Na życzenie widzów i widzek, na scenę Komuny Warszawa powraca niezwykle poruszająca „JaWa” duetu Turkowski & Nowacka, czyli kameralne spotkanie, instalacja performatywna stanowiąca alternatywny model narracji i obcowania z widzem. Wyjątkowy spektakl traktuje o Przedsiębiorstwie Społecznym JaWa, o wychodzeniu z kryzysu bezdomności, granicach i relacjach, które wychodzą poza ramy projektu teatralnego, bo ewoluują nawet po opuszczeniu teatru przez widzki i widzów. „JaWę” można zobaczyć 18 i 19 lutego.
"JaWa" definiuje teatr na nowo, jest projektem społecznym, nową jakością
"JaWa", czyli:
- definicja twardej miłości, pęknięcie banki, w której żyjemy od naszych narodzin, w której świat jest piękny, a my mamy moc uszczęśliwienia każdej spotkanej osoby. Rzeczywistość pokazuje, że życie to także ból, walka i trudne, nie zawsze trafne wybory;
- wejście w dorosłość, dowód na to, że nie wszystko jest możliwe i nic nie jest czarno-białe;
- kameralna instalacja performatywna, alternatywny model narracji i obcowania z widzem;
- opowieść o człowieczeństwie w całej swojej złożoności i wieloznaczności.
"Performans Janka Turkowskiego i Iwony Nowackiej to majstersztyk. Proponują coś, co wydaje się spontanicznym spotkaniem, a jest pracą wynikającą z długotrwałego procesu, opartą na precyzyjnej dramaturgii, realizowanej małymi gestami i mikroprzekroczeniami” - mówi Anna Smolar, kuratorka cyklu "Twarda miłość", z którego wywodzi się "JaWa".
Turkowski i Nowacka relacjonują na scenie swoją pracę z osobami w kryzysie bezdomności, które zaprosili do projektu. Na nagraniach zrealizowanych w ramach "JaWy" widzimy więc jak osoby przyjeżdżają ze Szczecina (gdzie powstało przedsiębiorstwo społeczne JaWa) do Warszawy, jak porządkują zieleń na terenie Komuny Warszawa, sprzątają podwórko. Poznajemy ich historie, a wreszcie patrzymy na ich relacje z dwójką kuratorów.
"JaWa" definiuje teatr na nowo, jest projektem społecznym, nową jakością. Praca Janka i Iwony pokazuje, że teatr może być spotkaniem. (…) Widzimy jak bardzo miesiące budowanej relacji opisywanej w spektaklu zmieniły twórców, ale też instytucję, dlatego że prezentem Janka i Iwony było to, że zaprosili swoich współpracowników ze szczecińskiego przedsiębiorstwa społecznego do Komuny Warszawa. Oni wpłynęli na kształt ogrodu i zieleni, ale też ich obecność wpłynęła na budowanie nowej relacji z pracownikami Komuny
- Anna Smolar w wywiadzie dla miesięcznika "Dialog".
Twórcy podczas spektaklu komentują, kto jest na widowni, co się wydarzyło danego dnia w relacji między nimi a bohaterami opowieści. Ta relacja przekracza granice teatralnego projektu, jest siecią utkaną z rozmów, wspólnych prac fizycznych i emocjonalnych zakrętów.
Janek i Iwona nie korzystają ze swojej władzy, tylko uczciwie zapraszają do czegoś, co jest historią - ambiwalentną, czasem zabawną, ale i bolesną.
Pokazują, jak trudna jest twarda miłość.
***
Przedsiębiorstwo Społeczne JaWa, oferujące głównie usługi z zakresu prac ogrodowych i stolarskich, powstało w Szczecinie we wrześniu 2021 roku. Nazwa wzięła się od pierwszych sylab imion etatowych pracowników, Jana i Waldemara. Nazwa pokazuje lokalny, rodzinny, sugerującym osobisty wkład i zaangażowanie założycieli i/lub współpracowników charakter przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorstwo społeczne to typ podmiotu gospodarczego, którego priorytetami nie są zyski ani ich maksymalizacja. Jednym z podstawowych założeń działania JaWy jest zasada "pracy w swoim tempie". Równoczesne funkcjonowanie na współczesnym rynku usług może stwarzać zagrożenie dla uzyskania jakiejkolwiek rentowności. Z drugiej strony stwarza nowe możliwości przy wyborze zleceń, np. eliminowanie stresujących zamówień z krótkim terminem realizacji. Istnieje pewna strefa czasochłonnych zamówień i przyjaznych zleceniodawczyń i zleceniodawców, którym "się nie śpieszy", i które/którzy jako ciekawą przygodę traktują zaproszenie do refleksji nad zjawiskiem budowania oczekiwań, stawiania wymagań, ale przede wszystkim nad ryzykiem płynącym z podjęcia współpracy z JaWą.
„JaWa”
koncepcja, realizacja i wykonanie: Janek Turkowski, Iwona Nowacka
18 i 19.02., godz. 19.00
Teatr Komuna Warszawa (ul. Emilii Plater 31)
bilety dostępne na stronie: https://komuna.warszawa.pl/bilety/