EN

17.06.2021, 17:53 Wersja do druku

Warszawa. Józef Hen został laureatem Nagrody "Dzieło Życia"

fot. Andrzej Rybczyński / mat. PAP

Statuetkę Nagrody "Dzieło Życia", przyznawanej za całokształt twórczości, odbierze w tym roku pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser, dramaturg i publicysta - Józef Hen - poinformowała PAP Justyna Michniewicz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Przypomniała, że Hen "jest autorem ponad 30 książek, 32 scenariuszy filmowych i teatralnych oraz czterech seriali telewizyjnych".

"W tym roku zbiegły się dwa ważne jubileusze - 200. rocznica urodzin Cypriana Norwida i 20-lecie Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Przyznanie tegorocznych Statuetek Norwidowskich będzie w związku z tym szczególnym wydarzeniem" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

"Wybitny pisarz, nestor polskiego pisarstwa, obecny w naszej kulturze literackiej od roku 1947. To są potężne czasy, potężny okres życia i wiele pokoleń towarzyszyło jego pisarstwu, a on tym pokoleniom. Do dzisiaj bardzo aktywny jako pisarz, we wszystkich dziedzinach właściwie, od noweli przez powieści, utwory biograficzne, m.in. o Tadeuszu Boyu, Stanisławie Auguście" - powiedział o laureacie Nagrody "Dzieło Życia" członek Kapituły tej nagrody Tomasz Miłkowski, cytowany w komunikacie.

"Mnóstwo tego napisał, nie mówiąc już o dramatach, scenariuszach filmowych, a nawet felietonach. Jest to pisarz wszechstronny, niesłychanie wrażliwy i ciągle, jak powiedział członek Kapituły Marek Wawrzkiewicz, coraz lepiej pisze" - podkreślił.

Jak poinformowano przyznano także nominacje do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w poszczególnych kategoriach artystycznych.

"W kategorii +Literatura+ nominacje do nagrody otrzymali autorzy wydanej w zeszłym roku prozy: Joanna Bator za książkę +Gorzko, gorzko+, Piotr Bratkowski za powieść +Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli+ i Maria Karpińska za zbiór opowiadań +Żywopłoty+" - napisano w informacji.

Kapituła Muzyczna zdecydowała o wyróżnieniu w tym roku akordeonisty Klaudiusza Barana za płytę "Ignacy Zalewski Accordion Works", wiolonczelisty Andrzeja Bauera za interpretację Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego (wydane na płycie "Cello concertos/ Schumann, Czajkowski, Lutosławski") oraz animatorki życia muzycznego Maliny Sarnowskiej, autorki miniserialu "Bazylek w Sinfonii Varsovii".

"Sztuki plastyczne w tegorocznej edycji nagrody reprezentowane będą przez fotografika Janusza Foglera wyróżnionego za wystawę +Powrót do ogrodu+ w Ney Gallery & Prints w Warszawie, grafika Piotra Welka, autora prac prezentowanych na wystawie +Autoportret+ w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie oraz rzeźbiarza Xawerego Wolskiego za rewitalizację dworu w Dańkowie i stworzenie na jego terenie galerii sztuki współczesnej" - czytamy w informacji.

Nominacje teatralne 20. edycji Nagrody im. C. K. Norwida otrzymali Wojciech Faruga za reżyserię spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" w Teatrze Narodowym w Warszawie, Modest Ruciński za rolę Cervantesa / Alonsa Kichana / Don Kichota w spektaklu "Człowiek z La Manchy" wystawionym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy oraz Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu "Sonata jesienna" Teatru Narodowego w Warszawie.

"Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczone zostaną w rocznicę urodzin patrona – 24 września" - przypomniano.

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 25 tys. zł, a w przypadku laureata Nagrody "Dzieło Życia" - 30 tys. zł. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

Od 2002 r. Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało przeszło 90 artystów. Byli to, m.in.: ludzie teatru - Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci - Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy - Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci - Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodę "Dzieło życia" otrzymali, m.in.:: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk i Piotr Paleczny.

Źródło:

PAP