EN
24.02.2022, 16:08 Wersja do druku

Warszawa. Komisja Kultury zapoznała się z informacją nt. funkcjonowania i dostępności platformy edukacyjno-filmowej WFDiF

Inne aktualności

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych otrzymała łącznie prawie 26 mln zł od ministra kultury i dziedzictwa narodowego na realizację i przygotowanie platformy edukacyjno-filmowej wfdif.online - poinformował w czwartek na sejmowej komisji kultury wiceminister kultury Jarosław Sellin.

W czwartek sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrywała informację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat funkcjonowania i dostępności platformy edukacyjno-filmowej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że "wdrożona przez WFDiF platforma edukacyjno-filmowa jest jednym z elementów realizacji strategii Ministra Kultury - zwiększania dostępności i cyfryzacji treści dzieł sztuki filmowej znajdujących się w zasobach instytucji kultury".

- Dzięki środkom przekazywanym przez ministra każdy Polak ze swojego domu ma dostęp do filmów i materiałów edukacyjnych umieszczonych w internecie, a także ma możliwość uczestnictwa w organizowanych on-line wydarzeniach kulturalnych. Takie podejście okazało się szczególnie cenne w ostatnich dwóch latach w dobie pandemii, kiedy znaczna część aktywności kulturalnej przeniosła się do sieci - wskazał Sellin.

Poinformował, że "dzięki tej platformie możemy obejrzeć m.in. wydania Polskiej Kroniki Filmowej z połowy wieku, od lat 40. do lat 90., filmy polskiej szkoły dokumentalnej, seriale animowane dla dzieci, filmy animowane, a także filmy fabularne będące klasykami polskiego kina". - Sama platforma wfdif.online to także zdigitalizowane, dostępne w atrakcyjnej odświeżonej formie arcydzieła sztuki filmowej i dokumentalnej. Zainteresowani, poprzez specjalny link przenoszą się na platformę filmową, na której znajduje się 4 tys. zrekonstruowanych i zdigitalizowanych unikalnych materiałów filmowych polskiej kinematografii - przekazał wiceszef MKiDN.

Podał, że minister kultury i dziedzictwa narodowego wsparł finansowo realizację tego przedsięwzięcia. Na budowę strony internetowej przekazał do WFDiF kwotę 300 tys. zł, również treści prezentowane na platformie opracowane zostały przy udziale dotacji Ministerstwa przyznanych w ostatnich pięciu latach. - Łączna wartość nakładów na przygotowanie tych treści została przekazana Wytworni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przez Ministra Kultury w wysokości prawie 26 mln zł - przekazał Sellin.

Jak mówił, "były to środki przekazane m.in. na produkcję form audiowizualnych, realizowanych przez Wytwórnię pod nazwą Teatroteka (15 mln zł) czy też środki na stworzenie cyklu ekranizacji słynnych dzieł Jana Matejki "Historia w ożywionych obrazach" (około 6 mln zł)".

- Ponadto Minister Kultury na część inwestycyjną projektu związaną m.in. z budową platformy i dostosowaniem pomieszczeń WFDiF do tych funkcji, przyznał dofinansowanie w wysokości prawie 2 mln zł, a także wsparł działania związane z digitalizacją zbiorów w ramach pozyskania środków unijnych i zabezpieczenia środków - na pokrycie wykładu własnego instytucji. Łącznie, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych wraz partnerami, pozyskała z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa środki unijne na digitalizację i rekonstrukcję materiałów udostępnionych na platformie, w wysokości ponad 89 mln zł - powiedział wiceminister kultury.

Zastępca Dyrektora WFDiF Joanna Skierska doprecyzowała, że "Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych jest właścicielem i operatorem dwóch platform streaminogwych, obydwie są o charakterze edukacyjnym i filmowym". Poinformowała, że pierwsza z nich prowadzona pod domeną https://wfdif.online/ została sprofilowana pod nauczycieli, wykładowców, szeroko pojętych edukatorów, w tym również rodziców, ale także studentów i uczniów. Druga platforma powstała w ramach środków unijnych i prowadzona jest pod nazwą https://35mm.online/. - To właśnie w ramach tej platformy prezentujemy bardzo bogaty zbiór, blisko 4 tys. unikalnych materiałów filmowych, które zrekonstruowaliśmy i zdigitalizowaliśmy w ramach dużego projektu unijnego, wartego ponad 100 mln zł, a którego efektem finalnym było powstanie platformy 35mm.online - przekazała Skierska.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne