To nie był miły rok. Ale i tak chcemy go godnie pożegnać. Dlatego Komuna Warszawa przygotowała działania podsumowujące 2020, a jednocześnie otwierające nowe rozdziały.
Zapraszamy do Galerii Pandemicznej na fasadzie budynku Szkoły, ul. E. Plater 31 (galeria od strony ul. Nowogrodzkiej) oraz na dwa spektakle online.
poniedziałek, 28.12 g. 18,
Szkoła, ul. Emilii Plater 31 (offline)
Rok 2020 - Galeria Pandemiczna / Beata Konarska
Wystawa „2020” Beaty Konarskiej prezentuje w przestrzeni publicznej w formie „galerii pandemicznej” cykl obrazów stworzonych w okresie od początku lockdownu do końca roku 2020, podsumowując ten ważny w historii ludzkości rozdział. Jest autorskim opisem rzeczywistości czasów pandemii - pytaniem, dokąd zmierzamy jako cywilizacja i jaki zostawimy po sobie świat kolejnym pokoleniom.
Sytuacja pandemii obnażyła systemową manipulację stosowaną przez rządy, korporacje, producentów, media. Pokazała jak łatwo można sterować społeczeństwami wykorzystując mechanizm strachu, potęgę fake newsów i władzę opartą na przemocy. Demokracja jest rozgniatana butem policjanta bezmyślnie realizującego rozkazy zwierzchników, a w systemach totalitarnych opadają maski pozorów – przeciwnicy są wtrącani bez wyroków do więzień lub zabijani na ulicach. Wszystko to dzieje się na oczach coraz bardziej spolaryzowanych społeczeństw.
W tym czasie katastrofalne zmiany klimatu dają o sobie coraz bardziej znać. Pożary w Australii, Amazonii, czy Kalifornii są coraz częstsze i coraz intensywniejsze. Topią się nie tylko lodowce Antarktydy, ale też syberyjska wieczna zmarzlina, co prowadzi do niszczenia instalacji przemysłowych, jak np. w Norylsku i skażeń środowiska na niebywałą skalę.
Lockdown dał nam jednak również, paradoksalnie, wgląd w przyszłość pozbawioną nadużyć względem natury. Zamknięcie fabryk, zakaz lotów, brak ruchu samochodowego na początku roku przyniosły niespodziewane efekty - Himalaje były widoczne z Indii pierwszy raz od 30 lat, a czysta woda kanałów Wenecji umożliwiła wpłynięcie w nie meduzom - wodnym probierzom czystości.
Wystawa współfinansowana ze środków Miasta st. Warszawy w ramach projektu Hub Kultury KW.
Wystawa objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.
poniedziałek, 28.12 g. 19 oraz wtorek, 29.12 g. 19
Morderstwo (w) Utopii - reż. Grzegorz Laszuk
Wszystko wskazuje na to, że Utopia to bezludna wyspa. Wciąż jednak rozbudza marzenia, a jak wiadomo marzenia łatwiej sprzedają się niż rzeczywistość. „Morderstwo (w) Utopii” to komedia kryminalna w klasycznym oświeceniowym stylu. W jasny sposób tłumaczy pomyłki utopistów. W tle czai się pandemia oraz pierwszy transport kolonistów na Marsa.
Czarnym charakterem spektaklu jest Slavoj Žižek, który w pandemicznym zamknięciu dostrzegł szansę na spełnienie komunistycznej utopii. Na szczęście w odpowiednim momencie pojawia się postać Pragmatysty, który bez litości rozprawia się z pomyłkami Utopii i wytycza kurs rakiet Elona Muska prosto na Marsa.
Szybka akcja, liczne trupy, momenty zadumy i muzyka z klasycznych kryminałów ery oryginalnego kina noir zapewnia godną rozrywkę – promyk nadziei w czasie pandemii!
bilety: ewejsciowki.pl
Recenzja z portalu kultura.poznań: kultura.poznan.pl
Spektakl odbędzie się w ramach projektu Hub Kultury KW, współfinansowanego przez Urząd Miasta st. Warszawy.
czwartek, 31.12 g. 19
Premiera online: Cezary idzie na wojnę, reż. Cezary Tomaszewski
Nagrodzony na Boskiej Komedii w 2017 roku spektakl objechał cały świat, wszędzie wzbudzając entuzjastyczne przyjęcia. Rewelacyjne wykonanie “Pieśni domowych” Stanisława Moniuszki i przesłanie obalające mury nietolerancji nagradzali owacjami na stojąco widzowie w Nowym Jorku, Monachium i Santiago de Chile. Radosne i energetyczne przedstawienie Cezarego Tomaszewskiego to najlepsze otwarcie dla tęskniących za żywym teatrem – jeśli coś może nam może pomóc wspólnie zwalczyć wirusową depresję – to będzie to “Cezary idzie na wojnę”!
W spektaklu występują:
Michał Dembiński jako Cezary Tomaszewski,
Oskar Malinowski jako Cezary Tomaszewski,
Bartosz Ostrowski jako Cezary Tomaszewski,
Łukasz Stawarczyk jako Cezary Tomaszewski,
Weronika Krówka jako Cezary Tomaszewski.
bilety: ewejsciowki.pl
Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawy w ramach zadania Scena Prezentacji KW oraz ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 ze środków Funduszu Wsparcia Kultury.