W piątek, 7 lutego w TR Warszawa odbędzie się premiera spektaklu choreograficznego „Laguna” w reżyserii Pawła Sakowicza. Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy jest współorganizatorem tego wydarzenia. Dla mieszkańców dzielnicy zapewniono wejściówki na pokazy popremierowe 9 i 11 lutego.
Spektakl „Laguna” to kolejne autorskie dzieło choreografa i tancerza dobrze znanego polskiej widowni z takich spektakli, jak „Thriller” i „Masakra” w Nowym Teatrze, „Stayin’ Alive” w Komunie//Warszawa oraz „Boa” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Tym razem podstawowymi inspiracjami dla twórcy są body horror i praktyki psychologiczne.
Jak podkreślił w rozmowie z PAP Paweł Sakowicz:
– „Akcja naszego przedstawienia rozgrywa się w Laguna Spa – w takim tajemniczym, ekskluzywnym miejscu, do którego przyjeżdża się po to, żeby przeżyć coś specjalnego. Nie do końca opisujemy, co to jest. Być może są to jakieś praktyki ruchowe, które pozwalają ludziom pójść dalej i przeżyć więcej. (...). Interesowało mnie to, jak horror ciała – które codziennie się zmienia i codziennie starzeje się, męczy i odnawia – można przemienić w narrację, która również się rozpada”.
Premiera: 7 lutego 2025 r., kolejne pokazy: 8, 9 i 11 lutego oraz 7, 8 i 9 marca 2025 r. (każdy pokaz rozpoczyna się o godz. 19.00).
Czas trwania spektaklu: 70 minut.
Współorganizatorem wydarzenia jest Dzielnica Śródmieście m. st. Warszawy.
WEJŚCIÓWKI: Na dwa pokazy popremierowe w niedzielę i wtorek, 9 i 11 lutego 2025 roku, obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać w punkcie informacyjnym Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy przy ul. Nowogrodzkiej 43.
Opis spektaklu:
Po co wymyślać potwory, skoro wszędzie pełno strachu? Jak można bać się czegoś, o czym wiemy, że nie istnieje? Z czego tak naprawdę czerpiemy przyjemność, kiedy oglądamy, jak fikcyjne światy rozpadają się na naszych oczach i jaki ma to związek z naszym własnym poczuciem zagrożenia? „Laguna” wyrasta z fascynacji horrorem i jego oczyszczającym potencjałem. Korzysta z naszej słabości do opowieści i obrazów, które jednocześnie przyciągają nas i odpychają, wywołując szybsze bicie serca i mrowienie w okolicach szyi.
Bohaterowie_rki spektaklu przybywają do Laguna Spa, gdzie leżaki przypominają narzędzia tortur, stalowa wyspa kuchenna może okazać się stołem ofiarnym, a błoto, które w sanatoriach leczy, za to w kinie zabija, jest jak zły omen. To pierwszy spektakl choreograficzny w repertuarze TR Warszawa. Dzięki teatralnym dialogom i osadzeniu w strukturze fabularnej, „Laguna” swobodnie jednak dryfuje między psychologicznym horrorem międzyludzkich relacji, fizycznością aktorskich ciał i body horrorem.
I jeśli prawdą jest, że w horrorach przeglądają się nasze lęki i przeczucia, to choreograficzny horror w teatrze daje szansę, by sprawdzić na sobie samych, jaka jest relacja między napięciem teatralnym i mięśniowym i co może nam przynieść ulgę, gdy spotkamy się, by przez krótką chwilę razem się bać.
Twórczynie i twórcy spektaklu:
reżyseria i choreografia: Paweł Sakowicz
tekst i dramaturgia: Anka Herbut
scenografia: Iza Tarasewicz
kostiumy: Milena Liebe
sound design: Justyna Stasiowska
reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
asystent reżysera: Piotr Piotrowicz
inspicjenci: Wojciech Sobolewski, Alicja Zalewska
kierowniczka produkcji: Aleksandra Szklarczyk
obsada: Dobromir Dymecki (Norman), Mateusz Górski (Roman), Natalia Kalita (Harper), Rafał Maćkowiak (Jjan), Sebastian Pawlak (XX), Agnieszka Żulewska (Debora).
UWAGA: Spektakl rekomendowany dla widzów od 16. roku życia. W spektaklu używane są światła stroboskopowe, wulgarny język, sztuczna krew, dym oraz głośnia muzyka.