna zdecydowała o wyróżnieniu w tym roku akordeonisty Klaudiusza Barana za płytę „Ignacy Zalewski Accordion Works”, wiolonczelisty Andrzeja Bauera za interpretację Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego (płyta „Cello concertos/ Schumann, Czajkowski, Lutosławski”) oraz animatorki życia muzycznego Maliny Sarnowskiej, autorki miniserialu „Bazylek w Sinfonii Varsovii”.

Małgorzata Komorowska - przewodnicząca Kapituły Muzycznej

Sztuki plastyczne

Sztuki plastyczne w tegorocznej edycji nagrody reprezentowane będą przez fotografika Janusza Foglera wyróżnionego za wystawę „Powrót do ogrodu” w Ney Gallery & Prints w Warszawie, grafika Piotra Welka autora prac prezentowanych na wystawie „Autoportret” w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie oraz rzeźbiarza Xawerego Wolskiego za rewitalizację dworu w Dańkowie i stworzenie na jego terenie galerii sztuki współczesnej.

Stanisław Wieczorek - przewodniczący Kapituły Plastycznej

Teatr

Nominacje teatralne XX edycji nagrody otrzymali Wojciech Faruga za reżyserię spektaklu „Matka Joanna od Aniołów” w Teatrze Narodowym w Warszawie, Modest Ruciński za rolę Cervantesa/Alonso Kichany/Don Kichota w spektaklu „Człowiek z La Manchy” wystawianym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy oraz Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu „Sonata jesienna” Teatru Narodowego w Warszawie.

Lech Śliwonik - przewodniczący Kapituły Teatralnej

Statuetki i nagrody pieniężne

Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczone zostaną w rocznicę urodzin patrona – 24 września. Laureaci – wyłonieni spośród nominowanych – otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 25 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody “Dzieło Życia” - 30 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.

Dotychczasowi laureaci

Od 2002 roku Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało przeszło 90 artystów. Są to osobowości świata sztuki jak: aktorzy - Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci - Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy - Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci - Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny.

Materiały do odsłuchania

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne