EN

16.07.2021, 19:08 Wersja do druku

Warszawa. „Jadalne miasto Warszawa” – dokument sieciowy o przyszłości żywienia w Biennale

Jaka jest przyszłość naszego żywienia? Czy Warszawa dołączy do miast takich jak Wiedeń, Londyn czy Paryż, wyznaczających trendy w miejskim rolnictwie i ogrodnictwie? Dokument sieciowy „Jadalne miasto Warszawa” przygotowany przez Biennale Warszawa to futurystyczna opowieść o tym, w jaki sposób miasto mogłoby odzyskać suwerenność żywieniową. Swoją internetową premierę będzie miał w 23 lipca 2021 i od godziny 18:00 udostępniony zostanie dla wszystkich pod adresem: www.jadalnemiastowarszawa.pl.

fot. Katarzyna Cegłowska/Ketti.pl / mat. teatru

Inne aktualności

Wyobraź sobie miasto, w którym owoce i warzywa rosną na miejskich farmach, w ogrodach społecznościowych albo uprawiane są na dachach i w przydomowych ogródkach. Wyobraź sobie, że jedzenie nie musi przebywać setek czy tysięcy kilometrów, za to masz dostęp do świeżych produktów pochodzących z lokalnych, ekologicznych gospodarstw. Wyobraź sobie, że Warszawa, jadalne miasto przyszłości, zmienia się w zdrowsze, lepsze do życia i bardziej odporne miejsce.

Jaką przyszłość wybierasz?

Punktem wyjścia projektu jest teza, że globalny system oparty na przemysłowym rolnictwie i hodowli, monokulturach roślinnych oraz eksploatacji gleby pozbawia ludzi suwerenności żywnościowej, czyli prawa człowieka do zdrowej żywności wytwarzanej lokalnie, w zrównoważony, ekologiczny sposób i w zgodzie z naturalnym rytmem przyrody. „Jadalne miasto Warszawa” ma pomóc w zaprojektowaniu przyszłość stolicy, w której pozyskiwanie żywności opierałoby się na podstawowych zasadach permakultury, czyli trosce o Ziemię, trosce o ludzi i gospodarowaniu nastawionym nie na ilość i zysk, ale na synergię z planetą.

Głos zostaje oddany pięciu inicjatywom, które mogą nadać nowy kierunek polityce żywnościowej miasta. Te historie pokazują, że projekty realizowane w małej skali mają duże znaczenie. Rolnictwo wspierane przez społeczność, kooperatywy spożywcze, rodzinne ogródki działkowe, ogrody społecznościowe czy gastronomia korzystająca z lokalnych, sezonowych i ekologicznych produktów stają się ważną częścią jadalnego miasta. Ich wzmacnianie oznacza zarazem wsparcie realnych zmian środowiskowych i społecznych. O tym, jak działają, oraz o wartościach i ideach, jakie za nimi stoją, opowiadają przedstawiciele i przedstawicielki tych inicjatyw. Zapraszamy do wysłuchania ich historii.

Dokument sieciowy „Jadalne miasto Warszawa” stanowi zwieńczenie projektu „W kierunku solidarnego żywienia. Warszawa 2030+”, na który składały się program dyskursywny, warsztaty międzypokoleniowe oraz Forum edukatorek i edukatorów permakultury. Ważnym partnerem projektu jest Fundacja Agro-Perma-Lab, która niemalże równolegle, bo 22 lipca 2021, opublikuje drugi web doc „Muzeum supermarketu” będący krytycznym spojrzeniem na „kulturę supermarketów”, która wypiera wartości solidarności społecznej i etycznej produkcji żywności. Dwa dokumenty sieciowe powstałe w ramach współpracy dwóch podmiotów: Biennale Warszawa i Fundacji Agro-Perma-Lab, to dwie różne refleksje dotyczące tego, jak możemy się na powrót uniezależnić od wielkiego przemysłu spożywczego oraz rozwijać i wspierać miejskie rolnictwo i ogrodnictwo, lokalne inicjatywy żywnościowe oraz rolniczki i rolników, którzy doceniają założenia regeneracji i ekologii.

Premierze dokumentu sieciowego towarzyszyć będą wydarzenia zaplanowane na niedzielę 25 lipca 2021 w Ogrodzie Społecznościowym Motyka i Słońce na Festiwalu Otwarty Jazdów. O godzinie 15:00 podczas warsztatu nasiennego „Usiądźmy w kręgu nasion” Wioletta Olejarczyk i Klaudia Kryńska z sieci suwerenności żywnościowej Nyéléni Polska opowiedzą, jak zbierać nasiona z własnych upraw. O godzinie 18:30 zapraszamy do wspólnej refleksji i dyskusji wokół idei jadalnego miasta, które poprowadzą Anna Galas-Kosil, kuratorka Biennale Warszawa, oraz Klaudia Kryńska z Fundacji Agro-Perma-Lab. Wstęp na wydarzenia wolny.

„Jadalne miasto Warszawa”

www.jadalnemiastowarszawa.pl / ediblecitywarsaw.com

Premiera: 23.07.2021, 18:00

Kuratorka i autorka scenariusza: Anna Galas-Kosil

Bohaterki i bohaterowie wywiadów:

Joanna Humka (Kooperatywa Dobrze)
Maciej Łepkowski (Ogród Społecznościowy Motyka i Słońce)
Marcin Migała (RWS Marianka)
Marta Traczyk (Restauracja W Domu)
Hanna Wielgus (Rodzinne Ogródki Działkowe)

Współpraca dramaturgiczna: Szymon Adamczak
Projekt graficzny i wizualizacje: Michał Dąbrowski
Realizacja strony internetowej: Łukasz Grochowski
Kompozycja ścieżki dźwiękowej: Jan Tomza-Osiecki
Fotografie: Katarzyna Cegłowska
Lektorka: Justyna Gardzińska
Przygotowanie wywiadów: Joanna Bojczewska, Weronika Koralewska, Anna Galas-Kosil
Redakcja: Justyna Chmielewska
Tłumaczenie: Klementyna Dec
Tłumaczenie wiersza: Konrad Hetel
Produkcja i koordynacja: Ela Petruk
Komunikacja i PR: Agnieszka Tiutiunik
Promocja: Klara Duniec

Dokument sieciowy powstał w ramach projektu „W kierunku solidarnego żywienia: Warszawa 2030+” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Fundacją Agro-Perma-Lab, Krajowym Ośrodkiem Zmian Klimatu oraz siecią Nyéléni Polska. Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany