EN

7.02.2024, 12:48 Wersja do druku

Warszawa. „Hi-hat Loda Halama” Sztuki Nowej w Mazowieckim Instytucie Kultury

Sztuka Nowa i Mazowiecki Instytut Kultury zapraszają na przedstawienie Sztuki Nowej - „Hi-hat Loda Halama”, które odbędzie się 29 lutego o godz. 19.00 w MIK-u.

fot. PatMic

Dominika Jarosz i Hubert Zemler – wszechstronna performerka i wybitny perkusista na jednej scenie, w spektaklu będącym wariacją na temat twórczości Lody Halamy – artystki, która swoim talentem podbiła artystyczną Warszawę II RP. 

Loda była wybitną tancerką i choreografką, primabaleriną Teatru Wielkiego, niekwestionowaną gwiazdą polskiego kina. Pochodziła z artystycznej rodziny – jej matka była tancerką, ojciec – znanym multiinstrumentalistą. Małżeństwo miało cztery córki – wszystkie rozwinęły swoje sceniczne kariery. Loda zrobiła największą. 

O jej talencie i temperamencie w następujący sposób pisała Anna Lisiecka, biografistka i badaczka twórczości Halamy: “Dykcja bezbłędna. Głos lekko obniżony. Do końca trzyma fason. Jednym gestem dłoni potrafi wyczarować całe flamenco. (...) Duszę miała wolną i serce czyste, a talentem została obdarzona rozrzutnie i tak też się nim dzieliła. Na scenie potrafiła być i promieniem słońca, i zwiastunem błyskawicy. Japończycy nazywali ją demonem tańca”. Kochała rewię, którą pojmowała jako wielką scenę i wielką widownię.

Spektakl Hi hat Halama to rewia na aktorkę i rytm, to minimalizm w spojrzeniu na wielką biografię Lody i rozmach gatunku nieistniejącego dziś w dawnym formacie. To dekonstrukcja i poszukiwanie nowego języka. To performatywne przetwarzanie tradycji. To artystyczny hologram, impresja ekspresji utrwalonej w pamięci po Halamie.

Pomysł na spektakl wziął się z osobistej fascynacji Dominiki Jarosz postacią wybitnej tancerki, z osobistej potrzeby zderzenia (hi-hat) współczesnej performerki z dorobkiem Halamy; z połączenia tego, co w ekspresji ruchowej wysokie, z tym, co lżejsze i służące rozrywce – stąd spektakl stał się przestrzenią połączenia wymagającej choreografii z estetyką jazzową i z piosenką popularną, propagowaną przez Halamę (A ja mam nogiLim-pam-pom).

Loda czerpała inspirację z wielu światowych kultur, a doświadczenia zdobyte podczas licznych podróży po świecie przekładała na własny język artystyczny, popularyzując w ówczesnej Warszawie tańce latynoamerykańskie, japońskie, kaukaskie i wiele innych. Halama potrafiła zjednać sobie ludzi, otaczała się artystyczną śmietanką Warszawy, współtworząc ducha kulturalnej stolicy tamtych czasów. 

Pod wieloma względami biografia Halamy przypomina pracę, jaką podejmuje artysta performatywny, podążający w swych impresjach za wewnętrznym głosem i występujący wobec zagadnienia, które z nim szczególnie rezonuje.

Najbliższy spektakl Hi-hat Loda Halama odbędzie się 29 lutego, o godzinie 19.00, w Mazowieckim Instytucie Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa.

Twórcy:
Wykonanie - Dominika Jarosz
Muzyka i perkusja - Hubert Zemler
Reżyseria - Dawid Żakowski
Dramaturgia - Patrycja Babicka
Choreografia - Daniela Komędera-Miśkiewicz
Kostiumy - Jagoda Komorowska
Reżyseria światła - Tadeusz Perkowski
Produkcja - Iwa Ostrowska

Dominika Jarosz – performerka, wokalistka, tancerka i aktorka. Ukończyła szkołę muzyczną I. stopnia w klasie fletu poprzecznego. Absolwentka wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Posiada ogromne doświadczenie w zakresie teatru fizycznego, improwizacji, śpiewu solowego i chóralnego.

Hubert Zemler – perkusista, kompozytor i improwizator swobodnie przemieszczający się pomiędzy muzycznymi kategoriami. Ceniony interpretator muzyki nowej, perkusista jazzowy, autor albumów solowych z pogranicza awangardy, elektroniki i muzyki etnicznej oraz twórca ścieżek dźwiękowych do filmów i animacji. Aktywny członek warszawskiej sceny muzyki niezależnej skupionej wokół stowarzyszenia LADO ABC. Współtworzy zespoły Melatony, Magneto, Opla (z Piotrm Bukowskim), CEL (duet z Felixem Kubinem). Współpracuje również z zespołem muzyki współczesnej „Hashtag Ensemble” oraz grupą Mitch & Mitch.

Partnerzy: Mazowiecki Instytut Kultury.

Pokaz spektaklu dofinansowany przez m.st. Warszawa w ramach programu Repertuar Sztuki Nowej 2024.

Szczegóły w wydarzeniu na FB.

Źródło:

Materiał nadesłany