Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza w grudniu na dwie wystawy – „Jadwiga Maria Jarosiewicz. Z planety Mozarta” w Muzeum Teatralnym oraz „Giewont. Kolekcja niezwyczajna” w Galerii Opera.
Jadwiga Maria Jarosiewicz jest malarką. Projektuje również scenografię i kostiumy teatralne, przede wszystkim dla teatrów muzycznych. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Czesława Rzepińskiego, zaś scenografii uczyła się pod kierunkiem profesora Andrzeja Kreutza Majewskiego. Jako scenograf zadebiutowała projektując dekoracje i kostiumy do opery Wolny strzelec Carla Marii Webera w Krakowskim Teatrze Muzycznym (1978).
Od debiutu zrealizowała ponad osiemdziesiąt premier, głównie w teatrach operowych w Polsce i za granicą, m.in. Japonii, Chinach i na Kubie. Przez długi czas współpracowała z Teatrem Wielkim w Warszawie, gdzie przygotowała scenografię m.in. do Parii (1980), Halki (1995) i Śpiewnika domowego (2007) Stanisława Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn, Historii Żołnierza Igora Strawińskiego w reżyserii Małgorzaty Dziewulskiej (1982) oraz do baletów, m. in.: Śpiącej królewny Piotra Czajkowskiego w choreografii Piotra Gusiewa (1983) i Bajadery Ludwiga Minkusa w choreografii Natalii Makarovej (2004). Współpracowała także z Teatrem Polskim w Warszawie za dyrekcji Kazimierza Dejmka. Premiery w jej opracowaniu plastycznym wystawiał Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera w Bydgoszczy oraz Opera Śląska w Bytomiu.
Na wystawie będzie można zobaczyć kostiumy oraz projekty kostiumów i dekoracji do spektakli z repertuaru muzycznego, które zostały przekazane przez artystkę do zbiorów Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a także prace pochodzące ze zbiorów prywatnych.
Organizator: Muzeum Teatralne
Czas trwania wystawy: 13/12/2024 – 03/2025
Miejsce: Teatr Wielki - Opera Narodowa, Foyer dolne
Giewont. Kolekcja niezwyczajna obrazów ze zbiorów Elżbiety i Andrzeja Kubasiewiczów.
Już w połowie grudnia 2024 roku w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej odbędzie się niezwykła wystawa, która przeniesie odwiedzających w świat malarskich interpretacji jednego z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Tatr – Giewontu. Ekspozycja zaprezentuje blisko 150 obrazów, ukazujących tę samą górę w całkowicie odmiennych ujęciach, a wszystko to rozpięte na przestrzeni 150 lat polskiego malarstwa.
Zrodzona z pasji do gór kolekcja Elżbiety i Andrzeja Kubasiewiczów jest prawdziwym hołdem dla różnorodności stylów, technik i wizji artystycznych. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się prace uznanych mistrzów polskiego malarstwa, jak również mniej znanych twórców, których pasja do Tatr zachwyca świeżością i oryginalnością. Każdy obraz jest unikalnym spojrzeniem na Giewont, a cała wystawa to fascynująca podróż przez zmieniające się epoki i spojrzenia artystów na to wyjątkowe miejsce. Wśród prac podziwiać będzie można między innymi obrazy legendarnego polskiego tenora Wiesława Ochmana czy Alicji Kokosińskiej – scenografki, malarki i projektantki ubiorów a prywatnie córki słynnej polskiej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej.
Organizator: Galeria Opera
Czas trwania wystawy: 17/12/2024 – 9/02/2025
Miejsce: Teatr Wielki - Opera Narodowa, Sale Redutowe