EN

21.10.2020, 13:37 Wersja do druku

Warszawa. Inscenizowane czytanie "Matki" Witkacego w Basenie Artystycznym WOK

W Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej (WOK) 23 października, w 135. rocznicę urodzin Witkacego, odbędzie się inscenizowane czytanie jego sztuki pt. "Matka". Reżyserem i autorem adaptacji jest Jakub Przebindowski.

mat. teatru

"To będzie wyjątkowa realizacja Matki Stanisława Ignacego Witkiewicza - otwarte czytanie sztuki w adaptacji i inscenizacji Jakuba Przebindowskiego z udziałem gwiazd: Alicji Węgorzewskiej, Krystyny Tkacz, Natalii Sikory, Rafała Zawieruchy i Marka Siudyma" - napisała w przesłanej PAP informacji Małgorzata Ciszkowska-Nadolny z WOK.

"Ta niezwykła obsada - bo na scenie pojawią się też Natalia Sikora, Martyna Kliszewska, Bogdan Kalus, Rafał Maserak - jest jednym z wyjątkowych elementów wydarzenia, które odbędzie się w 135. rocznicę urodzin Witkacego" - wyjaśniła.

Inicjatorem tego przedsięwzięcia, wspartego m.in. przez ZAiKS, a realizowanego przez WOK jest Fundacja Republika Marzeń, która "od początku swego działania postanowiła w sposób niekonwencjonalny prezentować dzieła wybitnych polskich artystów".

"Przygotowując tę niecodzienną realizację Matki, Jakub Przebindowski, aktor i reżyser, który całość zainscenizował i opracował muzycznie, skupił się nie tyle na oddaniu klimatu przedwojennej Polski czasów Witkacego i panujących w niej stosunkach, lecz na tym, co w tej opowieści ciągle aktualne: na ukazaniu skomplikowanych relacji dzieci i rodziców, w tym przypadku matki i syna, ich wzajemnym wampiryzmie, uzależnieniu, niespełnionych ambicjach, często nadmiernych oczekiwaniach i zawiedzionych nadziejach" - napisał prezes Fundacji Republika Marzeń Jan Bończa-Szabłowski. "Na opacznie pojętym poświęceniu, które nie zawsze przynosi oczekiwany skutek" - dodał.

Jak zapowiedział, "Matka w Basenie Artystycznym to seans dla sceptyków, niedowiarków, racjonalistów, którzy bardzo pragnęliby uwierzyć w magię sztuki i doznać w teatrze czegoś wyjątkowego".

Przypomniał, że utwór "Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza powstał w 1924 r. i jest opatrzony autorską adnotacją: "niesmaczna sztuka w dwóch aktach z epilogiem". "W groteskowym przedstawieniu relacji syna Leona Węgorzewskiego i jego matki Janiny Węgorzewskiej autor, ustami swego bohatera, wyraża gros nacechowanych katastrofizmem poglądów na temat upadku sztuki, religii i filozofii" - wyjaśnił Bończa-Szabłowski.

Zwrócił uwagę, że "wypełniona sarkastycznym i zgryźliwym humorem sztuka jest w warstwie fabularnej parodią psychologicznego dramatu rodzinnego". Autor odwołuje się do dramaturgii Ibsena i Strindberga, posługuje się również zabiegami wykorzystywanymi później w teatrze absurdu. Odrzuciwszy teatr psychologiczny, naturalistyczny i symboliczny, Witkacy tworzy własny, radykalny, realizujący się w myśl sformułowanej przez niego teorii Czystej Formy, której celem jest przyprawienie widza o metafizyczny dreszcz i zbliżenie go do przeżycia Tajemnicy Istnienia" - napisał prezes Fundacji Republika Marzeń.

Zaznaczył, że czytanie "Matki" wyreżyserowany przez Jakuba Przebindowskiego "to nie typowy spektakl teatralny". "To rodzaj performansu, inscenizowanego czytania, w którym żywy plan przenika się ze scenami filmowymi. Reżyser postanowił ożywić w tym spektaklu obrazy Witkacego z jego słynnej Firmy Portretowej oraz jedną z najbardziej znanych fotografii - portret wielokrotny, dołączył też filmy w dość przewrotny sposób inspirowane awangardowym kinem lat 20. XX w." - wyjaśnił Bończa-Szabłowski.

Scenografię zaprojektował Witold Stefaniak, a kostiumy - Justyna Petelicka. Za multimedia odpowiada Hektor Werios.

Występują: Alicja Węgorzewska (Janina Węgorzewska), Rafał Zawierucha (Leon Węgorzewski), Natalia Sikora (Zofia Plejtus), Bogdan Kalus (Apolinary Plejtus), Krystyna Tkacz (Dorota), Martyna Kliszewska (Lucyna Beer), Marek Siudym (Joachim Cielęciewicz), Rafał Maserak (Hrabia I), Jakub Przebindowski (Hrabia II) i Kayah (Józefina von Obrock).

Początek inscenizowanego czytania "Matki" - 23 października o godz. 19 (Basen Artystyczny WOK przy ul. Marii Konopnickiej 6).

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne