Są drugomłodzi, przedstarzy, bezwstydnie nie-godni, rozbrajająco szczerzy. Oto cztery one i jeden on w najnowszym spektaklu warszawskiego Teatru Komedia o heroicznych i komicznych zmaganiach ludzi w sile wieku. Premiera antyporadnika „Jak się starzeć bez godności” na podstawie książki i podcastu Magdaleny Grzebałkowskiej i Ewy Winnickiej w reżyserii Macieja Podstawnego i adaptacji Macieja Łubieńskiego już 10 listopada.
„Jak się starzeć bez godności” to niepozbawiona elementów grozy komedia podejmująca nieoczywisty temat wczesnej starości lub - jak wolimy na to patrzeć my - późnej młodości, czyli życiowego momentu „pomiędzy”. Ten czas szczególnie „ciekawie” rysuje się z perspektywy kobiecej, ale spektakl polecamy każdemu (niezależnie od metryki i płci), bo prędzej czy później „wiek przedstarczy” zaskoczy nas wszystkich.
Na żoliborskiej scenie Komedii zobaczymy - dla wielu zapewne zaskakującą - konstelację aktorską: Tomasza Dedka, Roberta Ostolskiego, Elizę Borowską, Rozalię Mierzicką, Irenę Sierakowską i Katarzynę Żak. Natomiast Sandrę Korzeniak usłyszymy jako głos Narratorki.
Będziemy opowiadać ze sceny o wielkich czynach ludzi niemłodych, takich jak: wstawanie o poranku, lektura kobiecych magazynów, rozmowy o chorobach, dzieciach, popsutych samochodach i takiej samej urodzie. Bez mędrkowania i kołczowania, za to z dystansem, ironią oraz zastrzykiem siły na walkę z bezsensownymi oczekiwaniami innych.
W spektaklu, który ma formę scenicznego dokumentu wokół codziennej prozy życia, nie zabraknie epizodów dramatycznych jak: dostarczanie potomstwa do szkoły, egzaminy, obserwowanie okresu dojrzewania naszych „pociech”, ale też perypetie zawodowe osób w wieku późnoprodukcyjnym. Publiczność przyjrzy się granicznym doświadczeniom w rodzaju wizyty u lekarza-specjalisty lub w klubie sportowym, poruszymy też niewygodne tematy (i czułe struny) typu seks osób dojrzałych i naprawa kranu.
Pierwszą w tym sezonie premierę w Komedii przygotowują uznani artyści i artystki. Reżyserowi Maciejowi Podstawnemu i autorowi adaptacji Maciejowi Łubieńskiemu towarzyszą: tworząca scenografię i kostiumy Barbara Hanicka, komponujący muzykę Radek Łukasiewicz, odpowiadający za reżyserię światła Mirek Kaczmarek, twórca video Przemek Tokarski i choreografka Anna Obszańska.
Wszyscy oni chcą powiedzieć szczerym głosem o tym, co jest, lub będzie, udziałem statystycznej większości z nas. Nie zgrywając kart w postaci łatwych recept i porad, nie unikniemy od czasu do czasu tonu serio. Ale spokojnie - na końcu i tak czekać będzie uwolnienie od towarzyszącego starzeniu się dyskomfortu. Pod jednym warunkiem: że zachowamy dystans i poczucie humoru, oraz podejmiemy wysiłek uzdrawiający.
Choćby taki, jak przyjście na ten spektakl.
JAK SIĘ STARZEĆ BEZ GODNOŚCI
na podstawie książki i podcastu Magdaleny Grzebałkowskiej i Ewy Winnickiej
premiera: 10 listopada
Twórczynie i twórcy:
adaptacja Maciej Łubieński
reżyseria Maciej Podstawny
scenografia i kostiumy Barbara Hanicka
muzyka Radek Łukasiewicz
video Przemek Tokarski
reżyseria światła Mirek Kaczmarek
choreografia Anna Obszańska
Występują: Tomasz Dedek, Robert Ostolski, Eliza Borowska, Rozalia Mierzicka, Irena Sierakowska, Katarzyna Żak oraz Sandra Korzeniak (udział specjalny, głos Narratorki)
Terminy spektakli: 10, 11 listopada; 7, 8, 9 grudnia
Więcej informacji oraz bilety: www.teatrkomedia.pl/spektakle/jak-sie-starzec-bez-godnosci/
Partnerem spektaklu jest Wydawnictwo Agora
Zdjęcia promocyjne spektaklu: Dawid Stube
Identyfikacja wizualna: Studio Elipsy
Teatr Komedia jest instytucją kultury miasta stołecznego Warszawy.