EN
29.03.2022, 17:02 Wersja do druku

Warszawa. Klara Williams odebrała Nagrodę im. Andrzeja Nardellego

Aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach Klara Williams we wtorek w Instytucie Teatralnym w Warszawie odebrała Nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut w teatrach dramatycznych w sezonie 2020/21, przyznaną przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP.

Rafał Latoszek / mat. Instytutu Teatralnego

Inne aktualności

"Dwadzieścia trzy lata nagradzamy tą nagroda debiutujących aktorów na polskich scenach" - przypomniała prowadząca wtorkową uroczystość przewodnicząca Sekcji Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) Krystyna Piaseczna.

"Kapituła Nagrodę im. Andrzeja Nardellego (…) za najlepszy debiut w teatrach dramatycznych w Polsce w sezonie 2020/21 przyznaje pani Klarze Williams za rolę Oleńki w +Potopie+ Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jakuba Roszkowskiego w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach" - odczytała treść werdyktu red. Piaseczna, dodając, że wyróżnienie jest objęte patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Obok dyplomu i nagrody finansowej Klara Williams otrzymała grafikę studentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Marty Andrzejczak.

"Była to taka konwencja, mówiąc kolokwialnie, zombie. Wszyscy byliśmy zdziwieni na początku naszej pracy, że przyjdzie nam się zmierzyć z tą estetyką" - powiedziała Williams, odbierając nagrodę.

"Akurat dla mnie to było świetne wyzwanie i wspaniała przygoda. Nie zastanawiałam się zbyt długo nad tym, czy będę wyglądać tak czy inaczej, bo spodobała mi się wizja Kuby (Roszkowskiego - PAP)" - mówiła. "I spodobała mi się ta wyzwolona Oleńka, która walczy o swoją historię i o siebie" - wyjaśniła aktorka.

Klara Williams przypomniała, że "żyjemy w trudnym momencie". "Mówię tutaj o wojnie, która się toczy na Ukrainie i która nas wszystkich dotyczy" - podkreśliła.

Przyznała, że włączyła się w pomoc dla uchodźców "jak miliony Polaków". "Woziłam na dworzec kanapki, zaangażowałam się w różne formy pomocy, czyli zakupy. Starałam się robić to, co każdy z nas tak naprawdę robi" - powiedziała. Dodała, że zapisała się także do grup pomocowych na Facebooku, "gdzie są rozmaite ogłoszenia i gdzie najszybciej i najefektywniej można reagować na różne rzeczy".

Williams mówiła, że napotkała posty uchodźców - artystek i artystów z Ukrainy. "Pomyślałam sobie, że może warto coś zrobić wspólnie, skoro tyle artystów tu zjeżdża" - wyjaśniła. Zapowiedziała, że chce jako producentka zainicjować wspólnie z artystami z Ukrainy przedsięwzięcie i prosi ich o kontakt na portalach społecznościowych.

W laudacji prof. Jerzy Kosiewicz powiedział: "debiut pani Klary Williams w roli Oleńki Billewiczówny w tej sztuce jest rolą tak wyróżniającą się, że zasłużyła ona na specjalne uhonorowanie". "Pani Klara Williams pojawiła się niemalże we wszystkich zdarzeniach scenicznych. W debiucie stworzyła najważniejszą w tym przedstawieniu rolę żeńską, epatującą kobiecością i dziewczęcą gracją. Zagrała spragnioną miłości, pełną wdzięku pannę" - ocenił.

"Ma właśnie metafizyczny talent, tę platońską iskrę bożą, która sprawia, że gdy pojawia się na scenie, to ściąga uwagę widzów na siebie" - podkreślił prof. Kosiewicz. Dodał, że aktorka w spektaklu robiła to, "z osobliwym magnetyzmem, przejawiającym się w wymownych, prawdzie aluzyjnych, a zarazem subtelnie wyrażonych zachowaniach".

Prezes ZASP Krzysztof Szuster wspominał swoje statystowanie na scenie Teatru Narodowego w Warszawie u boku Ireny Eichlerówny i Igora Śmiałowskiego. Przyrównał talent tegorocznej laureatki Nagrody im. Nardellego do umiejętności "niemej gry" Ireny Eichlerówny.

"Klara Williams jest ważną częścią zespołu Teatru Śląskiego w Katowicach (…). Nagroda im. Andrzeja Nardellego, którą otrzymała, jest dowodem na to, że Teatr Śląski jest otwarty dla młodych artystów, od lat przyjmuje ich pod swoje skrzydła i stwarza warunki do rozwoju" - powiedział z-ca dyr. katowickiego teatru Bogusław Jasiok.

Wyjaśnił, że "co roku w zespole pojawiają się nowi, młodzi i utalentowani aktorzy, którzy są doceniani przez środowisko teatralne i krytyków.  W 2012 roku tę samą nagrodę, co Klara Williams, odebrał nasz wspaniały aktor Bartek Błaszczyński" - dodał Jasiok.

Przed uroczystością wręczenia Nagrody im. A. Nardellego w Instytucie Teatralnym (IT) odbył się akt podpisania porozumienia o przekazaniu IT zasobów archiwalnych ZASP.

"Podpisujemy dzisiaj, wspólnie z panem prezesem (ZASP - PAP) porozumienie na mocy, którego ZASP przekazuje nieodpłatnie Instytutowi Teatralnemu (IT) swój zasób archiwalny. Niezwykle cenny, można powiedzieć bezcenny zasób historycznego archiwum Stowarzyszenia, które jest niepowtarzalne, unikatowe i znajduje się w IT od początku jego istnienia, gdyż zostało nam przekazane w depozyt" - powiedziała dyrektor IT im. Z. Raszewskiego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Wyjaśniła, że "przejście tego zasobu na własność IT (…) pozwoli nam wspólnie prowadzić prace nad digitalizacją tego zbioru, nad jego częściowym udostępnieniem dla grona dziennikarzy, naukowców".

"Od wielu, wielu lat ZASP starał się, ażeby te zbiory - już mówię nasze - przekazane zostały w godne, bardzo godne ręce, żeby mogli korzystać z tego (…) teatrolodzy. No i żeby to się - w ZASP-ie różnie bywa - żeby to się nie zawieruszyło" - tłumaczył prezes ZASP Krzysztof Szuster.

Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP przyznaje od sezonu 1998/99 nagrodę, której patronem jest Andrzej Nardelli, znakomity artysta, którego błyskotliwą karierę przerwała tragiczna śmierć. Laureatami tego wyróżnienia byli, m.in.: Paulina Kinaszewska, Tomasz Schuchardt, Marieta Żukowska, Patrycja Soliman, Marcin Hycnar, Agnieszka Skrzypczak, Julia Konarska, Magdalena Koleśnik i Jakub Gola.

Klara Williams urodziła się 5 czerwca w 1992 r. we Wrocławiu. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie - Filii we Wrocławiu. Wcześniej przez dwa lata uczyła się w Studium Musicalowym Capitol we Wrocławiu. W 2014 r. na 35. Międzynarodowym Festiwalu "Przegląd Piosenki Aktorskiej" we Wrocławiu zdobyła wyróżnienie za interpretację piosenki "Youkala" Kurta Weilla. W 2018 r. dostała wyróżnienie na 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę w spektaklu "Niewina" w reż. Pawła Miśkiewicza.

Występowała również w filmach i w telewizji. Na ekranie zadebiutowała w 2016 r., grając Edith Kronenberg w filmie "Sługi boże". Zagrała w filmach fabularnych "Fuga" i "Mistrz". Wystąpiła też w serialach "Ślad" i "Osiecka". W 2021 r. dostała angaż do roli sekretarki Joanny w serialu pt. "Pierwsza miłość", zagrała rolę Kasi w produkcji "Jak Pokochałam Gangster" oraz wystąpiła w 15. show "Twoja Twarz Brzmi Znajomo".

Od 2020 r. jest aktorką Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Gościnnie występuję na deskach Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Źródło:

PAP