EN
30.11.2021, 15:35 Wersja do druku

Warszawa. Gliński zamierza powołać Janusza Janowskiego na dyrektora Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki

Inne aktualności

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przekazał do związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych informację o zamiarze powołania Janusza Janowskiego na dyrektora Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie - poinformował we wtorek resort.

Jak czytamy na stronie MKiDN, kadencja dotychczasowej dyrektor Zachęty Hanny Wróblewskiej upływa 31 grudnia 2021 r. "Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, dyrektora instytucji kultury powołuje organizator - w tym przypadku minister kultury - po zasięgnięciu opinii związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję" - wyjaśniono. Resort kultury przypomniał, że Janusz Stanisław Janowski "jest malarzem, teoretykiem i historykiem sztuki, kuratorem, muzykiem jazzowym, doktorem nauk humanistycznych, członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego". "Od października 2014 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. W roku 2004 współzakładał Pomorskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Był także współtwórcą oraz współprowadzącym programu Republika Sztuki" - podano w komunikacie.

Dodano, że Janowski jest również "redaktorem naczelnym ukazującego się od 2017 roku kwartalnika artystycznego ArsForum, autorem publikacji z zakresu teorii i historii sztuki oraz filozofii". "W latach 2002-2014 był koordynatorem merytorycznym wszystkich projektów artystyczno-wystawienniczych Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku, w latach 2004-2006 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Artystycznej ZPAP, a w latach 2006–2014 - Prezesa Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku" - napisano.

Jak poinformowało MKiDN, Janowski "jest członkiem ogólnopolskiej Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego. W latach 2002-2014 był kuratorem gdańskiej Galerii ZPAP, kuratorem ponad stu wystaw, a także wielkich retrospektywnych wystaw laureatów Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego".

"Autor aranżacji wystaw Triennale Sztuki Pomorskiej (2013, 2016, 2019) w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Uczestniczy w Jury wielu konkursów na realizację pomników i rzeźb w przestrzeni społecznej, a także konkursów artystycznych branżowych różnego rodzaju. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. W latach 1983-2005 był aktywny również na scenie muzycznej, m.in. jako członek międzynarodowego zespołu jazzowego European Sextett" - podsumowano.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka