EN
6.03.2023, 13:14 Wersja do druku

Warszawa. „Inferno”. Festiwal Nowe Epifanie w TR Warszawa

Tegoroczna edycja Festiwalu Nowe Epifanie zagości na scenie TR Warszawa. W dniach 24-25 marca wystawiona zostanie sztuka „Inferno” w reżyserii Wery Makowskx, osoby twórczej współtworzącej najnowszy spektakl w repertuarze TR Warszawa „sweet & romantic”.

fot. Hanna Szurgot

O spektaklu

Do czego młodym dorosłym służy globalna sieć? Przede wszystkim do tworzenia tożsamości. Dane cyfrowe przemieniają w swoje interpretacje otaczającej ich rzeczywistości. Mając analogowe wczesne dzieciństwo, w wieku nastoletnim wrzuceni gwałtownie w świat rozwijającego się internetu – wykształcają dwie tożsamości.

„Inferno” jest czymś wewnętrznym, czymś „pomiędzy” prawdziwością a fikcją, przemieszaniem narzędzi wykorzystywanych w internetowej autokreacji i tymi, których potrzebujemy do budowania prawdziwych relacji. Zagubiony w świecie emocji Dante – wieczny uciekinier, nieumiejący odróżnić smutku od lęku, złości od zazdrości, miłości od pożądania przy jednoczesnym pragnieniu stabilności i dookreślenia przemilczanych relacji – spotyka na swojej drodze Wergiliusza. Spacerują razem po piekle, przechodzą przez kolejne kręgi, ale do żadnego z nich nie przynależą. Mając wyłącznie siebie, pogrążają się w otchłani, starając się zbudować relację.

Tylko co jest prawdziwą relacją? A co dopowiedzeniem? Podróż po piekle stawia najważniejsze pytanie: co o nas samych mówi potrzeba wiary w prawdziwość historii Dantego.

„Inferno” jest spektaklem dyplomowym Wery Makowskx, osoby twórczej, która wspólnie z Jakubem Zalasą została laureatką nagrody Debiut TR. Ich sztuka – „sweet & romantic” miała swoją premierę 23 lutego br. W obsadzie znaleźli się: Rafał Maćkowiak, Małgorzata Trofimiuk, Justyna Wasilewska oraz Maria Wójtowicz. Spektakl powróci do TR Warszawa w dniach 9 – 11 czerwca.

Więcej o „sweet & romantic”

O Festiwalu

„Otchłań przyzywa otchłań” to hasło 14. edycji Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Festiwal rozpoczął się 22 lutego i potrwa do 2 kwietnia. W programie: premiery teatralne, pokazy gościnne, wystawa, potańcówka, koncerty muzyki dawnej oraz kulinaria.

Twórcy, twórczynie, osoby twórcze

reżysero: Wera Makowskx

dramaturgia: Julia Nowak

scenografia: Kalina Gałecka

kostiumy: Bellon Cornutta

choreografia: Magdalena Kawecka

muzyka: Maks Zieliński

grafika: Stanisław Nowak

produkcja: Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie

występują: Anita Szepelska, Aleksander Gałązka, Przemysław Płaczek, Maciej Kamiński, Nina Potapowicz, Magdalena Kawecka, Aurora Lipartowska, Inga Chmurzyńska, Kacper Kujawa, Iga Rudnicka, Ida Trzcińska, Angelika Smyrgała, Dominik Olszański.

Spektakl powstał we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.

Źródło:

Materiał nadesłany

Link do źródła