30 października w DK Śródmieście (Scena na Smolnej 9) odbędzie się premiera spektaklu „Godzina ZERO” w chor. Izabelli Borkowskiej w ramach GoodMove – Scena Tańca Na Smolnej. DK Śródmieście zaprasza również na „Księgę matek” w reż. Bartosza Mazura z Fundacji Animea, spektakl dla dzieci „Tu Ziemia” Teatru Sztuka Ciała oraz taneczny spektakl „KOKON”.
30.10. | Niedziela | 17.00
SCENA NA SMOLNEJ 9
GoodMove – Scena Tańca Na Smolnej
Teatr Tańca Slyde
„Godzina ZERO”
Premiera
scen. i choreogr. Izabella Borkowska
reż. i scenogr. Darek Sikorski
przygotowanie wokalne: Magda Ptaszyńska
wyst. Sylwia Rusak, Aleksandra Bechcicka, Aleksandra Crisanti, Karolina Delura, Patrycja Kępka, Aleksandra Lewandowska-Worobiej, Aleksandra Winiarek, Marta Walon, Zuzanna Kundys i Joanna Wziątek
bilety: 10 zł
Występują:
PANNA MŁODA – Sylwia Rusak
ŚWIADKOWA – Aleksandra Bechcicka
DRUHNY:
ZADOWOLONA – Karolina Delura
ZACHWYCONA – Patrycja Kępka
ZMĘCZONA – Aleksandra Lewandowska-Worobiej
ZDZIWIONA – Marta Walon
ZDYSTANSOWANA – Aleksandra Winiarek
ZNUDZONE – Zuzanna Kundys i Joanna Wziątek
SWING – Aleksandra Crisanti
scenariusz i choreografia: Izabella Borkowska
reżyseria i scenografia: Darek Sikorski
przygotowanie wokalne: Magda Ptaszyńska
produkcja: Dom Kultury Śródmieście 2022
Każda osoba ma swoją własną GODZINĘ ZERO, która nie tylko odmierza czas, czy jest ustalonym początkiem jakiegoś działania – to szczególnie ważny moment w życiu. GODZINA ZERO to przełomowy, kulminacyjny czas, który może zaważyć na przyszłości i na odnalezieniu prawdy o sobie. W spektaklu Teatru Tańca SLYDE pokazany zostaje taki właśnie ważny, życiowy moment, jakim jest wieczór panieński. Wydaje się on być idealnie zorganizowany, zgodnie z zobowiązującymi zasadami i tradycją. Jednak, tak jak w życiu, nie wszystko da się zaplanować i skontrolować. Przez całą imprezę ma miejsce seria przypadkowych zdarzeń, pokazujących, jak mało wie o sobie, ta pozornie zgrana grupa przyjaciółek. Jak wiele może odsłonić jeden, typowy rozrywkowy wieczór. Od zadowolenia po znudzenie, zachwyt połączony ze zmęczeniem, zawiedzione nadzieje i zmanierowane, puste gesty i słowa. Tak naprawdę nie wiadomo, jak dokładnie skończy się ten wieczór panieński, co się stanie po GODZINIE ZERO?
Spektakl „GODZINA ZERO” to kolejna premiera Teatru Tańca SLYDE, grupy artystycznej Domu Kultury Śródmieście w Warszawie. Przedstawienie jest próbą pokazania stereotypów, norm społecznych i tradycyjnych wydarzeń, w których często bezrefleksyjnie brany jest udział, pomimo wewnętrznej niezgody i odmiennego światopoglądu. W spektaklu zderzono współczesne piosenki z wierszami Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
***
05.11. | Sobota | 19.00
SCENA NA SMOLNEJ 9
Fundacja Animea
„Księga matek”
spektakl
Reżyseria: Bartosz Mazur
Scenariusz: Joanna Grabowiecka
Adaptacja: zespół
Obsada: Diana Kadłubowska, Żaneta Sławińska-Zdunik, Magdalena Górska
Głosy z offu: Natalka Polańska, Anitka Rubinowska, Helena Mazur, Danuta Nagórna
Muzyka: Marcin Zdunik (kompozycje, wiolonczela), Oliwier Andruszczenko (instrumenty dęte), Hubert Zemler (instrumenty perkusyjne)
Serdeczne podziękowania za użyczenie utworu „Takiego chłopaka" (słowa: Natalia Grosiak, muzyka: Natalia Grosiak i Dawid Korbaczyński)
Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa
bezpłatne bilety
„Księga matek” jest kobietą. Rodzi się z krystalicznie pięknego uczucia, emocji i ambiwalencji, a meandruje między znakami zapytania, wykrzyknikami i wielokropkami. „Księga matek” to podróż przez wiele wymiarów macierzyństwa wiecznie uwikłanego w cykl życie-śmierć-odrodzenie, a w dzisiejszych czasach zawieszonego gdzieś pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością. Pomiędzy obrazkami z instagrama, których pragniemy, a codziennymi trudnościami, których nie wypada umieszczać w kadrze kobieta-matka zdaje się zarówno królować, jak i być poddaną.
Ze sceny dociera wielogłos – aktorki są trzy, ale głosów kobiecych nieskończona ilość. Warto sprawdzić czy Twój własny jako kobiety, a może i matki (lub córki) został usłyszany przez twórców spektaklu.
***
06.11. | Niedziela | 11.00
SCENA NA SMOLNEJ 9
PORANEK FAMILIJNY
Teatr Sztuka Ciała
„Tu Ziemia” (spektakl dla dzieci od lat 3)
wyst.: Joanna Płóciennik i Bart Pałyga
Pokaz współfinansowany przez m.st. Warszawa, w ramach projektu Latający Teatr Sztuki Ciała 2022
bezpłatne bilety
Bohaterka Jo znajduje się w obcej nam czasoprzestrzeni, w której istnieje już tylko różowa trawa syntetyczna. Opiekuje się jedynym we Wszechkosmosie drzewem, kilkoma ziołami i kępką trawy. Jak wygląda życie bez roślin?
Spektakl ma formę działania ruchowego z elementami teatru cieni z muzyką na żywo. Rolę Jo kreuje Joanna Płóciennik, bawiąc się przy tym ruchem i dźwiękiem.
W spektaklu używany jest instrument o nazwie shah kaman – współczesna wersja irańskiego kemancze, a płynąca z niego muzyka w wykonaniu Barta Pałygi jest jak rozmowa z duszą drzewa. Opowieścią „Tu Ziemia” zwracamy uwagę na piękno i wartość roślin, którymi jesteśmy otoczeni.
***
06.11. | Niedziela | 17.00
SCENA NA SMOLNEJ 9
GoodMove. Scena Tańca na Smolnej
Teatr Tańca Flesz
„KOKON”
spektakl
wyst.: Zuzanna Bernat, Patrycja Dybek, Julia Hadrych, Marta Łęgowik, Ewa Maciak, Magdalena Nieszporska, Justyna Pięta, Jakub Waszkiewicz
pomysł i choreogr. Izabella Borkowska
reż.: Izabella Borkowska i Darek Sikorski
scenogr. Darek Sikorski
stylizacja: Izabella Borkowska, Ewa Maciak
światło: Darek Sikorski, Jakub Grobelny
dźwięk: Bogusław Gordyczukowski
muz.: Lykke Li, Agnes Obel oraz Moby, Kristina Mihalova, Aurora, Empire Cast, London Grammar, Imany, The Used, Olafur Arnalds, Ane Brun, Teqkoi, Son Lux, Louisah, Woodkid
bilety: 10 zł
KOKON wytwarzany jest w formie niejednolitej powłoki, izolującej od otoczenia, osób, od wewnętrznego życia. Zawiera wszystko, co wydaje się niezbędne do życia. Zbyt szczelny KOKON staje się twardy i trudny do przebicia, może izolować, utrudniać kontakt z realnym światem. Ale brak KOKONU może ułatwić innym wyrządzenie krzywdy. Najważniejsze wydaje się to, że KOKON pozwala przeżyć, daje poczucie bezpieczeństwa, rodzimy się z nim i wzmacniamy przez nabyte doświadczenia życiowe.
W spektaklu grupy tanecznej FLESZ stawiane są pytania: czy potrafimy bez KOKONU odkryć się i pokazać prawdziwe „JA”? Czy istnieje życie poza KOKONEM i jak tworzymy swoją powłokę? Trzy części spektaklu to trzy rodzaje KOKONU: KOLEBKOWY, RZEKOMY i WŁAŚCIWY, każdy z nich to ważny etap życiowy, który przynosi zmiany i pozwala na poszukiwanie prawdy o sobie. Zapraszamy widzów do niejednoznacznego świata KOKONU, gdzie poprzez taniec, muzykę i światło pokazane są indywidualne przeżycia i emocje - może się z nimi utożsamicie? A może rozpoznacie swój KOKON?