EN

28.10.2022, 09:15 Wersja do druku

Warszawa. Koncert w stulecie urodzin Kazimierza Serockiego w Filharmonii Narodowej

Inne aktualności

W piątek w warszawskiej Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert poświęcony twórczości Kazimierza Serockiego, kompozytora, pianisty, czołowego przedstawiciela awangardy i współtwórcy festiwalu „Warszawska Jesień”. Artysta w tym roku obchodziłby setne urodziny.

Organizatorzy wyjaśniają, że „rok jubileuszu setnych urodzin Kazimierza Serockiego to dobra okazja do przypomnienia dzieł luminarza polskiej muzycznej awangardy XX wieku i współtwórcy Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Warszawska Jesień”.

Podczas koncertu zostaną wykonane jego „Freski symfoniczne” z 1964 r. Jak podkreślono, cykl utworów nie był inspirowany żadnymi dziełami malarskimi. Komponując je, artysta odwołał się do raczej do samego pojęcia „al fresco”. Zafascynowała go technika tworzenia fresku przez nakładanie kolejnych warstw, począwszy od rysunku („partonu”) dopełnianego barwami. „Dzieło zapewniło autorowi III miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w 1965 roku” – czytamy na stronie Filharmonii.

Dyrygentka Anna Sułkowska-Migoń, która poprowadzi w piątek orkiestrę, mówi PAP, że najpełniejszy odbiór dzieł Serockiego wymaga od odbiorcy pewnego osłuchania z twórczością awangardzistów. Jak opowiada, „Freski symfoniczne”, bazują na zaskakującym współbrzmieniu instrumentów, jak na przykład fortepianu i butelek. Sułkowska-Migoń nazywa Kazimierza Serockiego „kompozytorem-ilustratorem”.

Koncert będzie składał się z dwóch części. W pierwszej usłyszymy „Uwerturę Hebrydy op. 26” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego i wykonany po raz pierwszy w Filharmonii Narodowej w Warszawie „Koncert fortepianowy a-moll op. 7” napisany przez czternastoletnią wówczas Clarę Schumann.

W części drugiej, obok wspomnianych „Fresków…” Serockiego zabrzmi „Rapsodia hiszpańska” Maurice’a Ravela. „Hasła, które według mnie łączą cztery wybrane utwory to koloryt i barwa” – mówi Anna Sułkowska-Migoń.

Przypomina, że „razem z Tadeuszem Bairdem i Janem Krenzem Kazimierz Serocki założył Grupę 49. Wszyscy trzej kompozytorzy poszukiwali nowych dźwięków, które mogłyby odzwierciedlać barwy”. „Z kolei Ravel jest przedstawicielem nurtu impresji muzycznej, która znów łączy się z przenikaniem sztuk i zmysłów, teorią, że każdy dźwięk ma barwę” – opowiada dyrygentka, pod której batutą zagra Orkiestra Filharmonii Narodowej. Za fortepianem zasiądzie Jakub Kuszlik.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Źródło:

PAP