Teatr Druga Strefa zaprasza na ostatnie spektakle w 2023 roku.
Już 27 grudnia, po raz ostatni na naszej scenie, zagramy spektakl CZKAWKA, który był wystawiany od 2013 roku. 29 grudnia widzowie będą mogli zobaczyć doceniany przez krytyków i lubiany przez widownię monodram JA, CÓRKA RASPUTINA w wykonaniu niesamowitej Marzeny Trybały. W ostatni dzień roku, 31 grudnia, odbędzie się spektakl sylwestrowy, boska komedia, AN ACT OF GOD. Po spektaklu zapraszamy widzów do foyer teatru na wspólną, noworoczną lampkę szampana!
27 grudnia godzina 19.00 - CZKAWKA | pożegnanie z tytułem
29 grudnia godzina 19.00 - JA, CÓRKA RASPUTINA
31 grudnia godzina 20.00 - AN ACT OF GOD | spektakl sylwestrowy
CZKAWKA | pożegnanie z tytułem
27 grudnia godzina 19.00
Przyszedł samotny mężczyzna do samotnego mężczyzny.
Wśród samotności, strachu, zabobonów i alkoholu może powstać wiele historii. Może też dojść do zjawisk niewytłumaczalnych i tak dziwnych, że jedynym rozwiązaniem jest urok lub klątwa. Jedną z takich historii jest właśnie spektakl pt. „Czkawka”. Z pozoru całość wygląda dość niewinnie. Ot dwóch samotnych mężczyzn spotyka się, by porozmawiać o życiu przy butelce. Jednak do tego wszystkiego dochodzi ONA. Ta, która na co dzień jest spokojna i cicha. Ta sama, na którą nawet odrobina alkoholu działa jak zapalnik. Choć przy piwie lub czerwonym winie zachowuje kulturę i fason, to po wódce staje się wulgarna, agresywna i wyszydzająca mężczyzn.
Czy pułkownik rezerwy i patriota Fiodor będzie w stanie rozwiązać problem pracownika naukowego i etnografa Siergieja? Czy będą w stanie znaleźć przyczynę, dlaczego ONA zdecydowała się nawiedzić właśnie naukowca? A może dojdą do wniosków, które nikomu nie przyszłyby na myśl?
Te i wiele więcej pytań znajdą swoją odpowiedź już niedługo. A to dzięki temu, że po czterech latach na deski naszego teatru wróciła tragikomedia Vladimira Zujeva w tłumaczeniu Bożeny Majorczyk pod tytułem CZKAWKA. Na scenie wystąpią niezawodni Piotr Duda jako Fiodor oraz Grzegorz Sierzputowski jako Siergiej. A wszystko to w fenomenalnej koncepcji, reżyserii i oprawie, za którą odpowiada Sylwester Biraga.
Prapremiera - maj 2014 | Wznowienie - październik 2020
#scenawpiwnicy
Czas trwania 75 minut | Kategoria wiekowa 18+
JA, CÓRKA RASPUTINA | monodram
29 grudnia godzina 19.00
Akcja spektaklu rozgrywa się w Los Angeles w mieszkaniu Marii Rasputiny, w 10. rocznicę śmierci Feliksa Jusupowa, który zabił jej ukochanego ojca. Dla jednych Grigorij Rasputin był prorokiem a dla innych najbardziej tajemniczą, mroczną i złowrogą postacią. Maria wspomina swoje życie, które nierozłącznie niesie ze sobą wspomnienia o historii świata epoki rewolucji oraz codziennej konfrontacji człowieka z tragicznym losem. Spektakl daje nam możliwość spojrzenia na historię Rosji i świata przez pryzmat życia nieszczęśliwej kobiety.
Z recenzji
Jeżeli możecie, biegnijcie do Drugiej Strefy, do Teatru Druga Strefa, na monodram Marzeny Trybały, „Ja, córka Rasputina” w reżyserii Sylwestra Biragi. Trybała gra wspaniale. Wyciska ze sztuki Rafaela Akopdżaniana tyle, ile się da. Wulgarna i subtelna. Nie da się tego pogodzić? Zobaczcie Trybałę. Potrafi.
Łukasz Maciejewski / aict.art.pl
W “Rasputinie” przeniosły się akcenty, z głównego tematu sztuki - przekleństwa życia z piętnem ojca o złej sławie i odpowiedzialności dzieci za winy swych ojców na problem historycznej odpowiedzialności mocarstwa światowego za czyny swych władców i koszmaru ucieczki przed złem.
Aleksandra Pieterwas / Stolica
Maria Rasputina, w wykonaniu Marzeny Trybały to kobieta pogodzona. Nie ma w niej goryczy a sentymentu jest w sam raz. Nie ma w niej nienawiści ani zbytniej przesady. Marzena Trybała pięknie przedstawiła nam Marię akceptującą swój los, pomimo dramatycznych wydarzeń jakich doświadczyła w związku ze stygmatem nazwiska jakie nosiła.
MaGa / Notatnik kulturalny
JA, CÓRKA RASPUTINA
Autor: Rafael Akobdżanian
Tłumaczenie: Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska
Wykonanie: Marzena Trybała
Reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne: Sylwester Biraga
Plakat: Jan Wawrynkiewicz
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński
Premiera 31 marca 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa
Spektakl został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu ZASP oraz Miasta st. Warszawa
Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+
AN ACT OF GOD | spektakl sylwestrowy
31 grudnia godzina 20.00
A było to tak. David Javerbaum, amerykański twórca znany między innymi z serialu „The Kominsky Method”, napisał boską komedię „An Act of God”, którą wziął na warsztat Teatr Druga Strefa, jedyna scena w Polsce, która mieści się w dawnym warsztacie samochodowym.
Jakiego Boga zobaczymy?
Czy będzie dobrze wszystkim znanym, umęczonym starcem z listą wymagań?
Czy może przemyślał to i owo i ma nam do zaproponowania coś nowego?
Bardziej nas rozśmieszy czy skłoni do myślenia?
Jedno jest pewne: Bóg, Biblia i odwieczne pytania ludzkości plus ojciec dyrektor Drugiej Strefy Sylwester Biraga w roli Boga – to przepis na mieszankę wybuchową z gwarancją. Jeśli nie rozerwie, to na pewno nie pozostawi nikogo obojętnym. Pomagać w całym tym nieziemskim zamieszaniu będą znakomite aktorki: Halina Chrobak i Justyna Zbiróg. Tylko teraz anioły będą miały najlepsze nogi w mieście. Czerwone! To z kolei za sprawą szatańskich podszeptów Marcina Żaka, odpowiedzialnego za całą boską garderobę w tym przedstawieniu. Na wskroś amerykańską sztukę przełożyła na język zrozumiały nad Wisłą debiutująca w tej roli Magdalena Szyc...
Czy to w ogóle może się udać? Sprawdźcie sami. Bóg czeka.
Z recenzji:
Biraga wraca tu do zaniedbywanego ostatnimi laty aktorstwa, wysoko zawiesza poprzeczkę i daje radę. Całość roli prowadzi pewnie, chciałoby się powiedzieć: z dyrektorskim rozmachem. A zadanie nie było łatwe - zagrać Biragę, będąc Biragą, który nie jest sobą, tylko ciałem, które On wynajął.
Tomasz Miłkowski, TYgodnik Przegląd nr 8/2023
Jest trochę kiczowato, kampowo, towarzyszący mu archaniołowie Gabriel i Michał są przerysowani, ale tu nikt nie próbuje tworzyć czegoś idealnego, a raczej bawi się określoną kreacją,
Robert Frączek, notatnikkulturalny.blogspot.com
AN ACT OF GOD
Autor: David Javerbaum
Tłumaczenie: Magdalena Szyc #debiutwarszawski
Wykonanie: Sylwester Biraga, Halina Chrobak, Justyna Zbiróg
Choreografia: Kamil Wawrzuta
Kostiumy: Marcin Żak
Przygotowanie wokalne: Alexandra Malatskovskaya
Fotosy: Kinga Karpati & Daniel Zarewicz
Plakat: Jan Wawrynkiewicz
Realizacja techniczna: Eligiusz Baranowski
Premiera 30 grudnia 2022 Teatr Druga Strefa Warszawa
Premiera galowa 10, 11 lutego 2022 Teatr Druga Strefa Warszawa
Czas trwania 80 minut | Kategoria wiekowa 15+