EN
14.04.2022, 09:01 Wersja do druku

Warszawa. Gala operowo-baletowa dla Ukrainy w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Gala operowo-baletowa dla Ukrainy pt. „Jesteśmy z Wami!” odbędzie się w czwartek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Dochód z biletów zostanie przeznaczony na potrzeby dzieci z Ukrainy. Podczas gali wystąpią polscy i ukraińscy artyści.

fot. proj. Andrzej Pągowski

Całkowity dochód z biletów przeznaczony zostanie na potrzeby dzieci z Ukrainy: uciekających przed wojną z matkami, sierot oraz dzieci z domów dziecka. Wszyscy artyści zrzekli się honorariów.

Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski mówił o bardzo głębokiej, wewnętrznej potrzebie zamanifestowania gestem artystycznym poczucia wspólnoty losu z naszymi sąsiadami.

Pierwszą część koncertu wypełnią utwory współczesnych kompozytorów ukraińskich, współpracujących z polskim środowiskiem twórczym: Lubawy Sydorenko, Zoltana Almashiego i Aleksandra Shymko. Dąbrowski poinformował, że Orkiestrą i Chórem Teatru Wielkiego dyrygować będzie Andriy Yurkevych, "od lat z nami współpracujący ukraiński artysta" - tłumaczył. "Prezentowane przez nas utwory pokażą niezwykłą więź między naszymi kulturami, bo będą to pieśni do słów Czesława Miłosza i Haliny Poświatowskiej" - dodał dyrektor.

Lubawa Sydorenko i Zoltan Almashi urodzili się we Lwowie i studiowali w tamtejszej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki (Sydorenko i Almashi – u Jurija Łaniuka); Aleksandr Shymko, urodzony w Borszczowie na Tarnopolszczyźnie, studiował w Kijowie u Jurija Iszczenki. Wszyscy troje byli laureatami programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP "Gaude Polonia", przeznaczonego dla młodych artystów z Ukrainy i Białorusi; w ramach tego programu doskonalili umiejętności pod kierunkiem Zbigniewa Bujarskiego w Krakowie (Sydorenko) i Aleksandra Lasonia w Katowicach (Almashi, Szymko). Podczas pierwszej części gali wystąpią śpiewaczki Olga Pasiecznik i Agata Zubel, pianista Lech Napierała oraz skrzypek Stanisław Tomanek.

Stanisław Tomanek wraz z orkiestrą zagrają "Ab Initio" (Symfonia początku) na orkiestrę symfoniczną i skrzypce Lubawy Sydorenko, Olga Pasiecznik i Lech Napierała wykonają pieśń Stanisława Moniuszki "Kozak". W programie koncertu znalazły się również "A liść uniosą dalej wody rzeczne…" Zoltana Almashiego do słów Miłosza oraz "Hymn to Solitude" (Hymn do samotności) na sopran i orkiestrę kameralną Aleksandra Shymko do słów Haliny Poświatowskiej; partię solową wykona Agata Zubel (sopran).

W drugiej, baletowej części gali wystąpią: Chinara Alizade, Yuka Ebihara, Paweł Koncewoj, Diogo de Oliveira, Patryk Walczak, Maksim Woitiul, Vladimir Yaroshenko oraz zespół Polskiego Baletu Narodowego.

Oprócz utworów w choreografii dyrektora Polskiego Baletu Narodowego Krzysztofa Pastora - fragmentów baletów "Kurt Weill" oraz "I przejdą deszcze…", tancerze wykonają "Exodus" w choreografii Anny Hop do muzyki Wojciecha Kilara. Zdaniem dyrektora Dąbrowskiego balet ten jest profetyczny. "Kiedy jesienią ubiegłego roku odbywała się premiera tego spektaklu, nikt nie podejrzewał, że może on nabrać takiego wyrazu, który odnosi się do rzeczywistości tuż za granicami naszego kraju" - tłumaczył.

Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor powiedział, że wszyscy artyści dobrowolnie wzięli udział w przygotowaniach do przedstawienia poza godzinami pracy. "W drugiej części Polski Balet Narodowy przedstawi fragmenty swojego repertuaru, które w jakiś sposób oddają klimat tych trudnych dni". Zwrócił uwagę, że "cel przedstawienia jest szczytny, ale będzie to również wyjątkowe wydarzenie artystyczne".

W programie części baletowej będzie można zobaczyć części "Modlitwa", "Srebrne jezioro" i "Jak długo jeszcze?" z baletu "Kurt Weill" w choreografii Krzysztofa Pastora do muzyki Kurta Weilla; "Exodus" z baletu "Exodus" w choreografii Anny Hop do muzyki Wojciecha Kilara; Requiem z baletu "I przejdą deszcze…" Krzysztofa Pastora do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego.

Teatr Wielki przyjął w pokojach teatralnych kilkanaście ukraińskich rodzin. "Uczymy ich języka polskiego i angielskiego oraz pomagamy w załatwianiu formalności. Polski Balet Narodowy umożliwił udział profesjonalnym tancerkom i tancerzom z Ukrainy w codziennych lekcjach baletowych. Pracownicy teatru oraz przyjaciele teatru codziennie uzupełniają zapasy żywności w pomieszczeniach udostępnionych uciekinierom. Dostarczamy również ubrania oraz inne niezbędne do życia środki" - poinformował PAP Teatr Wielki - Opera Narodowa.

Partnerem gali jest "Nasza Fundacja", która od lat zajmuje się pomocą dzieciom. "Postanowiliśmy językiem muzyki i baletu wesprzeć finansowo Uchodźców. Zabezpieczyć ich podstawowe potrzeby – bezpieczeństwa, dachu nad głową, ciepła i jedzenia. Dlatego gorąco zachęcamy do zakupu biletów (80–150 zł), z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na dzieci i sieroty z Ukrainy" - podał Teatr Wielki.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne