EN
23.03.2022, 12:11 Wersja do druku

Warszawa. Koncert Sinfonii Varsovii „Solidarni z Ukrainą” w Muzeum POLIN

Inne aktualności

Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Yaroslava Shemeta wystąpi 31 marca wystąpi w koncercie „Solidarni z Ukrainą”, w Audytorium Muzeum POLIN. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na wyżywienie uchodźców z Ukrainy przebywających w tymczasowych noclegowniach w Warszawie.

Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Maestro Yaroslava Shemeta wystąpi w koncercie "Solidarni z Ukrainą", który odbędzie się 31 marca o godzinie 19.00 w Audytorium Muzeum POLIN. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na zapewnienie wyżywienia uchodźcom z Ukrainy przebywającym w tymczasowych miejscach noclegowych w Warszawie.

Organizatorzy koncertu poinformowali PAP, że "z pomysłem zagrania charytatywnego koncertu wyszli instrumentaliści Sinfonii Varsovii. Na program złożą się utwory, które muzycy orkiestry szczególnie cenią i lubią wykonywać". Artyści zagrają "Valse triste" op. 44 nr 1 Jeana Sibeliusa, Symfonię h-moll "Niedokończoną" D.759 Franza Schuberta, którą wykonywała w getcie Żydowska Orkiestra Symfoniczna oraz VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena. Na finał, po raz pierwszy w Polsce, wykonana zostanie "Modlitwa za Ukrainę" w wersji na orkiestrę Wałentyna Sylwestrowa.

"Wałentyn Sylwerstrow to jeden z najbardziej znanych współczesnych kompozytorów ukraińskich. Od 2001 roku jego muzyka regularnie ukazuje się na płytach wydawnictwa ECM. "Modlitwa za Ukrainę" powstała w roku 2014 w reakcji na wydarzenia tzw. Euromajdanu – trwających od listopada 2013 do lutego 2014 obywatelskich protestów, jakie wybuchły w Kijowie i innych miastach Ukrainy. Obywatele protestowali wtedy przeciwko wycofaniu się ówczesnego prezydenta kraju, Wiktora Janukowycza, z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. W szczytowym momencie na Placu Niepodległości w Kijowie zgromadziło się blisko 800 000 protestujących. Wśród nich był także Wałentyn Sylwestrow. Właśnie na Majdanie słuchał głosów zebranych: ich modlitw i pieśni, które co i raz przerywały strzały wysłanych przez Janukowycza na obywateli własnego kraju berkutowców. Z tej inspiracji powstała "Modlitwa za Ukrainę" – utwór na chór mieszany a cappella, muzyczna manifestacja oporu i niezachwianego przekonania o głębokich korzeniach kultury i religii jego ojczyzny. W kolejnych latach kompozytor zebrał powstałe w tym czasie utwory wokalne, tworząc z nich 15-częściowy cykl "Majdan". W reakcji na zbrodniczą agresję Rosji na niepodległą Ukrainę, Eduard Resatsch z Bamberger Symphoniker przygotował orkiestrowe opracowanie "Modlitwy za Ukrainę". Podczas naszego koncertu wersja ta będzie miała swoją polską premierę" - podali organizatorzy.

Muzeum POLIN organizuje wsparcie dla uchodźców przebywających w warszawskich ośrodkach przejściowych. Są to działania związane z wystawą "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". Darmowe posiłki dla uchodźców przygotowuje i dostarcza restauracja "Warsze". Całkowity dochód z biletów w cenie 80 i 60 zł zostanie przeznaczony na zapewnienie obiadów dla mieszkańców ośrodków przejściowych.

Program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej Sinfonii Varsovii. Bilety można kupić na stronie internetowej POLIN.

Organizatorami koncertu są Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, Sinfonia Varsovia i Muzeum POLIN.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne